کارشناس مسائل سیاسی معتقد است بزرگترین برنده تجاوز ترکیه به شرق فرات، اسرائیل است/ هدف پ.ک.ک، ایجاد اسرائیل دوم در مناطق کردنشین است.

احمد رامی، کارشناس مسائل سیاسی از سوئد معتقد است نکته مهم شناخت حامی رخدادهای اخیر در منطقه است. وی اسرائیل را پشت پرده همه حمایت از پ.ک.ک و نهادهای اقماری آن توصیف کرد و افزود  اسرائیل با استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی و مسلح کرد تلاش می‌کند منطقه مسلمان‌نشین خاورمیانه را همیشه ناامن و بی ثبات نگه دارد.

با آغاز حملات ترکیه علیه گروه‌های وابسته به پ.ک.ک، از طرفی شاهد اشغال خاک سوریه هستیم، از طرفی نیز می‌بینیم غیرنظامیان کشته می‌شوند. ارزیابی شما از وضعیت کنونی چیست؟

حساب مردم غیرنظامی ‌کرد از گروه‌های مسلح کرد جداست و همان طور که گفتید مردم قربانی اقدامات این گروه‌های خشونت طلب هستند. اما نکته مهم این است بدانیم چه کسانی از این گروههای خشونت طلب حمایت می‌کنند. باید بگویم اسرائیل پشت پرده همه این کمک‌ها است و خود آمریکا عملا فقط مجری سیاست‌های اسرائیل است. اسرائیل با استفاده ابزاری از گروه‌های خشونت طلب و مسلح کُرد تلاش می‌کند منطقه مسلمان خاورمیانه را همیشه ناامن و بی ثبات نگه دارد. چون در چنین فضایی بهتر می‌تواند منافع خود را تامین نماید. اسرائیل هدفی جز ضربه زدن به کشورهای مسلمان ندارد. یکی از اقدامات اسرائیل تلاش برای تاسیس یک کردستان مستقل با تجزیه خاک ترکیه، ایران، عراق و سوریه است و این هدف را گام به گام به پیش می‌برد. در همین چارچوب است که آمریکا کردها را تسلیح کرد و گرنه مبارزه با داعش بهانه است. اگر دقت کنیم آمریکا به دستور اسرائیل تاکنون گروه‌های خشونت طلب کردی را علیه هر چهار کشور مذکور مورد حمایت قرار داده است. لذا آنچه رخ می‌دهد بخشی از برنامه اسرائیل برای بی ثبات کردن خاورمیانه است.

غیرنظامیان در این میان چه گناهی کرده‌اند؟ چرا باید قربانی حملات ترکیه و خشونت‌های پ.ک.ک شوند؟

ببینید آنچه به نام کشته شدن غیرنظامیان ارائه می‌شود اغراق بیش از حد است. متاسفانه گروه های مسلح خشونت طلب کردی استعداد بسیار زیادی در تبلیغات دروغین دارند و کشته تعداد زیادی غیرنظامی ‌نیز از جمله این تبلیغات است. اگر این گروه‌های تروریستی واقعا به فکر غیرنظامیان هستند چرا قبل از حمله ترکیه و با این که روسیه و دولت سوریه خواهان خروج پ.ک.ک و کنترل شمال سوریه بودند خارج نشدند و راه را بر حملات نبستند؟ پس چرا امروز از ارتش سوریه دعوت می‌کنند؟ چون اکنون خودشان در معرض تهدید هستند. لذا با هدف حفظ خود نه غیرنظامیان از ارتش سوریه درخواست کمک کرده‌اند.

از طرفی هم می‌خواهند با آشوب باعث درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه شوند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. ترامپ آنها را رها کرد. این مرد دیوانه بالاخره یک کار خوب انجام داد. تروریست‌ها را رها کرد و اکنون ترکیه از یک طرف و سوریه نیز از یک طرف می‌توانند همکاری کنند تا تروریست‌ها نابود شوند این یعنی تامین امنیت ترکیه و کنترل سوریه بر خاک خود. حملات ترکیه به نفع سوریه تمام شد چون راه باز شد تا ارتش سوریه بدون درگیری به شمال سوریه برسد. این ارتش برای کنترل خاک خود آمده نه برای حمایت از پ.ک.ک؛ آن طور که بعضی رسانه‌ها مدعی هستند.

پیش‌بینی شما از وضعیت آینده کردها و ارتباط آنها با دمشق چیست؟

حضور تروریست‌ها در شمال سوریه به پایان خواهد رسید. آنها هرگز تصور نمی‌کردند آمریکا خیلی راحت از آنها استفاده ابزاری و سپس آنها  را رها کند. این اتفاق می‌تواند همکاری ترکیه و سوریه برای تامین امنیت مرز را تقویت نماید. تروریست‌های پ.ک.ک مدعی هستند ارتش سوریه برای حمایت از آنها آمده، اما سوریه باهوش‌تر از آن است که در دام پ.ک.ک بیفتد. پ.ک.ک در طی سال‌های اخیر در بعضی مناطق شمال سوریه پاکسازی قومی ‌کرده و عرب‌ها و ترکمن‌ها را بیرون رانده است.

 هدف پ.ک.ک ایجاد یک اسرائیل دوم و خطرناکتر است. لذا همکاری ترکیه و سوریه در مقطه کنونی می‌تواند موثر باشد و آنها باید از تنش با همدیگر خودداری نمایند، چون به نفع اسرائیل تمام می‌شود. این که ترامپ پ.ک.ک را رها کرده سبب خشم محافل صهونیستی شده است. چون از طریق این گروه به دنبال اجرای برنامه‌های اسرائیل هستند. لذا انتظار نداشتند ترامپ دیوانه برنامه آنها را به هم بریزد. این نشان می‌دهد حمایت اسرائیل از گروه‌های جدایی طلب و خشونت طلب کرد جدی است.

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی