عرضه نیازهای مردم به قیمت گزاف و سرقت کمک‌های بین‌المللی توسط پ.ک.ک، زندگی را برای کردهای سوریه دشوار کرده است.

به گزارش کورد هوال، در شمال سوریه (مناطق کردنشین) وضعیت زندگی مردم بسیار بد است. پس از بحران سوریه که در سال ۲۰۱۱ نیروهای مسلح وابسته به پ.ک.ک کنترل مناطق کردنشین را به دست گرفتند، اوضاع زندگی مردم به ویژه از لحاظ اقتصادی بسیار سخت شده است. مردم بیش از پیش به کمک سازمان‌های بشردوستانه متکی هستند. شهروندان کرد در قامیشلو می‌گویند علیرغم وجود ده‌ها سازمان بشردوستانه خارجی و ارائه کمک برای مردم، این کمک عملا به دست نیازمندان نمی‌رسد. یک شهروند به نام نوفا عبدالله می‌گوید: «سه فرزند دارم که همگی بیمار هستند اما پول ندارم. چیزی هم در خانه نیست. کسی به من کمک نمی‌کند».

منابع محلی می‌گویند ۱۹ سازمان دائمی‌ و چند سازمان غیردائمی‌ ارائه دهنده کمک های بشردوستانه در قامیشلو مستقرند که وابسته به کشورهای غربی و سازمان ملل هستند. آنها کمک‌ها را می‌آورند اما چون نیروهای وابسته به پ.ک.ک مسئول توزیع هستند، عملا یا به هواداران خود می‌دهند و یا آن را می‌دزدند و به قندیل می‌فرستند. در کل مناطق کردنشین سوریه نیز ۱۶۵ سازمان و تشکیلات حقوق بشری و نهادهای مدنی وجود دارند و پول زیادی دریافت می‌کنند اما به مردم چیزی نمی‌رسد. این اقدامات در حالی است که ادارات خودگردان وابسته به پ.ک.ک در شرق فرات و مناطق کردنشین، کنترل مناطق را در اختیار دارند. به همین دلیل است که حتی مخالفان و معارضان دولت قانونی سوریه، اعتقاد دارند پ.ک.ک باید از شرق فرات خارج شود و بهانه لازم برای تجاوز را به ترکیه ندهد.

لذا ائتلاف مخالفان سوریه می‌گوید یکی از گام‌های اساسی در حل بحران سوریه این است که کنترل شرق فرات از دست گروه‌های وابسته به پ.ک.ک خارج شود. این ائتلاف که انجمن میهنی کردهای سوریه نیز عضو آن است، پ.ی.د. و گروه مسلح آن ی.پ.گ. را وابسته به پ.ک.ک می‌داند و به رسمیت نمی‌شناسد و در تمامی ‌محافل و کنگره‌ها، آن را دشمن مردم کُرد سوریه معرفی می‌نماید. این انجمن از فرستاده سازمان ملل در امور سوریه نیز خواسته پ.ک.ک را در هیچ اقدامی ‌در مورد کردهای سوریه مخاطب قرار ندهد.

مجلس سوریه دموکراتیک وابسته به پ.ک.ک نیز با این اقدام ائتلاف مخالفان سوریه مخالفت کرده و مدعی است تنها نماینده کردهای سوریه می‌باشد. این در حالی است که پ.ک.ک انجمن میهنی کردهای سوریه متشکل از ۱۶ حزب کردی را اخراج کرده و فعالیت آنها در کردستان سوریه را ممنوع نموده است. مخالفان و منتقدان پ.ک.ک این گروه را به دیکتاتوری در اداره خودگردان متهم می‌کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی