اشاره:

ابراهیم گوچلو سیاستمدار و نویسنده و حقوقدان مطرح کرد اهل دیاربکر است. وی از بنیانگذاران جنبش اتحاد ملی کرد در ترکیه است. او در رسانه های ترکی و کردی به خاطر انتقادات صریح و ارائه مستندات علیه پ ک ک مشهور است. مستندات وی درباره پ ک ک از اعتبار بالایی برخوردارند لذا بیشتر سازمان های غیر‌دولتی حقوق بشری ترکیه و اروپا به مستندات وی اعتبار خاصی می دهند. گوچلو در مصاحبه ای اختصاصی به سوالات خبرگزاری کورد هه وال پاسخ داد:

 

کورد هوال-سلام جناب گوچلو. در انتخابات اخیر حزب دمکراتکی خلق ها (ه.د.پ) در بسیاری از شهرهای کردنشین نیز نامزد های ترک تبار معرفی کرد . در مانیفست انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق ها نیز موضوع مطالبات کردهای ترکیه مورد بی توجهی قرار گرفت. به همین دلیل افراد زیادی از ه.د.پ. انتقاد می کنند.  ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

ابراهیم گوچلو -می دانید چیزی که برای همه علنی است ه.د.پ. وابسته و دنباله روی گروه پ ک ک است یعنی حزبی مستقل و سازمانی جدا به نام ه.د.پ. وجود ندارد. ه.د.پ. خودش هم در عمل نشان می دهد همان پ ک ک است. ه.د.پ. صریح می گوید حزبی کردی نیست. از طرفی پ ک ک نیز مخالف حل مسئله کرد است. البته اکنون مردم نیز کمابیش به این موضوع پی برده اند. الان اگر خوب نگاه کنیم اکثریت نامزدهای انتخاباتی آنها نیز ترک هستند. حتی افرادی را در وان یا دیاربکر نامزد کرده اند که باور کنید هیچ کس آنها را نمی شناسد.

برای همین باید گفت ه.د.پ. برنامه ای برای کردها ندارد. هدفشان منافع کردها نیست بلکه تلاش می کنند با ائتلاف با مرال آکشنر و دیگر کمالیست ها فقط اردوغان را کنار بزنند. اکنون هم می گویند در خاورمیانه یک ائتلاف علیه ما وجود دارد. اقلیم کردستان، ترکیه، روسیه و سوریه را نیز به عنوان این ائتلاف معرفی می کنند. یعنی در مقابل هم پیمانان آمریکا است و می دانیم اکنون خود آمریکا هم علیه طیب اردوغان موضع دارد. اتحاد ملت مرکب از حزب جمهوریخواه، مرال آکشنر و حزب سعادت هم گفته می شود مورد حمایت اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد. ه.د.پ. هم هم پیمان اینهاست و می گوید اگر طیب اردوغان را کنار بزنیم برای ما نیز راه باز می شود و به نظر من هدفشان این است تا در مناطق کردنشین بیشتر حاکمیت خود را گسترش دهند. از طرفی هم چند حزب کردی یک اتحاد را ایجاد کرده اند. با نگاه به مجموع اینها متوجه می شویم کردها هم باید برای خود کار کنند و به عنوان طرف کردی هم می گویم ما باید بتوانیم با ترک ها وارد گفتگو و ارتباط شویم. می دانیم ه.د.پ. و پ ک ک مخالف همه پرسی اقلیم کردستان نیز بودند. در مسئله کرکوک نیز علیه اقلیم کردستان اقدام کردند. با بررسی همه عوامل می توان گفت ه.د.پ. هرگز خیر و صلاح کردها را نمی خواهد.

کورد هوال  -شما به یک نکته مهم اشاره کردید که ه.د.پ. و پ ک ک یکی اند. پس در میدان کردی چه می کنند. بعضی ها می گویند توسط استخبارات ترکیه تاسیس شده اند. این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

ابراهیم گوچلو –  ببینید ه.د.پ. یک حزب خیلی جدید است. بشیر آتالای خیلی علنی اعلام کرد ه.د.پ. توسط عبدالله اوجالان و سازمان میت ترکیه تاسیس شد. یعنی یک وزیر ترکیه این موضوع را علنی گفت و ه.د.پ. نیز هیچ واکنشی نشان نداد. یعنی آن را تکذیب نکرد. بعدا هم وقتی عملیات علیه ک.ج.ک. (شاخه شهری پ.ک.ک) صورت گرفت مشخص شد در ک.ج.ک. حدود یک هزار و پانصد جاسوس دولت وجود دارد. این یعنی گفته های بشیر آتالای صحت دارد.

اصل مسئله این است که ه.د.پ. همان پ ک ک است و پ ک ک هم یک پروژه است در دهه هفتاد میلادی به میدان آورده شد. می دانیم که جنبش کردی از لحاظ سازمانی و سیاسی در دهه هفتاد میلادی در ترکیه خیلی پیشرفته بود. دولت هم نتوانست با کشتن، شکنجه  و محاکمه مانع جنبش کردی شود. ما می دانیم در اول تاسیس جمهوری ترکیه قیام های کرد آغاز شد و در سال ۱۹۳۸ پایان یافته بود. با این که رهبران کرد را کشتند اما جنبش کردی باز هم پیشرفت کرد. ترکیه نیز استراتزی خود را تغییر داد. ترکیه متوجه شد با حمله از بیرون نمی تواند کردها را نابود کند لذا پروژه تاسیس پ ک ک را به میدان آورد. وقتی پ ک ک تاسیس شد، مانیفست دارد. من اهل تهمت نیستم حرف خودشان را می گویم. آنها می گویند همه سران گروه های کردی پس از دهه پنجاه افرادی کاریزماتیک و معقول بودند. اگر هم چپگرا بودند اما مردمی بودند با مردم تعامل می کردند. خود پ ک ک علنا همه این سازمان ها را دشمن معرفی کرد. گفتند اگر اینها نابود نشوند جنبش کردی پیشرفت نمی کند و این دقیقا سیاست دولت بود. این پروزه دولت کمالیست ترکیه است به ویژه بر کمالیست ها تاکید می کنم. امروز هم می بینیم ه.د.پ. با کمالیست ها دوست است. ه.د.پ. و پ ک ک در همه نقاط حساس با هم حرکت می کنند در کودتای آخر نیز چنین بود. یعنی از فتح الله گولن حمایت کردند و باید بدانیم این پروژه خیلی جدی است. این پروژه طولانی است و برای از بین بردن جنبش کردی به سوریه نیز سرایت داده شد. در اقلیم کردستان عراق نیز بارها علنا علیه بارزانی و طالبانی موضع گرفته اند.  به علاوه ترکیه می خواهد کردها را اضمحلال نماید. برای همین نیز پ ک ک در خدمت دولت است. امروز مثلا در دیاربکر که بزرگترین شهر کردنشین در ترکیه است در کوچه و خیابان ده درصد مردم هم کردی حرف نمی زنند.

کورد هوال  – همچنانکه شما اشاره کردید در دیاربکر و سایر مناطق کردنشین ترکیه روز به روز زبان کردی تضعیف می شود. پ ک ک در حالی مدعی حقوق کردهاست  می دانیم زبان بخشی از آن است اما چرا سران پ ک ک مثل مصطفی کاراسو، دوران کالکان، اوجالان دمیرتاش حتی در قندیل در مخمور در اروپا نیز همه کارهای خود را به ترکی انجام می دهند؟ آیا این تناقض نیست؟

ابراهیم گوچلو  – واقعیت این است که پ ک ک به دست افراد غیرکرد تاسیس شد. در مورد کردبودن اوجالان نیز جای بحث و تردید وجود دارد. از منطقه “خلفتی”  از یک خانواده خیلی فقیر است. مردم کرد اعم از شیخ و روحانی و آغا و جوانان را به کشتن داد. اینها را به عنوان دشمن می دید. نظام حکومتی ترک ها به دنبال چنین فردی می گشت و ویژگی های مورد نظر نظام ترکیه در شخصیت اوجالان وجود داشت. عبدالله اوجالان چندان به زبان کردی تسلط ندارد. حتی منظور سران پ.ک.ک از دولت مستقل کردی هم برای کردها نبود بلکه می خواستند برای خود یک حاکمیت درست کنند. یعنی برای خود یک حرامسرا درست کنند که عبدالله اوجالان و پ ک ک نیز حکمران آن باشند. یعنی دیکتاتور آن باشد. برای همین است که بقیه را قبول ندارند. دشمن کردی هستند و هر کسی که کردی حرف می زد را طرد می کردند. کسانی که مجلات کردی منتشر می کردند مانند مجلات رزگاری، اوزگورلوک یولو، کاوه…. علنا با این مجلات مخالفت می کردند و می گفتند زبان کردی مهم نیست.

سران پ.ک.ک معتقد بودند که می توانند حاکمیت پ ک ک را با بکارگیری زبان ترکی پیش ببرند. اوجالان در مصاحبه های خود این موضوع را علنا مطرح کرده و چون اوجالان یک پروژه است برای همین هر جا رفته ابزار دست بود. چند روز پیش شما سوالی کردید اما موفق نشدم پاسخ بدهم. شما پرسیدید عربستان سعودی از پ ک ک حمایت می کند و دلیل آن چیست؟ برای پ ک ک کرد مهم نیست هر چیز ضد کردی برای آن مشروع است. هر کسی که در خدمت دیکتاتوری آنها باشد را قبول دارند.

در کردستان سوریه می دانید که قبلا دیدیم خود دولت بشار اسد آنها را مسلح کرد  اما اکنون می بینیم که پ.ک.ک از دمشق دور شده و به آغوش آمریکا برگشته است. پس از اتفاقات اخیر در عفرین و منبج علیه آمریکا نیز حرف می زنند. این ارتباطات بین المللی را برای منافع کردی ایجاد نمی کنند. پ ک ک پروژه است . این گروه در ترکیه به یک مدل حرکت می کند در کردستانسوریه هم به شکلی دیگر. در سوریه اول یک پروژه دولت مرکزی بود اکنون هم پروژه آمریکایی است. الان هم عربستان سعودی، آمریکا، بحرین و دولت های حاشیه خلیج فارس می خواهند یک ائتلاف ایجاد کنند. به خیال خود علیه ترکیه، ایران، روسیه و سوریه. آمریکا مخالف این کشورهاست و این ائتلاف هم می خواهد حمایت کند. مسئله این است برای پ ک ک هیچ چیز کردی مهم نیست. خیلی خیلی ببخشید باید بگویم نباید از این عنوان در مباحث سیاسی استفاده کنم اما ناچارم بگویم پ ک ک سگ نگهبان منافع آمریکا شده است.

داشتن روابط با کشورها با هدف منافع مردم خوب است اما پ ک ک چنین نیست. پ ک ک جز بدی نیت دیگری ندارد. نمونه بارز آن در جنگ خندق هاست. پ ک ک یک پروژه بزرگ است و ه.د.پ. نیز وابسته آن است. ه.د.پ. خودش هیچ کاره است صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک و این عناوین توخالی همگی بی پایه و اساس هستند. پ ک ک محرک اصلی است. پ ک ک امروز در دست استالینیست ها کمالیست ها و دشمنان کردهاست. برای همین است ه.د.پ. نمی گوید حزبی کردی است اگر به موقع می گفت حزب کردی است در دوره روند صلح بایستی بر اساس منافع مردم کرد حرکت می کرد و نباید مشکلات کنونی را بر سر راه کردها ایجاد می کرد. می توانست متناسب با وضعیت کردها گفتگو کند اما چنین نکرد یعنی نمی خواست چنین کند. واقعیت این است طیب اردوغان راه را باز کرد امکانات زیادی را فراهم نمود. اما پ.ک.ک و ه.د.پ خواستند به جای مردم این فرصت را برای خود مورد استفاده قرار دهند. پ ک ک می تواند در عین دوستی دشمن همه باشد.

کورد هوال -شما گفتید عبدالله اوجالان دیکتاتور است و قبلا در نوشته های شما نیز دیدیم گفته اید او مخالفان خود در داخل و بیرون از پ ک ک را به قتل رسانده است. آیا می توانید توضیح بیشتری در این زمینه ارائه کنید؟

ابراهیم گوچلو : عبدالله اوجالان می گوید دیکتاتوری لازم است. مردم ما مردمی معقول هستند همیشه این را گفته ام. ما مردمانی معقول و واقع بین در بین خود و در رابطه با دیگران هستیم. مثلا مسعود بارزانی فردی معقول است و قصد ایجاد درگیری با هیچ کس را ندارد. اما اگر اوجالان اساس کار خود را بر دیکتاتوری نمی گذاشت این پروژه را نمی توانست پیش ببرد. چون کرد معقول است لذا حرف  پ ک ک مبنی بر دشمن بودن همه سازمان های کردی را قبول ندارند اما از ترس دیکتاتوری پ ک ک نمی توانند کاری کنند.

من و کمال بورکای و دیگران چطور ممکن است دشمن مردم کرد باشیم! کردهایی که زجر شکیده و زندان رفته اند محبوب مردم هستند اما پ.ک.ک همگی ما را دشمن معرفی می کنند. اینها تحمل نمی کنند مثلا رفقای خود را که طی سال ها با هم بودند به خاطر یک انتقاد فورا خائن اعلام کرده و می کشند. این فقط در فضای دیکتاتوی ممکن است. برای تحقق این پروژه ضد کردی و از بین بردن کردهای واقعی پ ک ک نیازمند دیکتاتوری است. باور کنید دیکتاتوری  پ ک ک حتی مانند سیستم های دیکتاتوری عادی دیده شده در دولت ها نیز نیست یعنی خیلی بدتر از بعث و استالین است و شکلی خاص از دیکتاتوری است. این بایستی مورد تحقیق قرار گیرد و در مصاحبه های مفصل آن را مورد بررسی قرار خواهم داد.

کورد هوال -سپاس از بابت پاسخ به سوالات

ابراهیم گوچلو -خواهش می کنم.

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی