همه منابع و داده های مربوط به عملکرد پ.ی.د. شاخه پ ک ک در سوریه و گروههای مسلح وابسته به آن نشان می دهند این گروه با پوشش جنگ آزادی به صورت منظم از کودکان به عنوان سرباز استفاده می کند. سایت دنیوتورکی با اشاره به اسناد، شواهد و افراد جدا شده این گروه وابسته به پ ک ک می نویسد روند استفاده از سرباز کودک در پ ک ک به ویژه از سال ۱۹۹۴ تسریع یافته و از تعداد دقیق کود سربازان در پ ک ک خبری در دست نیست.

 

این سایت به اعترافات لطیفه کایا از فرماندهان ارشد پ ک ک اشاره می کند در اعترافات خود گفته شخصا بیش از ۵۰۰ کودک را به عضویت پ ک ک در آورده و وضعیت این کودکان در پ ک ک اسفناک می باشد. همچنین به توئیت هایی از مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، یوتیوب، مجله ماری کلر اشاره شده که همگی تایید می کنند پ ک ک و شاخه های آن از کودک سرباز استفاده می کنند. در تصاویر ارائه شده به مناسبت های مختلف توسط خود پ ک ک نیز وجود کود سربازان تایید می گردد.

 

با توجه به سابقه برخورد قضایی بین المللی با عوامل استفاده از کودک سربازان، این سایت پیشنهاد می کند سران پ ک ک نیز محاکمه شوند. بر اساس رای دادگاه بین المللی جنایی و به استند پیمان رم دو نفر از سران یک گروه تروریستی آفریقا حکم زندان صادر شده است: بوسکو تاگاندا و توماس لوبانگا از رهبران اتحادیه میهنی کنگو.

 

توافق “اصول پاریس در سال ۲۰۰۷” جامع ترین مقررات در مورد کودکان سرباز است و می گوید “هر کودک زیر ۱۸ سال و مرتبط با هر گروه مسلح با هر هدفی اعم از جنگجو، آشپزی، پیام رسان، جاسوس یا جنسی به عنوان کودک سرباز تعریف می شود.” در ادامه نیز می گوید خواه کودک سرباز به دلخواه عضو شده یا نه، تغییری در ماهیت موضوع ایجاد نمی شود و هر گونه رضایت کودک در این زمینه اعتبار حقوقی ندارد. اگر عضویت دلخواه یک کودک توسط گروههای تروریستی و مسلح به عنوان معیار تلقی می شود، پس باید ترک گروه توسط کودک نیز به عنوان امری دلخواه عادی تلقی شود و مانع آن نگردند. این در حالی است که پ ک ک از خروج دلخواه کودکان سرباز ممانعت می کند. در یک مورد نورمان ابراهیم خلیفه طی مصاحبه ای با دیده بان کرد اعلام کرد در ۱۳ سالگی توسط پ ک ک ربوده و به قندیل منتقل شد. وی می گوید تعداد زیادی کودک در مقرهای پ ک ک در شمال عراق بودند و می خواستند آنجا را ترک کنند اما سران پ ک ک آنها را شدیدا تنبیه می کردند و یک عضو دختر نیز به خاطر فرار دستگیر شد و در برابر چشم همه به رودخانه انداخته شد و مرد.

 

وقتی در سال ۲۰۱۳ مسئله استفاده از کودک سرباز توسط پ ک ک سبب واکنش های تند شد، پ.ی.د. “اقدام تعهد برای حفظ کودکان در برابر درگیری های مسلحانه” را امضا کرد که مخاطب آن “فراخوان ژنو” بود و تضمین نمود از افراد زیر ۱۸ سال به عنوان سرباز استفاده نکند اما گزارش ها نشان می دهد این روند تشدید نیز یافته است! حتی بر ربودن کودکان با خانواده های آنها نیز درگیری می شود. پ ک ک تلاش کرد با تبلیغات افکار عمومی را فریب دهد اما موفق نشد. به عنوان مثال اعلام کرد اعضای آن بین ۱۸ تا ۳۰ سال جذب می شوند اما در قانون سربازگیری اجباری در منبج در سال ۲۰۱۶ رسما ۱۶ سال را مبنا قرار دادند. یک آواره اهل رقه می گوید شخصا شاهد بود پ ک ک دختران خانواده های بدون مرد را می برد و خواهان ۲۰ هزار دلار می شد در صورت عدم پرداخت او را به عنوان گروگان به عضویت در می آورد. یک پیرمرد ۶۵ ساله سوری می گوید به خاطر مخالفت با ربودن دخترانش توسط پ ک ک توسط این گروه زخمی شده است. در یک مورد دیگر یک پسر ۱۲ الی ۱۴ ساله اعلام کرد پ ک ک به وی و تعدادی کودک دیگر آموزش نظامی می داد و توانست پس از ۱۲ روز فرار کند. یک پسر هم سن او نیز می گوید اعضای پ ک ک به خانه ما حمله کردند و علی رغم مخالفت پدرم مرا به زور بردند اما توانستم فرار کنم.

 

https://thenewturkey.org/the-ypgs-child-recruits-an-accustomed-human-rights-abuse/?fbclid=IwAR3CsIm7lNVumv6-1xil6HgKR8BNsd5PIyX4_OKsh3rOBt-G_p45Y_MNhzo

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی