هزاران کودک سرباز عضو گروه پ.ک.ک هستند که مجبورند اسلحه بردارند. هزاران کودک سرباز توسط این گروه ناچارند در جنگ شرکت کنند. بعضی کودکان از خانواده هایشان ربوده می شوند در حالی که تعدادی نیز شستشوی مغزی داده می شوند و خودشان به عضویت این سازمان در می آیند. بدون توجه به انگیزه، به نظر می رسد هدف یکی است: آنها می کشند و می میرند. گروه پ.ک.ک نیز استثنا نیست و همانند بسیتری از گروه های مسلح دیگر در دنیا از کودکان در جنگ های تروریستی خود استفاده می کند.

اگر کودکان تروریست های خوب هستند و آدم می کشند، گروه پ.ک.ک نیز از آن به عنوان دستاوردی نسبت به دشمن خود یعنی دولت ترکیه استفاده می کند. اگر این کودکان می میرند، در این صورت از آنها به عنوان تبلیغات علیه دولت ترکیه استفاده می کند. در مجموع، تصویر “جنگ بین کودکان و سربازان دارای تانک”  از نظر جنگ تبلیغاتی دست بالا را به گروه پ.ک.ک می دهد در حالیکه در میدان واقعی جنگ چنین نیست. در حالی که تصویر مورد نظر گروه پ.ک.ک برای دیده شدن انداختن سنگ توسط کودکان علیه خودروهای زرهی است، هزاران کودک دیگر وجود دارند که نه تنها سنگ های کوچک بلکه سلاح های خودکار و بمب نیز در اختیار دارند و به عنوان عامل انتحاری نیز به خود بمب می بندند. در این قسمت آندسته از کودکانی نیز قرار دارند که به عنوان نیروی ذخیره گروه پ.ک.ک برای جنگ هستند. همه می دانند که گروه پ.ک.ک از کودکان زیر ۱۸ سال برای جنگ استفاده می کند.

گروه پ.ک.ک حتی تلاش نمی کند این مسئله را مخفی نماید بلکه به این مسئله افتخار می نماید. هر فیلم طرفدار گروه پ.ک.ک در مقرهای این گروه اعضایی را نشان می دهد که با آنها مصاحبه می شود و با افتخار از گذشته و عضویت خود بحث می کنند و اکثرا نیز زیر ۱۸ سال هستند. چون مرده ها حرف نمی زنند لذا ما در آن مستندها آنچه را که نمی بینیم این است که بیشتر این افراد قبل از هیجدهمین سالروز تولد خود کشته شده اند. با وجود این، ما در اینجا فقط در مورد پسران ۱۷ ساله کرد حرف نمی زنیم، بلکه از پسران کوچک ۹ ساله نیز حرف می زنیم که طبق بیشتر گزارش های دیده بان حقوق بشر و منابع مختلف مستند دیگر در گروه پ.ک.ک وجود دارند. یک گزارش دیده بان حقوق بشر به صورت دقیق ثابت کرده گروه پ.ک.ک و شاخه آن در سوریه یعنی پ.ی.د. از کودکان در جنگ استفاده می کنند.

گروه پ.ک.ک این کودکان را می رباید و به عضویت در می آورد، به آنها آموزش نظامی می دهد و آنها را در جنگ مورد استفاده قرار می دهد. دیده بان حقوق بشر ۲۹ مورد را مستند کرده است که در آنها گروه پ.ک.ک در شمال عراق کودکان کرد و ایزدی را به عضویت در آورده است و این سازمان  صریحا از گروه پ.ک.ک خواست دست از عضوگیری کودکان سرباز بردارد و آن را محکوم نماید.”

درواقع، عدد ۲۹ فقط بخش بسیار کوچکی در مقایسه با ارتشی از کودکان در گروه پ.ک.ک است. همان طور که یک عضو ارشد دیده بان حقوق بشر می گوید “این فقط قطره ای از یک تانکر است” . آن دسته از کودک سربازهای گروه پ.ک.ک که دیده بان حقوق بشر توانست به آنها دسترسی داشته باشد، به این سازمان گفتند “تعداد خیلی خیلی زیادی کودک دیگر در گروه پ.ک.ک هستند.” ارزیابی از تعداد دقیق کودکان سرباز در گروه پ.ک.ک به بیش از ۳ هزار نفر می رسد و این غیر از کودکانی است که گروه پ.ک.ک هر از گاهی در ترکیه از آنها در خیابان ها استفاده می کند.

فراموش نکنیم ما دراینجا در مورد کودکانی بحث می کنیم که در قوانین داخلی هنوز تعریف حقوقی ندارند. بیشتر این کودکان زیر ۱۵ سال هستند و در مواردی نیز دختران ۹ ساله در گزارش دیده بان حقوق بشر آورده شده اند. گروه سنی ۱۵ الی ۱۸ نیازی به تحقیق خاص ندارد و باید صادقانه بگویم در این زمینه در مورد گروه پ.ک.ک خلا زیادی وجود دارد و بایستی مورد تحقیق قرار گیرد. طبق گزارش دیده بان حقوق بشر “گروه پ.ک.ک آن دسته از کودکانی را که قصد ترک کردن این گروه را دارند شدیدا مورد سوءاستفاده قرار می دهد و از پای در می آورد.” ربودن ،  تهدید کودکان برای پیوستن کودکان به گروه و عضوگیری از کودکان بدون رضایت والدین تنها روشی نیست که گروه پ.ک.ک مورد استفاده قرار می دهد. خود گروه پ.ک.ک در مناطق تحت کنترل پ.ی.د. در سوریه و مناطق تحت کنترل گروه پ.ک.ک در شمال عراق مدارسی ابتدایی دارد و از والدین می خواهد کودکان خود را به مدارس رسمی نفرستند و حتی گاهی به مدارس رسمی حمله می کند. کتب درسی گروه پ.ک.ک نیز فقط حول محور سخنان عبدالله اوجالان رئیس زندانی آن است. در این مدارس به کودکان کرد و ایزدی یاد می دهند تا مردم را چگونه بکشند و برای گروه پ.ک.ک بمیرند. به عبارت دیگر، سیستم مدارس گروه پ.ک.ک ذهن جوانان را شسشو می دهد و میل به جنگیدن و مردن را در ذهن آنها می کارد تا در آغاز جوانی برای گروه پ.ک.ک “شهید شوند”. بیشتر خانواده ها از چنین برنامه های درسی مبتنی بر ایدئولوژی رادیکال می ترسند اما در مناطق تحت کنترل پ.ی.د. چاره دیگری ندارند.

نویسنده: حسین آلپ تکین

منبع: پایگاه اینترنتی پلاتفرم دیجیتال ترکیه جدید (News Turkey)

برگردان به فارسی: نصرت نعمت الهی تلاشان

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی