نشریه وابسته به نظامیان بازنشسته آمریکا نوشت: آمریکا هیچ وقت به طور کامل از استقلال کردها در عراق حمایت نخواهد کرد و بخشی از این عدم حمایت به خاطر لطمه نخوردن رابطه با ترکیه است.

.

به گزارش کوردهوال، نشریه آمریکایی سوفرپ وابسته به نظامیان آمریکا، در یادداشتی به تلاش های اخیر کردها در عراق و سوریه برای ایجاد کیان مستقل پرداخته است. این نشریه که نویسندگان آن اکثرا بازنشستگان نظامی آمریکایی هستند به تشریح وضعیت کشورهای مختلف می پردازد که نیروهای نظامی آمریکایی در آنها حضور داشته اند.

.

سوفرپ در مطلبی به موضوع برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۷ پرداخته است که به گمان این نشریه تلاش جدی کردهای عراق برای به دست آوردن استقلال از عراق بوده است.

.

این نشریه با یادآوری مخالفت آمریکا با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان، بر این باور است که بخش مهمی از مخالفت آمریکا با استقلال اقلیم کردستان به خاطر حفظ رابطه با ترکیه است زیرا ترکیه مخالف سرسخت استقلال کردهای عراق است و در صورتی که آمریکا از استقلال کردهای عراق حمایت کند ممکن است رابطه این دو عضو ناتو به خطر بیفتد.

.

 بر اساس تحلیل این نشریه، بخش زیادی از سیاستمداران آمریکایی به دلیل ترس از به هم خوردن رابطه میان آنکارا و واشنگتن حاضر به حمایت از استقلال کردها نیستند.

.

سوفرپ تاکید کرده است آمریکا به هیچ وجه از استقلال کردها حمایت نخواهد کرد و اگر آمریکا از آن حمایت نکند استقلال کردها در جامعه بین المللی مشروعیت نخواهد داشت.

.

این نشریه همچنین یکی دیگر از موانع جدی برای دست یافتن کردهای عراق به استقلال را تکثر احزاب کردی در اقلیم کردستان دانسته و نوشته است دیدگاه های سیاسی متفاوت زیادی در اقلیم کردستان وجود دارد که اختلافات سیاسی میان کردهای عراق را افزایش داده است و به نظر نمی رسد که کردها بتوانند در مورد استقلال خواسته واحدی داشته باشند و این عدم وحدت از جمله موانع جدی بر سر استقلال است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی