گفتگوی امنیتی ترکیه و آمریکا در مورد حضور پ.ک.ک در سوریه، به ضرر کردها خواهد بود و پ.ک.ک در این میان مقصر است.

به گزارش کورد هوال، حضور پ.ک.ک در سوریه و عراق، امنیت ملی ترکیه را تهدید می‌کند. به همین دلیل این کشور با نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه و عراق، عملا بخش‌هایی از این دو کشور را اشغال کرده است. در سوریه، ترکیه به بهانه حضور پ.ک.ک، غرب فرات و شهر عفرین را اشغال کرده است و آماده حمله به شرق فرات می‌شود. پ.ک.ک و گروه‌های وابسته به آن نیز جز آمریکا و فرانسه، حامی ندارند و عملا به نیروی زمینی آمریکا در جنگ با داعش تبدیل شدند. اما این دو کشور غربی به دلیل فشار ترکیه، پ.ک.ک و کردها را در مقابل ترکیه تنها خواهند گذاشت.

خانم “زینب دنیز آلتینسوی” کارشناس امور امنیتی می‌گوید «از این پس مسئله اصلی گفتگوی بین آمریکا و ترکیه ایجاد منطقه آرام در شمال سوریه و مرز دو کشور خواهد بود». این کارشناس امنیتی مرکز پژوهش‌های استراتژیک قفقاز می‌گوید «آمریکا از این پس با نگاهی مثبت به دیدگاه‌های ترکیه در این زمینه می‌پردازد». وی افزود: «ترکیه اصرار می‌کند منطقه امن ایجاد شود تا تهدیدی امنیتی متوجه آن نگردد. اخیرا ترکیه لحن خود را تندتر کرده است».

گفتنی است پ.ک.ک از آغاز بحران سوریه و با سواستفاده از خلا قدرت در مناطق کردنشین کنترل آنجا را به دست گرفت و عملا به نیروی زمینی آمریکا تبدیل شد، دهها هزار کرد را به خاطر منافع آمریکا به کشتن داد. اما آمریکا هم در عفرین و هم در شرق فرات پ.ک.ک و کردها را در مقابل ارتش ترکیه تنها رها کرد. این نتیجه استفاده ابزاری از این گروه تروریستی است که زندگی را برای کردهای سوریه در آن منطقه به جهنم تبدیل کرده است.

این در حالی است که پ.ک.ک ادعا می‌کند در حال نبرد برای حقوق کردهاست. اما عملا شهر کردنشین عفرین را تقدیم ارتش ترکیه کرد و در سایر مناطق نیز باعث اختلاف و اختناق شده است. ادارات خودگردان وابسته به پ.ک.ک یک دیکتاتوری تاسیس کرده‌اند و به سایر احزاب کردی اجازه فعالیت نمی‌دهند.

در همین زمینه محسن طاهر رئیس انجمن میهنی کردهای سوریه وابسته به مسعود بارزانی در گفتگو با شبکه کردستان۲۴ به تهدیدهای ترکیه علیه شرق فرات اشاره کرد و ضمن جدی دانستن این تهدیدها گفت «آمریکا بعضی از درخواست های ترکیه علیه پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک) وابسته به پ.ک.ک در این منطقه را قبول کرده است. علیرغم درخواست کردهای سوریه برای اتحاد، هرگز پ.ی.د. به این درخواست پاسخ مثبت نداده است و حاضر نیست به سایر نیروهای کردی اجازه فعالیت بدهد».

این سیاستمدار کرد سوریه تلاش‌های فرانسه و آمریکا برای نزدیک کردن جنبش دموکراتیک وابسته به اوجالان و انجمن میهنی وابسته به بارزانی را اقدامی ‌صوری و با هدف حفظ منافع خود و در راستای تجزیه سوریه می‌داند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی