بیش از چهار دهه است که پ‌ک‌ک درگیری جنگی بی‌نتیجه و فرسایشی با ترکیه شده که تاکنون بیش از ۵۰ هزار تن کشته و زخمی داشته که اکثر آنها نیز کورد بوده‌‌اند. بیش از ۴ هزار روستا هم تخریب و به منطقه‌ی نظامی بدل شده و باغات و مزارع زیادی هم نابود شد و صاحبان آنها نیز به شهرهای دیگر از جمله استانبول آواره شدند.

این جنگ بعدها براساس توافقاتی پنهانی که مابین دولت موازی و پ‌ک‌ک به امضا رسیده بود، به خارج از مرزهای ترکیه هم کشیده شد. این منطقه که قربانی جنگ‌ افروزی‌ها و سیاست‌های موازی با دولت موازی در ترکیه بود، در شمال عراق (اقلیم کوردستان) است. پ‌ک‌ک اخیرا هم گروهی تازه‌تاسیس را اعلام کرد که نقابدارند و حکومت اقلیم کوردستان و به ویژه حزب دمکرات کوردستان (پارتی) و خانواده‌ی بارزانی‌ها را متهم به همکاری با ترکیه کرده که به مواضع آنها در داخل خاک  اقلیم حمله می‌کند. در ضمن هدف اصلی خود را حمله و قتل عناصر فعال ترکیه در اقلیم کوردستان و همدست و همکارهای آنها (پارتی و بارزانی‌ها) اعلام کرد.

این موضوعات و رخدادها این اواخر تا حدی پیش رفت که کشته شدن چند سرکرده‌ی پ‌ک‌ک را هم شامل شد و این گروه هم برای تمامی این اتفاقات، پارتی و بارزانی‌ها را متهم می‌کند و تهدید به انتقام کرده است.

چند روز پس از این تهدیدات و رخدادها، بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه، به چند دیپلمات ترکیه از جمله معاون سرکنسول‌گری آن در رستورانی در اربیل شلیک می‌شود که در نتیجه‌ی آن این دیپلمات‌ها کشته و چند فرد عادی دیگر که در محل بوده‌اند، زخمی شده‌اند. پس از این اقدام تروریستی، بلافاصله انگشت‌های اتهام به سمت پ‌ک‌ک نشانه رفت، چراکه تمامی قرائن و شواهد جز این را روایت نمی‌کند. اما پ‌ک‌ک بلافاصله این اتهام را رد کرد.

اما آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه، مساعدترین زمینه برای انجام همچنین اقدامی تروریستی، نمی‌تواند کار کس یا گروهی دیگر جز گروهی که مدت‌هاست همه را تهدید به انتقام کرده و به شدت تحت فشار بمباران‌های ترکیه است و کشته و زخمی زیادی را متحمل شده از آن جمله چند تن از سرکردگانش، باشد. هرچند تحقیقات هنوز ادامه دارد و مقامات ترکیه هم به شدت تهدید به انتقام و پاسخ‌دادن به این عمل تروریستی هستند.

پ‌ک‌ک دهه‌ی هشتاد میلادی قرن گذشته برای اولین بار توپ را به شمال عراق هدایت کرد و ارتش ترکیه را هم به دنبال خود به آنجا کشاند، پس از قیام‌های سال ۱۹۹۱ و تاسیس خودمختاری در اقلیم کوردستان، پ‌ک‌ک دور بیشتری گرفت تا مانع استحکام پایه‌های این  حکومت نوپای کوردی به قول خود کلاسیک و عشیره‌گرا شود. آنچه از دستش برآمد کرد و هنوز هم دارد ادامه می‌دهد. اما دلیل این همه دشمنی با حکومت اقلیم و خانواده‌ی بارزانی‌ها و کوردهای این منطقه چیست؟ هرچند پ‌ک‌ک مدام در اظهاراتش به پارتی و بارزانی‌ها به عنوان دشمن اصلی خود اشاره دارد، اما آنچه در واقع دیده می‌شود، خسارات و آسیب‌هایی است که به مردم عادی وارد می‌شود. صدها تن از مردم این مناطق قربانی جنگ پ‌ک‌ک و ترکیه شده‌اند که پ‌ک‌ک آنرا به داخل خاک آنها سوق داده است. چرا پ‌ک‌ک در سرزمین‌های گسترده و مساعد و بعضا کوهستانی و صعب‌العبور با ارتش ترکیه وارد جنگ نمی‌شود؟ چرا خود را در غارهای طبیعی و بعضا دست‌ساز در دره‌های عمیق قندیل و زاپ و گاره و … مخفی کرده است؟ آیا هدف از این کار جز نابودی دستاوردهای اقلیم کوردستان و گرفتن جان و مال مردم بی‌پناه است؟ آیا این همان تداوم سیاست وعملکرد خندق بازی‌های پ‌ک‌ک در مناطق مرزی و کوردنشین ترکیه است که منجر به نابودی کاملا شهرها و روستاها و کشته و زخمی شدن شمار زیادی از جوانان و نوجوانان این منطقه و زندانی شدن هزاران تن دیگر شد؟

برچسب ها : , , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی