مشاور مدیریت خودگردان شمال وشرق سوریه در مصاحبه با رویترز هشدار داد که اگر ایالات متحده نتواند از حملۀ ترکیه به شمال سوریه جلوگیری کند، یک «جنگ بزرگ» در انتظار منطقه خواهد بود.

به گزارش کورد هوال، “بدران چیا کرد” مقام ارشد کُرد سوریه هشدار داد که اگر تلاش ایالات متحده برای متوقف کردن طرح های ترکیه به نتیجه نرسد، حملۀ ترکیه به نیروهای کرد سوریه به یک «جنگ بزرگ» منتهی خواهد شد.

چیا کرد مشاور مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در مصاحبه با رویترز گفت در صورت حملۀ ترکیه بخش اعظم نیروهای کرد ناچار خواهند بود در مناطق هم مرز ترکیه مستقر شوند و به این ترتیب دیگر قادر نخواهند بود به شناسایی هسته های مخفی داعش و محافظت از زندانیان این گروه تروریستی بپردازند.

ترکیه و ایالات متحده اخیرا توافق کردند که یک مرکز عملیات مشترک برای تأسیس و مدیریت منطقۀ امن شمال سوریه دایر کنند. این مرکز در ترکیه تأسیس خواهد شد. با وجود این، تا این لحظه جزئیات مورد توافق منطقۀ امن، به ویژه از نظر ابعاد و نیروی کنترل کنندۀ آن، مشخص نشده است.

چیا کرد گفت هنوز ثمره مذاکرات ترکیه  وایالات متحده مشخص نیست.

او گفت «ما خواستار گفتگو و یک راه حل سیاسی هستیم. اما اگر این تلاش های منطقه ای و بین المللی به شکست بیانجامد، در یک رویارویی تمام عیار و خطرناک درگیر خواهیم شد.»

چیا کرد افزود حملۀ ترکیه به یک «جنگ فاجعه بار» منجر خواهد شد و مقامات ارتش دموکراتیک سوریه هر کاری از دست آنها برآمده انجام داده اند تا از طریق مذاکره با کشورهای خارجی از آن جلوگیری کنند. اما او افزود که کشورهای اروپایی در این باره سکوت کرده اند و روسیه نیز جدیتی از خود نشان نمی دهد.

مشاور مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه، همانند دیگر رهبران کرد سوریه در چند ماه اخیر، هشدار داد که چنین حمله ای باعث هرج و مرج خواهد شد و داعش از این فرصت برای تجدید قوا و خرابکاری استفاده خواهد کرد.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده وایل همین هفته اعلام کرد هر گونه حملۀ ترکیه به شمال سوریه «غیر قابل قبول» است. او تأکید کرد که ایالات متحده به هیچ وجه قصد ندارد ارتش دموکراتیک سوریه را رها کند. با وجود این اسپر تضمین نکرد که در صورت حملۀ ترکیه کشورش از این گروه دفاع کند.

آلدار خلیل دیگر مقام ارشد کرد سوریه نیز دربارۀ پیامدهای حملۀ احتمالی ترکیه به شمال سوریه هشدار داد و اعلام کرد از ایالات متحده و کشورهای ائتلاف ضد داعش انتظار ندارد در مبارزه با هسته های خفتۀ داعش از حمایت ارتش دموکراتیک دست بردارند.

خلیل همچنین هشدار داد که «تهدیدات ترکیه جدی است و عواقب خطرناکی برای سوریه دارد. ما خواهان جنگ با هیچ طرفی نیستیم. اما اگر مورد حمله قرار بگیریم، دست روی دست نمی گذاریم و به تماشا بسنده نمی کنیم.»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی