ریچارد بلک می گوید آمریکا با خروج نیروهایش از سوریه در ماه نوامبر زمینه آشتی میان کردها و دولت دمشق را فراهم کرد اما بازگشت آمریکا به بهانه کنترل نفت این روند را قطع کرده است.

به گزارش کوردهوال، دونالد ترامپ در اوایل ماه اکتبر فرمان خروج نیروهای این کشور از سوریه را فراهم کرد و به دنبال آن ترکیه حمله به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را آغاز کرد و دو منطقه سری کانی و گری سپی را کنترل کرد.

نیروهای کرد سوریه که از آمریکا ناامید شده بودند از نیروهای دولتی سوریه خواستند در مرز سوریه با ترکیه مستقر شوند تا از ادامه حملات ترکیه جلوگیری کنند. رهبران کرد سوریه همزمان مذاکراتی با دولت مرکزی سوریه برای رسیدن به توافق درباره اداره شمال سوریه آغاز کردند.

اما دونالد ترامپ پس از مدتی تعدادی از نیروهای آمریکایی را به بهانه محافظت از میدان های نفتی تحت کنترل کردها در سوریه به این کشور بازگرداند و تجهیزات سنگین جنگی در این نقاط مستقر کرد.

ریچارد بلک، سناتور آمریکایی از ایالت ویرجینیا معتقد است آمریکا که در حال خروج از سوریه بود زمینه را برای آشتی میان کردها و دمشق فراهم کرد اما بازگشت نیروهای این کشور به سوریه این روند را مختل کرد.

وی به اسپوتنیک گفته است اگر آمریکا دوباره دخالت نمی کرد کردها و دولت مرکزی سوریه می توانستند با هم بر سر یک راه حل صلح آمیز به توافق برسند اما بازگشت به قول وی غیرقانونی آمریکا برای تصرف میدان های نفتی سوریه، این روند را مختل کرده و روند جنگ در سوریه طولانی تر خواهد شد.

این سناتور آمریکایی تاکید کرد که نفت سوریه متعلق به مردم این کشور است و آمریکا نمی تواند آن را کنترل کند و این اقدام آمریکا غیرقانونی است.

ریچارد بلک با اشاره به این که حمله ترکیه به شمال سوریه و استقرار نیروهای روسی و سوری در مناطق عمدتا کردنشین سوریه، موقعیت کردهای سوریه را تضعیف کرده است می گوید: مسئله ایجاد کیان مستقل از سوی کردها دیگر معنی ندارد زیرا آنها هم اکنون در منطقه ای در سوریه حاکم هستند که بیشتر جمعیت آن غیر کرد هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی