مسئول اداره روابط خارجی اقلیم کردستان عراق بر این باور است که آمریکا از گروه خشونت طلب پ.ک.ک به عنوان یک گروه امنیتی در جریان حوادث سوریه استفاده کرده است.

به گزارش کوردهوال، «صفین دزه ایی» مسئول اداره روابط خارجی اقلیم کردستان عراق از مداخلات آمریکا در بین گروه‌های کُرد انتقاد کرد.

دزیی گفت که آمریکا از گروه خشونت طلب پ.ک.ک به عنوان یک گروه امنیتی در جریان حوادث سوریه استفاده کرده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از این مسئول کُرد گزارش داد که پ.ک.ک «در آن مرحله بر روی کُردهای سوریه تأثیر گذاشت و توانست در آنجا، روند امور را تغییر دهد».

دزه ایی در جریان شرکت در یک همایش در واشنگتن پایتخت آمریکا این اظهارات را مطرح و آخرین تحولات منطقه خاورمیانه را بررسی کرد.

وی بر این باور است که واشنگتن از پ.ک.ک به عنوان یک گروه امنیتی در حوادث سوریه استفاده کرد، ولی زمانی که نقش این گروه به پایان رسید، آمریکا آن را رها کرد.

این مسئول کُرد می‌گوید که در زمان آغاز جنگ سوریه در سال ۲۰۱۱، «به احزاب کُرد گفتیم که در این منطقه چندین گروه مانند عربها، کلدانی‌ها، سریانی‌ها، ترکمن‌ها و ارمنی‌ها زندگی می‌کنند. به آنان توصیه کردیم که اجازه ندهند هیچ خصومتی بین این گروه‌ها ایجاد شود».

دزه ایی ادامه داد: «تمام تلاش‌ها برای برگزاری نشست در اربیل یا دهوک عراق برای جمع کردن این احزاب، ناکام ماند؛ زیرا PYD [شاخه سوری پ.ک.ک]، بر اساس نظر خود، دست به تحرکاتی زد و به سایر احزاب کُرد کمک نکرد که در منطقه، هیچ فعالیتی کند».

وی بر این باور است که شاید استفاده PYD از «YPG و تجهیز تسلیحاتی آن و ظهور داعش در آنجا، از جمله مسائلی بود که باعث شد این گروه قدرت بگیرد و فرصتی در اختیار آن قرار داد تا به گروهی بدل شود که در آنجا می‌جنگید».

این مسئول کُرد تصریح کرد، زمانی که آمریکا به این نتیجه رسید، که قدرت نظامی در اختیار پ.ک.ک است، از این گروه حمایت کرد و این گروه در آن زمان، بیش از ۱۱ هزار نفر از نیروهای خود را از دست داد، ولی «عقب‌نشینی واشنگتن از آن منطقه، باعث قدرت گرفتن سایر بازیگران آنجا شد و بدین ترتیب طرح‌های پ.ک.ک شکست خورد».

دزه ایی درباره تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه تحت عنوان «چشمه صلح» به بهانه دور کردن شبه‌نظامیان کُرد از مرزهای مشترک خود با سوریه، تأکید کرد که «تا سال ۲۰۱۳، PYD هیچ ارتباطی با ترکیه نداشت، ولی زمانی که پ.ک.ک وارد کار شد، وضعیت کاملا متفاوت شد».

وی در پایان خاطر نشان کرد، هنگامی که پ.ک.ک در سوریه وارد عمل شد و از تأثیر خود بر روی کُردهای سوریه استفاده کرد، «وضعیت متفاوت شد. به همین دلیل، از نظر ترکیه [از همان زمان]، خطر در طول مرزهای این کشور با سوریه به طول ۹۱۰ کیلومتر، خود را نشان داد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی