موانع متعدد، ایست‌های بازرسی پر تعداد و… زندگی و عبور و مرور آزادانه را از مردم و حتی برخی مقامات اقلیم کردستان عراق سلب کرده است.

به گزارش کورد هوال، به دلیل آنچه مسائل حفاظتی و امنیتی توصیف می‌شود، ورود به منطقه زرد تحت کنترل حزب دموکرات کردستان عراق موسوم به پارتی به دلیل وجود ایست‌بازرسی‌های متعدد و پرتکرار بسیار دشوار شده است. اخیرا نیز شخصیت‌های سیاسی یکیتی، به منظور ورود به شهر اربیل به عنوان پایتخت اقلیم کردستان با مشکلات جدی روبرو شده‌اند. محمود سنگاوی عضو دفتر سیاسی یکیتی به منظور شرکت در نشست احزاب به شهر اربیل سفر کرده بود، اما به دلیل ممانعت از ورود وی به شهر اربیل به ناچار به سلیمانیه بازگشت.

دفتر سیاسی یکیتی ضمن اعتراض به این برخورد، با ارسال نامه‌ای به مسعود بارزانی از وی به عنوان رئیس پارتی توضیح خواسته است. همچنین محل نشست نیز از اربیل به سلیمانیه تغییر کرده است. سخنگوی یکیتی لطیف شیخ عمر در واکنش به این اتفاق گفت: «کمترین حق مردم در محل زندگی عبارت است از آزادی رفت و آمد و آنچه در حق محمود سنگاوی صورت گرفته عبارت است از نقض آزادی یک شخصیت سیاسی. اجرای تمامی قوانین و مقابله و مخالفت با نقض آنها وظیفه‌ حکومت است. لذا دولت و اقلیم و پارتی باید در این خصوص تحقیق کند و مانع از تکرار چنین رخدادهایی شود». هفته گذشته وزارت داخله حکومت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد به منظور رفع نگرانی‌های دفتر سیاسی یکتی و ممانعت از تکرار این نوع رخدادها تحقیقات جدی شروع شده است.

سخنگوی حکومت اقلیم کردستان گفت: «جزئیات رخداد در دسترس نیست؛ اما تحقیقات نهایی برای اعلام نظر قطعی در حال انجام است». چند روز قبل نیز در شهر سلیمانیه مقر پارتی مورد اصابت رگبار افراد ناشناس قرار گرفت، سخنگوی یکیتی گفت این اقدام توسط افراد غیرمسؤل صورت گرفته است. به نظر می‌رسد اختلافات و لجاجت طرفین، این بار در ممانعت از برگزاری نشست و حمله به دفاتر یکدیگر نمایان شده است.

گفتنی است محمود سنگاوی پیشتر انتقادات تندی را علیه پارتی مطرح کرده بود. به نظر می‌رسد ممانعت از ورود وی به اربیل نیز ناشی از خشم بارزانی از وی باشد. زیرا چنین اقدامی بدون اطلاع مقامات عالی پارتی امکان پذیر نیست.

به طور کلی و بنا به نظر کارشناسان مردم احساس آسایش و راحتی  در اقلیم ندارند. احمد میره سردبیر مجله‌ «لوین پرس» در مصاحبه با بخش کردی صدای آمریکا در  این مورد گفت: «بدون شک برای این موضوع احتیاجی به سند و مدرک نیست، تنها چیزی که در چارچوب حکومت اقلیم و کردستان وجود ندارد، قانون و حاکمیت قانون است، این موارد صرفا روی کاغد وجود دارند. در عرصه‌ استراتژی اگر قبلا مداخلات احزاب سبب تاثیرگذاری بر نکات کلیدی و اجرایی اقلیم کردستان بود، اکنون باندهای بازرگانی و مافیایی سیاسی همه چیز را در اختیار دارند و این نوع اداره و کنترل کردن سبب شده پیکر قانونی اقلیم کردستان مدام نحیف شده و تاسیسات و نهادهای قانونی و قضایی بدون تاثیر باشند و به فرهنگ خود تحمیلی ارتباط داشته باشد که از کوهستان وارد اقلیم کردستان شده است».

احمد میره در ادامه می‌گوید: کوچکترین انتقاد از مقامی سیاسی سبب غوغایی بزرگ می‌شود و به سطحی می‌رسد که سبب آشوب در کردستان می‌شود و همه چیز به هم می‌ریزد. حکومت اقلیم از لحاظ ساختار سیاسی قوی نیست. به عبارتی انتخابات اقلیم کردستان قادر نبوده حکومت سالم سیاسی ایجاد کند که نتیجه‌اش انتخاباتی مستقیم باشد، و لذا عملا شاهد نوعی تجزیه سیاسی و امنیتی در سلیمانیه و اربیل هستیم که دو حزب مهم، دارای ساختار و نیروی امنیتی- نظامی جدا هستند. این امر به دلیل انشقاق و اختلاف سیاسی خانواده‌ها و باندهای مافیایی سیاسی است که اجازه نمی‌دهد حکومتی قوی و متحد به وجود آید».

میره افزود: «بدون شک رفتاری که افسران آسایش پارتی در ایست‌بازرسی‌ها در مقابل مردم اتخاذ می‌کنند، ناشی از فرهنگ و رفتار این حزب و بخشی از سیاست امنیتی ریاست اقلیم است. زمان زیادی است که پارتی اجازه ورود به کسرت رسول نمی‌داد. رسول در حال حاضر، نفر اول یکتی و پیشتر معاون رئیس اقلیم (مسعود بارزانی) بود. این رفتارها در خصوص بالاترین مقام سیاسی و نظامی یکتی صورت گرفته که دارای جایگاهی نظامی قوی در داخل یکیت است به عبارتی این اقدام از جانب پارتی بدین معناست که مسعود بارزانی خواستار نقض اراده‌ سیاسی و قالب قانون اساسی اقلیم است. در حقیقت نمی‌توان اظهارات محمود سنگاوی درخصوص شخصیت مسعود بارزانی و رفتارهای وی را تکذیب کرد. اقدامات پارتی و بارزانی، موجب تنش سیاسی و نظامی و جنگ داخلی خواهد شد. این در حالی است که مسعود بارزانی هیچ گونه مسئولیت رسمی و اجرایی در حکومت اقلیم در اختیار ندارد، نه رئیس حکومت است و نه رئیس اقلیم، تنها رهبر حزب سیاسی است».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی