“دکتر عبدالرحمن شات” استاد علوم اسلامی دانشگاه هامبورگ آلمان در مصاحبه با پایگاه خبری – تحلیلی کورد هوال گفت: در مقابله با نقض حقوق کودکان توسط پ.ک.ک نه تنها کردها بلکه جامعه اسلامی هم نباید بی تفاوت باشد. مشروح گفتگو را در ادامه بخوانید:

…………

کورد هوال با سلام. همان طور که می دانید کودکان قربانیان اصلی گروه های خشونت طلب هستند. متاسفانه این کودکان یا توسط گروه های مسلح کشته می شوند یا به عنوان کودک سرباز به جنگ می روند و باز هم کشته یا زخمی می شوند. شما به عنوان استاد علوم اسلامی این را از دیدگاه اسلامی و انسانی چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر عبدالرحمن شات – خداوند بزرگ که انسان را در کره زمین قرار داده مهم ترین جوهره ای که به وی اعطا نموده عقل است. پس مهم ترین ابزار انتخاب بین خیر و شر عقل است. عقل و فطرت انسان طوری است که اگر چیزی ضد انسانی باشد عقل آن را قبول ندارد. پس این که کسی بالغ نباشد و نداند و در عین حال بار بزرگی را روی دوش او بگذارند این کاری غیرانسانی است. انسان مکلف به عقل خود است وقتی انسان بالغ است می تواند تشخیص دهد. در مورد کودکان سرباز هم باید گفت اینها باید به فکر بازی باشند نه سیاست چون اصلا سیاست را نمی فهمند و از سیاست دنیا سر در نمی آورند و نمی دانند این سیاست های دنیا و منطقه چه سود یا زیانی دارد؟ اسلحه را به دست این کودکان می دهند و به میدان جنگ می فرستند او نمی داند خیر و شر کدام است. بدین ترتیب به خودش، دوستانش، مردم خود و به همه ضرر می رساند. این هم روسیاهی و اقدامی زشت است. هر فردی که انسانیت را درک کند باید با این اقدامات مقابله نماید، برای دفاع از خود، انسانیت و طبیعت انسانی باید با این نوع اقدامات بی رحمانه در حق کودکان مقابله نماییم.

کورد هوال – در بین گروه های کردی نیز به ویژه در پ.ک.ک و شاخه های آن این مسئله وجود دارد. حتی در مراسم دفن اعضای آن علنا نشان داده اند عضو کشته شده کودک بوده است. گزارش های مختلفی نیز در این زمینه وجود دارد. از طرفی هم این گروه مدعی دفاع از حقوق کردهاست در حالی که کودکان نیز کرد اند و حق دارند بازی کنند و کودکان آینده جامعه کردی اند. آیا این تضاد در گفتار و کردار پ.ک.ک را نشان نمی دهد؟

دکتر عبدالرحمن شات – این اقدامات تاکنون نه برای پ.ک.ک سودی داشته نه برای مردم کرد لذا پ.ک.ک باید به وجدان خود مراجعه کند و سپس دست از این اقدامات غیرانسانی بردارد. نباید با خیالات و دنیای کودکانه آنها بازی کند. سران پ.ک.ک باید عقلشان سر جایش بیاید و با منطقی انسانی با این مسئله برخورد کنند. این مسئله سیاسی است و هم به حقوق کردها و هم کودکان کرد زیان می رساند.

کورد هوال – گزارش های مختلف پلیس بین الملل و پلیس اروپا نشان می دهد پ.ک.ک از کودکان برای فروش مواد مخدر در شهرهای اروپایی استفاده می کند چون کودکان را نمی توانند دادگاهی کنند لذا به این کار ادامه می دهد. آیا این هم قربانی کردن کودکان و در عین حال تخریب چهره کردها نیست؟

دکتر عبدالرحمن شات – بله. در اینجا در هامبورگ آلمان چند سال پیش هم پلیس گزارش کرد پ.ک.ک کودکان را از ترکیه می آورد و حتی هنوز سه روز از آمدن کودکان نمی گذرد که با مواد مخدر دستگیر می شوند نه زبان می دانند نه پول را می شناسند فقط با زبان اشاره چیزهایی را می فهمند. روزنامه ها به صورت مفصل به این بحث پرداختند و گفتند هزاران نمونه از این نوع کودکان در پ.ک.ک وجود دارند. به نظرم خود مردم کرد هم باید علیه پ.ک.ک واکنش نشان دهند. نباید در مقابل این همه ظلم این گروه خشونت طلب در حق کودکانشان بی تفاوت باشند.

کورد هوال – شما استاد علوم اسلامی هستید. می دانید با این که در بین کردها؛ یهودی، مسیحی و ایزدی هم وجود دارند اما اکثریت مسلمان هستند. پ.ک.ک هم مارکسیستی-لنینیستی است. اعضای جدا شده هم می گویند نه تنها برای ارزش های دینی اهمیتی قائل نیست بلکه حتی اجازه نمی دهد فرد روزه بگیرد یا نماز بخواند. آیا این برای جامعه ای با اکثریت مسلمان ضدیت با آزادی اندیشه نیست؟

دکتر عبدالرحمن شات – مسئله آزادی یک مسئله دینی و انسانی است حتی اگر مبانی اسلام را هم عمل نمی کرد فقط به اصول انسانی مقید می بود باز هم اشکال نداشت و به کردها زیان نمی رسید اما می بینیم ضد دین کردها فعالیت می کنند دست به تخریب می زنند و متاسفانه این به مسئله تلاش برای احقاق حقوق کردها زیان می رساند. پ.ک.ک هم باید بداند دست از ایدئولوژی بردارد چون سوسیالیسم مُرد و رفت. مارکسیسم-لنینیسم هم دیگر نمی تواند توسط کردها زنده و در دنیا حاکم شود. منطق و عقل هم حکم می کند دست از این بازی ها بردارد.

کورد هوال – ما کردها مسلمانیم و به خدا و پیغمبر و قرآن سوگند می خوریم اما در پ.ک.ک به عبدالله اوجالان قسم می خورند. شما هم خوب گفتتید سوسیالیسم مُرد. اما اسلام بوده و هست و در دل مردم قرار دارد. آیا فکر نمی کنید اسلام راهکار حل مشکلات جامعه کردی است نه این که مثل یک سری ایدئولوژی ها فقط مثلا چپ یا راست را فقط شامل شود؟

دکتر عبدالرحمن شات – اسلام همه انسان ها را خطاب قرار می دهد و می گوید: *یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَىٰ وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا…* یعنی شما را از قبایل مختلف قرار دادیم تا همدیگر را بشناسید. یعنی باید همدیگر را بشناسید همدیگر را قبول کنید. اسلام با ظلم و ستم و بی عدالتی مخالف است. اگر پ.ک.ک این را می فهمید دست به این اقدامات علیه مردم مسلمان کرد نمی زد. مردمان دیگر نیز باید بگویند وقتی ما هم مسلمان هستیم پس این جنگ و درگیری چیست. باید بگویند حالا که همه ما مسلمان هستیم و نقطه اشتراک داریم پس این تنش ها برای چیست. اسلام واقعی را رها کرده اند. روحانیون کرد احزاب سیاسی اسلامی خوب درست نکردند و متاسفانه مردم را تفهیم نکردند.

کورد هوال – من این جوری متوجه شدم مردمان غیر کرد و مسلمان منطقه هم مسیر اسلام را درست طی نمی کنند چون اگر اسلام را اجرا کنند هیچ مشکلی نخواهیم داشت.


دکتر عبدالرحمن شات – بله چون از طریق اسلام حقوق همه تامین می شود. متاسفانه کردها به سازمان های اسلامی اهمیت لازم را نداده اند. این یک کمبود اساسی در بین کردهاست.

کورد هوال – خیلی ممنونم جناب شات.

دکتر عبدالرحمن شات – خواهش می کنم. موفق باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی