رییس حرکت کردایه‌تی در سوریه گفت‌: ارتباط احزابی که به نمایندگی از کُردهای سوریه با آمریکا، روسیه و دولت مرکزی سوریه گفتگو می‌کنند بر هیچ اساسی استوار نیست و هیچگونه توافق نوشته‌ای میان آن‌ها وجود ندارد و رابطه آن‌ها تنها بر اساس منافع و پول ایجاد شده بدون آن که منافع مردم کُرد در آن دیده شده باشد. 

.

به گزارش کوردهوال، «حسن شیخو» رییس حرکت کردایه‌تی در سوریه در اظهاراتی با اشاره به موضوع مذاکره میان حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) و شورای میهنی کُرد (ENKS)، گفت: هر فرد و هر حزب  کُردی در سوریه آرزو می‌کند که اتحاد میان جریان‌های کُردی بخاطر منافع و مصالح مردم کُرد به وجود آید. وی ادامه داد: اما هیچ تفکر و فلسفه‌ کُردی در احزاب کُردی که امروز در مذاکرات حضور دارند، وجود ندارد. این‌ها یا خود را با افکار چپ و برادری خلق‌ها درگیر کرده‌اند و یا شعار کُردی (کردایه‌تی) می‌دهند اما در حوزه عمل هیچ چیزی از آن‌ها دیده نمی‌شود؛ که نمونه آن در تجاوز ترکیه به عفرین،گرسپی و سریکانی دیده شد و صدایی از آن‌ها درنیامد.

.

وی افزود: هر مذاکره و اتحادی که جوهره و فلسفه آن بر مبنای منافع ملی و منافع کُردها نباشد، به سود مردم نخواهد بود. یعنی نباید نزدیکی و اتحاد آن‌ها تنها بر مبنای مصالح حزبی باشد.

.

رییس حرکت کُردایه‌تی در سوریه درباره ارتباط احزاب فعال کُرد سوریه با آمریکا و روسیه، خاطرنشان کرد: در چند نشست با احزاب به آن‌ها گفتم هر رابطه‌ای با قدرت‌ها اگر بر اساس پروتکل و توافق نوشته نباشد و این که بر چه اساسی دو طرف با یکدیگر رابطه برقرار کرده‌اند، به سود مردم تمام‌ نمی‌شود.

.

وی با مخاطب قرار دادن PYD تاکید کرد: ارتباط این حزب با آمریکا و روسیه و دولت مرکزی سوریه بر هیچ اساسی استوار نیست و هیچگونه توافق نوشته‌ای میان آن‌ها وجود ندارد و رابطه تنها بر اساس منافع و پول ایجاد شده بدون آن که منافع کُردی در آن دیده شده باشد و بر همین مبنا است که روسیه از عفرین و  آمریکا از گری‌سپی و سریکانی خارج می‌شوند و میدان را برای ترکیه و گروه‌های تروریستی آزاد می‌گذارند.

.

وی در ادامه افزود: هم PYD و هم‌  ENKS تحلیل درستی از وضعیت امروز کُرد در سوریه، دموگرافی کُردستان سوریه و جمعیت کُردها ندارند چرا که احزابی هستند که برای بخش‌های دیگر کُردستان ایجاد شده‌اند. این‌ها تصاویر آقای مسعود بارزانی و آقای عبدالله اوجالان را در قامیشلو بلند می‌کنند گویا که کُردستان سوریه بخشی از احزاب آن‌ها است، به همین خاطر منافع کُردها در سوریه به حاشیه می‌رود.

.

رییس حرکت کردایه‌تی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم در کُردستان احزابی ایجاد شوند که بدیل این احزاب باشند و برای میدان و منافع سیاسی کُردها در سوریه تلاش کنند و دست به تلاش گسترده‌ای بزنند و چه با دولت مرکزی و چه با قدرت‌های جهانی از در سیاست و دیپلماسی وارد شوند.

.

حسن شیخو ادامه داد: احزاب فعلی بدون رویکرد کُردی هستند و به یکی از کشورهای منطقه وابسته‌اند و توان برآورده کردن خواسته‌های مردم کُرد را ندارند.

.

وی در پایان گفت: این احزاب اگر راست می‌گویند به آمریکا و روسیه بگویند که ترکیه را از کُردستان بیرون کند، به دولت مرکزی سوریه فشار بیاورند تا به حقوق کُردها اعتراف کند یا به جامعه جهانی در مذاکرات ژنو فشار بیاورد تا دولت مرکزی سوریه حقوق کُردها را در قانون اساسی سوریه به رسمیت بشناسد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی