رهبر دربند گروه تجزیه طلب پ.ک.ک در حالی از برابری و برادری ترک و کرد سخن می‌گوید که پیشتر خواستار استقلال کردستان و تجزیه ترکیه شده بود.

 

به گزارش کورد هوال، “عبدالله اوجالان”، رهبر دربند گروه خشونت طلب پ.ک.ک، در آخرین دیدار خود با وکلایش در زندان ایمرالی گفته سیاست داخلی و خارجی ترکیه و سوریه به هم گره خورده‌اند و از همدیگر جدا نمی‌شوند. وی در بخش دیگری از اظهارات خود اعلام کرده که  «کردها ‌و ترک‌ها ‌نمی‌توانند بدون هم زندگی کنند. اتحاد آنها‌ برای دموکراسی و صلح در خاورمیانه ضروری است. لازم است کردها‌ به دموکراسی محلی برسند، اما این دموکراسی بایستی در قانون اساسی تضمین شود».

اوجالان در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که منتقدان و مخالفانش او را متهم می‌کنند پس از دستگیری، برای نجات جان خود همه اصول پ.ک.ک را زیر پا گذاشته است. عبدالله اوجالان در سال ۱۹۷۸ با تاسیس پ.ک.ک خواهان استقلال «کردستان بزرگ» شد، اما پس از سقوط شوروی و از دست دادن مهمترین حامی ‌مالی، خواهان فدرالیسم، سپس خودمختاری و پس از دستگیری نیز خواهان کنفدرالیسم دموکراتیک شد. به عبارتی بهتر، دست از همه چیز کشید.

اوجالان می‌گوید کردها‌ و ترک‌ها‌ نمی‌توانند بدون یکدیگر زندگی کنند، اما دولت ترکیه به صورت رسمی‌ وجود منطقه‌ای به نام کردستان و کردها‌را انکار می‌کند و می‌گوید «پ.ک.ک یک سازمان تروریستی است و مسئله کُرد در این کشور وجود ندارد. آنچه هست مسئله تروریسم است». پ.ک.ک تاکنون در درگیری‌ها و خشونت‌های سازمان یافته، بیش از ۵۰ هزار نفر را کشته که بیش از نود درصد آنها‌ کُرد هستند. انکار وجود منطقه کردستان و مساله «کُرد» توسط حامیان و متحدان اردوغان نیز دنبال می‌شود. دولت باغچلی رئیس حزب حرکت ملی در توئیت خود در پاسخ به اظهارات اخیر بین علی یلدریم (نامزد اردوغان برای تصدی پست شهرداری استانبول) در دیاربکر که از کلمه‌ی کردستان استفاده کرده بود، نوشت: «در ترکیه کردستان نداریم. از این پس هم نخواهیم داشت. اگر کسانی  از این نوع قصدها دارند بدانند که MHP را در مقابل خود خواهند دید. از اظهارات خودمان پشیمان نشده‌ایم و به حساب دوست داشتنمان، سازش نکرده‌ایم. اجازه نخواهیم داد اصالتمان متلاشی شود. دیروز و امروز هم همین موضع را داشته و خواهیم داشت».

گفتنی است اوجالان و وکلای وی، طی چند هفته اخیر دو بیانیه صادر کرده‌اند. در هر دو بیانیه اوجالان از اعضای پ.ک.ک و هواداران خواسته که اعتصاب غذای خود را پایان دهند. سوال مهم این است که چرا اوجالان مدام بر عقب‌نشینی تاکید دارد؟ چه اتفاقی افتاده است که وی بر همزیستی تُرک و کرد اصرار می‌کند؟ رسانه‌های پ.ک.ک دولت ترکیه را فاشیستی توصیف کرده‌اند، اما اوجالان خواستار رعایت حساسیت‌های دولت ترکیه در شمال سوریه و مناطق کردنشین آن شده است. دلیل این عقب‌نشینی چیست؟ وی پذیرفته که زنده بماند، و در عوض به هنگام نیاز، ابزار دولت ترکیه باشد. شاید چند روز دیگر بیانیه‌ای جدید صادر نماید و صراحتا از هواداران خود بخواهد که در انتخابات شهرداری استانبول، به نامزد دولت رای بدهند و به حساسیت‌های دولت ترکیه و اردوغان، بیشتر احترام بگذارند!

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی