“دکتر عبدالرحمن شات” استاد علوم اسلامی در آلمان و مفتی اسبق ترکیه ای است که مدتی هم از طرف دولت ترکیه برای تبلیغات و تدریس علوم دینی به آلمان فرستاده شد. مدتی بعد به دلیل سنگینی درس ها از اداره امور دیانت استعفا داد. سپس در دانشگاه کلن آلمان دکترای خود را گرفت و پس از مدتی به کلرادو آمریکا رفت در آنجا هم ضمن تدریس، مدرک پرفسوری خود را گرفت. وی در کالیفرنیا یک دانشگاه اسلامی با عنوان (California Islamic University) تاسیس کرد که اداره این دانشگاه به عهده داماد وی است ولی خودش دیری نگذشت دوباره به آلمان بازگشت و پیشنهاد تاسیس همان دانشگاه را در آلمان داد که مورد موافق قرار گرفته ولی هنوز این دانشگاه تکمیل نشده است.

این استاد دانشگاه معتقد است که پ.ک.ک و ه.د.پ هیچ وقت رویکردی کردی نداشته و برای منافع کردها هم قدمی برنداشتند چرا که این گروه ها از بدو تاسیس وابسته و در اختیار قدرت ها بودند و در راستای منافع آنها و منافع حزبی و گروهی فعالیت می کنند. مشروح گفتگوی خبرنگار کورد هوال با دکتر عبدالرحمن شات را در ادامه مطالعه بفرمایید:

 

کورد هوال – به نظر شما کدام حزب در ترکیه توانسته جایگاه این کشور را در منطقه تقویت کند و بالا ببرد؟

عبدالرحمن شات – امروز حزب عدالت و توسعه در قدرت است و تا سال ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۴ خوب پیش رفت. پس از به هم خوردن گفتگوهای آن با پ.ک.ک موانع زیادی ایجاد شده و در این زمینه هم گروه پ.ک.ک مقصر اصلی است و موانع زیادی را برای این حزب بوجود آورد  و حزب عدالت و توسعه نیز از فکر قبلی خود در مورد اسلام و خاورمیانه دور شد و به سمت احزاب ملی گرا رفت مانند حزب حرکت ملی و اکنون هم به ساز آنها می رقصد. لذا متاسفانه رو به تنزل است و هر روز از قدرت آن کاسته می شود.

 

کورد هوال – در مورد ه.د.پ. چه فکر می کند؟

عبدالرحمن شات – متاسفانه ه.د.پ. بیش از آن که حزبی کردی باشد حزبی ترکی است. هدفش نه آزادی کردستان است نه حقوق کردها. درست است از حقوق کردها نیز بحث می کند اما با زبان چپگرایانه نه با زبان انسانی. مثلا ۶۷ نماینده در مجلس دارند که ۴۲ نفر آنها ترک هستند. آن هم ترک های چپگرای آتئیست/خدانشناس. بقیه نیز کرد هستند اما کردی نمی دانند. تاکنون هم در برنامه های خود در مورد حقوق کردها چیز محسوسی را مطرح نکرده است. در مورد تدریس اجباری زبان کردی در مدرسه، چیزهایی می گویند اما برنامه ای محسوس ندارند. ه.دپ هم همانند پ.ک.ک تقریبا هیچ برنامه ای کردی ندارد.

 

کورد هوال سیاست های منطقه ای یا بین المللی احزاب کردی را چطور ارزیابی می کنید؟

عبدالرحمن شات – در بین سازمان های کردی اعم از حزب یا غیر حزب سالهاست که بحث بر سر این است کردها با هم متحد شوند و در مورد یک سری مسائل اساسی توافق کنند. این که در یک سری فرعیات تفاوت داشته باشند اشکالی ندارد. اما متاسفانه این عملی نشده است. در سال های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ یک چنین همایشی صورت گرفت اما یکی از سران پ.ک.ک آمد و گفت باید از سوریه کسب تکلیف کنیم و پس از یک ساعت آمدند و با چوب و چماق افراد داخل همایش را زدند و پراکنده کردند. این یعنی پ.ک.ک آزاد و مستقل نیست. این گروه از همان ابتدا وابسته بوده و وقتی آزاد نباشد یعنی افسار آن در دست کسی دیگر باشد هر جا که بخواند خواهند برد. احزاب دیگر هم وابسته اند و افسار خود را در اختیار دیگران گذاشته اند. احزابی که افسار خود را در اختیار دیگران گذاشته اند، مشکل است به نفع کردها و انسانیت قدم بردارند.

 

کورد هوال – نظر شما در مورد روند صلح در ترکیه چیست؟

عبدالرحمن شات – روند صلح شانس بزرگی بود. مردم را خیلی خوشحال کرد که درگیری ها به پایان برسد. افرادی که به اردوغان نزدیک بودند می گفتند اردوغان با جان و دل خواهان صلح است. به سربازان خود دستور داده بود اگر از جلوی شما نیز رد شوند با آنها کاری نداشته باشید. ولی نیروهای پ.ک.ک عمدا با اسلحه از جلوی سربازان رد می شدند، تحریک می کردند اما سربازان کاری با آنها نداشتند. به اعتقاد من ۷۰ الی ۸۰ درصد به هم خوردن روند صلح در ترکیه از ناحیه کردها بود. بقیه نیز تحت تاثیر رسانه های ترکیه بود.

 

کورد هوال- به نظر شما دلیل به هم زدن روند صلح چه بود؟

عبدالرحمن شات – آنها می گفتند هدف حزب عدالت و توسعه این است از این طریق پ.ک.ک را نابود کند. اما متاسفانه سران پ.ک.ک هیچ وقت به فکر منافع کردها نبودند چرا که خودشان علنا اعلام کردند اگر حتی کردستان هم تاسیس شود ما نمی خواهیم پ.ک.ک نابود شود. یعنی هدفشان آزادی کردها و پیشرفت کرد و کردستان یا حقوق و صلح و انسانیت نیست. توافق کرده بودند سلاح در ترکیه نماند. قرار شد به بیرون از مرز بروند. عبدالله اوجالان نیز گفته بود بیرون بروند اما در مدیریت پ.ک.ک تعدادی ترک وجود دارد نمی خواهند صلح صورت گیرد. اگر از مرز بیرون می رفتند اردوغان قدم برمی داشت اما نرفتند. نه تنها نرفتند بلکه آمدند پلیس ها را کشتند و قندیل نیز این کشتارها را به گردن گرفت. کار خراب شد. گلوله اول را کردها شلیک کردند و متاسفانه صلح را هدف قرار دادند.

 

کورد هوال به نظر شما راهکار حزب عدالت و توسعه در برابر مشکل بزرگی همچون پ.ک.ک چیست؟

عبدالرحمن شات – پس از آن که اردوغان رئیس جمهور شد، مسئله سوگند ملی ترک بودن را ابطال نمود. وی در پاسخ مخالفان گفت وقتی من به ترک بودن افتخار کنم حق کردها هم است به کرد بودن خود افتخار کنند. دولت نباید قومگرا باشد. اردوغان این گام را شروع کرد تا خود را به کردها نزدیک کند. از طرفی هم اوجالان هم از زندان خواستار برقراری صلح شد. حتی یک شخصیت اسلامی ه.د.پ. که با وی در زندان دیدار کرده بود به من می گفت اوجالان خواهان صلح است. اما بخشی از پ.ک.ک در قندیل به حرف او گوش نکردند در حالی که قبلا می گفتند رهبر هر چه بگوید قبول می کنیم.

 

کورد هوال- به نظر شما آیا پ.ک.ک تاکنون برای کردها دستاوردی داشته است؟

عبدالرحمن شات – بله، با قتل و ریختن اشک چشم مردم، نام کردها را در دنیا مطرح نموده است. این گروه متاسفانه مسئله کرد را به صورتی انسانی معرفی نکرد. یک مثال بزنم. اگر کسی زنی را بزند و آن نیز فریاد بزند. باید انصاف و وجدان داشته باشیم. اما اگر آن مرد و زن هر دو همدیگر را بزنند مسئله فرق می کند. به جای این که مسئله مظلوم بودن کردها را مطرح کند فقط روی این تاکید می کند من می زنم او می زند را مطرح نموده است. لذا همه می گویند خود می دانید چون یکطرفه نیست.

 

کورد هوال – مسئله استفاده از کودک سرباز در پ.ک.ک را چگونه می بینید؟

عبدالرحمن شات – آنها می گویند ناچار هستیم چون کمبود نیرو داریم اما این موضوع در  ذات خود اقدامی غیرانسانی است. اقدامی ضد حقوق بشر و ضد وجدان بشر است. نباید با خیال کودکان بازی کنند. باید اجازه دهند کودکان در رویای کودکانه خود بازی کنند.

 

کورد هوال شاخه ایرانی پ.ک.ک موسوم به پژاک هم تاکنون صدها غیرنظامی کرد در ایران را به قتل رسانده است. ارزیابی شما از این اقدامات خشونت بار چیست؟

عبدالرحمن شات – ببینید هر دو یکی اند شاید نام و ظاهر را تغییر دهند اما پ.ک.ک و پژاک هر دو یکی اند. البته که این اقدامات خشونت بار علیه ایران درست نیست. بسیار قابل تامل است که اگر پ.ک.ک با ترکیه می جنگد چرا به کردهای ایران یا عراق زیان می رساند یا به چه حقی به کردهای سوریه ضرر می رساند.

 

کورد هوال – وضعیت کردها در آلمان را چگونه می بینید؟

عبدالرحمن شات – روابط آلمان با کردها گرم بود اما وقتی پ.ک.ک دست به اقدامات اشتباه زد این رابطه کمی سرد شد. و در مسئله جنگ خندق ها کردهای آلمان از پ.ک.ک دور شدند اما جنگ عفرین دوباره ورق را برگرداند. وضعیت کردها در ترکیه هم تقریبا شبیه وضعیت در خارج است. در ایران هم در مناطقی مانند کردستان و کرمانشاه دیدم وضعیت مردم خوب بود.

 

کورد هوال – ارزیابی شما از تعیین جایزه برای سران پ.ک.ک چیست؟

عبدالرحمن شات – این یک اقدام سیاسی است. چرا چند هفته قبل تعیین نکرده؟ چرا الان تعیین کرده؟ چرا اکنون که ترکیه شدیدا پیگیر قتل روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری است تعیین کرده؟ چرا در سوریه به آنها کمک می کند؟ این همه تناقض در یکجا شرم آور است. به نظرم آمریکا از این اقدام یک هدف بیشتر نداشت اینکه می خواهد به ترکیه بگوید کمی چشمهایت را ببند. لذا این اقدامی کاملا سیاسی است و من آن را باور ندارم.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی