استفاده از کودکان به عنوان سرباز، نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی است و پ.ک.ک و نهادهای آن به عنوان گروه‌های مسلح خشونت طلب، مرتکب این جرم بین‌المللی شده‌اند.

کوردهوال/ در حالی که کنوانسیون‌های مختلف بین‌المللی، مبتنی بر حقوق بشر و حقوق کودکان، استفاده از کودکان و نوجوانان را در میدان جنگ ممنوع کرده است، پ.ک.ک و شاخه‌های آن در سوریه همچنان مشغول نقض حقوق بشر و حقوق کودکان هستند. در پیش‌نویس کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل، «کودک سرباز» به کسی گفته می‌شود که کمتر از ۱۸ سال سن دارد و به عضویت ارتش یا نیروهای شبه‌نظامی در می‌آید. این تعریف تنها شامل کسانی نمی‌شود که اسلحه به دست می‌گیرند یا مین خنثی می‌کنند، بلکه مواردی چون آشپزی، باربری، پیام‌رسانی، جاسوسی، سوءاستفاده جنسی و ازدواج اجباری را نیز در بر می‌گیرد. اغلب این کودکان با زور و تهدید، وابستگی به مواد مخدر یا پرداخت پول به کار گرفته می‌شوند.

از کودکان به عنوان سرباز استفاده می‌شود زیرا بسیار ارزان هستند. آنها یا قیمتی ندارند یا قیمت‌شان بسیار کمتر از بزرگسالان است. خیلی آسان تحت تاثیر قرار می‌گیرند. گاهی هم به زور مجبور به این کار می‌شوند. مثلاَ در راه مدرسه دزدیده می‌شوند یا آنها را گول می‌زنند. با پول یا گوشی تلفن همراه که برای آنها جذاب است، گمراه می‌شوند. همچنین کودکان نسبت به بزرگسالان ترس کمتری دارند و جسور هستند. گاهی کارهای خطرناکی را انجام می‌دهند که بزرگسالان حاضر به انجام آن نیستند. جاسوسی می‌کنند، یا مواد منفجره را براحتی حمل می‌کنند. در همین زمینه، انجمن ترک‌های مقیم هلند یک فایل ویدئویی را در صفحه فیسبووک خود قرار داده که به صورت مستند نشان می‌دهد این گروه از کودکان به عنوان سرباز استفاده می‌کند. این فایل، نشان می‌دهد که سازمان فرقه ای و جدایی طلب پ.ک.ک و نهادهای آن مانند ی.پ.گ و پژاک، در جنگ مناطق مرزی سوریه از کودکان به عنوان جنگجو استفاده می‌کنند و سنتکام (مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در غرب آسیا) مانع استفاده از کودک سربازان در جنگ علیه داعش نشد. همزمان با این اقدامات، فعالیت گروه‌های کردی مخالف و منتقد پ.ک.ک در شمال سوریه ممنوع شده و آنها از منطقه اخراج شده‌اند.

بسیاری از از کارشناسان به علت این گونه فعالیت‌ها، پ.ک.ک و نهادهای وابسته به آنها را سازمان تروریستی می‌دانند و بر عدم تفکیک بین آنها اصرار دارند. به عنوان مثال، خانم رومیسا کاداک، کارشناس سیاسی، در مصاحبه با یورونیوز انگلیسی در واکنش به سوال  مجری در  مورد ی.پ.گ. گفت: «بگذارید موضوعی را برای شما روشن کنم. نیروی سوریه دموکراتیک، پ.ک.ک، پ.ی.د.، ی.پ.گ. همگی یکی هستند و یک رهبر واحد دارند. پ.ک.ک با استفاده از اسامی‌ مختلف تاکتیکی را بکار می‌برد تا مخاطب را گمراه کند».

این کارشناس در ادامه خاطرنشان ساخت: «در منطقه همه می‌دانند ی.پ.گ. همان پ.ک.ک است و هیچ گونه ابهامی ‌هم در  آن دیده نمی‌شود. اما افکار عمومی ‌غرب توسط سیاستمداران در مسیری غلط هدایت می‌شود چون اروپا و آمریکا نیز می‌دانند و بارها نیز مقامات مختلف آمریکایی اذعان کرده‌اند که پ.ک.ک سازمان مادر برای ی.پ.گ. است اما به خاطر منافع خود از پرداختن به آن خودداری می‌کنند».

دکتر کاواکچیان نیز با انتشار یک فایل ویدئویی در صفحه توئیتری خود می‌گوید پ.ی.د همان پ.ک.ک و تروریست است. در این فایل  به صورت مصور و همراه با زیر‌نویس به صورت مختصر به معرفی گروه تجزیه طلب پ.ک.ک و شاخه آن در سوریه پرداخته شده است. این فایل ویدئویی بر موارد زیر تاکید می‌کند:

– پ.ک.ک یا به‌اصطلاح حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد.

– در سال ۱۰۸۴ ه.ر.ک. (نیروی آزادی کردستان) به عنوان شاخه مسلحانه این گروه خشونت طلب اولین عملیات مسلحانه را انجام داد و بعدا به ه.پ.گ. (نیروهای مدافع خلق) تبدیل شد.

– اساسنامه این گروه، عبدالله اوجالان را به عنوان رهبر معرفی می‌کند.

– اعضای این گروه در سال ۲۰۰۲ تصمیم گرفتند شاخه‌ای به نام حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) را برای  سوریه تاسیس کنند.

– در سال ۲۰۰۳ اعضای پ.ی.د. در مقرهای پ.ک.ک پشتیبانی شدند و آموزش دیدند.

– پ.ی.د. نیز در اساسنامه خود عبدالله اوجالان را رهبر معرفی می‌کند.

-در سال ۲۰۱۲ ی.پ.گ شاخه مسلح پ.ی.د. در سوریه تاسیس شد.

– مراکز آنها در سوریه همانند قندیل هستند. عکس اوجالان به وفور در آنجا مشاهده می‌شود.

– از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ پ.ی.د. با دستور مستتقیم قندیل هدایت شده است. هنوز هم پ.ی.د. از قندیل هدایت می‌شود. جلسات مسئولان ارشد آن در قندیل برگزار می‌شود.

– ایدئولوژی پ.ی.د./پ.ک.ک مشابه هم و مبتنی بر آموزه‌های مارکسیسم- لنینیسم است.

– متداول‌ترین کار این دو گروه، انجام اقدامات تروریستی در سراسر جهان است، مانند: «بمب‌گذاری به وسیله عامل انتحاری، قتل مخالفان و …».

– منبع مالی آن قاچاق مواد مخدر، قاچاق اعضای بدن انسان، قاچاق انسان و اخاذی است.

– کشورها و سازمان‌های مختلفی پ.ک.ک را در فهرست تروریستی خود قرار داده‌اند: «آمریکا، عراق، ایران، سوریه، استرالیا، نیوزلند، اتحادیه اروپا، کانادا، آذربایجان، قزاقستان، آلمان، بریتانیا، هلند و سازمان ناتو».

– این سازمان خشونت طلب با پول مالیات شهروندان آمریکایی مورد حمایت قرار می‌گیرد.

– آمریکا با پول مالیات شهروندان خود انواع کمک تسلیحاتی را به این گروه جدایی طلب می‌دهد، البته به بهانه جنگ با داعش!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی