فرمانده ارشد پ.ک.ک در حالی منتقد حمایت ناتو از ارتش ترکیه است، که نیروهای تحت امر وی در سوریه عملا به نیروی زمینی آمریکا و متحدان غربی واشنگتن تبدیل شده‌اند.

به گزارش کورد هوال، یک کانال تلگرامی ‌وابسته به فرقه خشونت طلب پ.ک.ک/پژاک/ی.پ.گ. با انتشار اظهارات جمیل باییک سرکرده این فرقه به نقل از او می‌گوید «جنگ ما عادلانه» است. این اظهارات جمیل باییک در عین حال که مضحک به نظر می‌رسد سوالات مختلفی را نیز مطرح می‌سازد:

اول: مگر جنگ عادلانه نیز وجود دارد؟ جنگ همان طور که از نام آن پیداست جنگ است و خشونت، به هر شکلی منفور و محکوم می‌باشد. همان طور که اقدامات پ.ک.ک در طی چهار دهه گذشته محکوم بوده و است. سرکرده پ.ک.ک در حالی جنگ خود را «عادلانه» می‌نامد که بر اثر این جنگ پ.ک.ک تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر و اکثرا کرد کشته شده‌اند، بیش از ۴ هزار روستای کرد ویران شده و حدود ۵ میلیون کرد نیز از خانه خود آواره و روانه غرب ترکیه شده‌اند. حال آیا این جنگ «عادلانه» است!؟ سرکرده پ.ک.ک/پژاک نمی‌گوید بیشتر اعضای مسلح گروه تحت امرش در این جنگ «عادلانه» کودک و نوجوان هستند. یعنی کسانی که توسط پ.ک.ک فریب خورده یا ربوده شده‌اند و لذا از درس و تحصیل بازمانده‌اند. اما آقای باییک این رخداد تلخ و ضد حقوق بشری را «عادلانه» می‌نامد.

دوم: پ.ک.ک در حال دفاع نیست که مدعی جنگ عادلانه باشد. پ.ک.ک رسما به نیروهای دولت مستقل و قانونی ترکیه حمله کرده و می‌کند. آتش زدن جنگل، نابودی زیرساخت، حمله به فرهنگ و زبان کردی، دفاع از هویت کردی نیست؛ بلکه جنگ علیه آن است.

سوم: باییک مدعی شده ناتو از ترکیه حمایت می‌کند. این سخن صحیح است؛ زیرا ترکیه عضو ناتو است و پیمان‌های امنیتی و نظامی نیز به ناتو اجازه حمایت از ترکیه را می‌دهد. سوال اینجاست که چرا یک گروه مدعی خط مشی چپ‌گرایی و مبارزه با امپریالیسم غرب، در سوریه به نیروی زمینی ائتلاف آمریکایی تبدیل شده است؟ چرا خود پ.ک.ک تحت پرچم ناتو و آمریکا با داعش جنگید؟ چرا جوانان کرد را قربانی داعش و منافع آمریکا در تجزیه سوریه کرد؟

چهارم: اگر پ.ک.ک مدعی جنگ عادلانه است، باید جهان نتایج آن را به طور عینی شاهد باشد. استفاده از کودکان به عنوان سرباز در میادین جنگی، ناامن کردن اقلیم کردستان، اشغال شنگال، حضور غیرقانونی در کوهستان‌های شمال عراق و نابودی مزارع و منازل مردم دستاوردهای جنگ عادلانه است یا فعالیت‌های گروهکی مسلح و خشونت طلب؟ بمباران روزانه مناطق گردشگری اقلیم توسط ترکیه به دلیل حضور پ.ک.ک، تاسیس ۲۰ پادگان توسط آنکارا در اقلیم و از همه مهمتر اشغال شهر کردنشین عفرین توسط ترکیه، دستاورد پ.ک.ک است. حتی اگر پ.ک.ک و سازماندهی ادعایی این گروه نبود، دیر یا زود داعش نابود می‌شد. اما پ.ک.ک و شاخه سوری آن با سودای خودمختاری و تجزیه سوریه، زیر بار حاکمیت دولت مرکزی نرفتند و برای خود اداره خودگردان تاسیس کردند. ترکیه نیز عفرین را اشغال کرد.

پنجم: به این ترتیب به صراحت و با قطعیت می‌توان گفت که کردهای سوریه از ابعاد مختلف قربانی اقدامات فرقه مسلح پ.ک.ک و شاخه‌های آن شده و می‌شوند. عفرین یکی از مواردی است که مردم آن قربانی رفتارهای خشونت طلب پ.ک.ک شدند. قبل از  حمله ترکیه برای اشغال عفرین به عنوان بخشی از خاک سوریه، روسیه که کنترل هوایی آن منطقه را در دست داشت از گروه‌های وابسته به پ.ک.ک خواست کنترل عفرین را به دولت مرکزی بسپارند تا مانع حمله ترکیه شود. اما پ.ک.ک با اتکا به آمریکا این درخواست را رد کرد. ترکیه حمله کرد، آمریکا نیز فقط تماشا نمود و یکبار دیگر نشان داد هدفش فقط استفاده ابزاری از پ.ک.ک  و شاخه‌های آن است. اکنون ترکیه ترکیب جمعیتی عفرین را تغییر داده است. مصطفی کاراسو، از سرکردگان فرقه پ.ک.ک/پژاک، در آخرین مصاحبه خود اعتراف کرد فقط ۲۰ درصد مردم شهر کاملا کردنشین عفرین اکنون کرد هستند! الهام احمد از سرکردگان پ.ک.ک/پ.ی.د. در سوریه  نیز به صراحت در گفتگویی با رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک اعلام کرد «موضع ما در مورد عفرین اشتباه بزرگ بود ». این امر، سرنوشت جنگ عادلانه پ.ک.ک است.

اگر پ.ک.ک/پژاک واقعا به دنبال عدالت هستند، بهترین گزینه خلع سلاح است تا مردم دیگر شاهد جنگ نباشند خواه عادلانه، خواه ناعادلانه. به جای آنکه کودکان را به مدرسه بفرستند، آنها را ربودند و در کوهستان به کشتن دادند. اکنون رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی تصمیمی ‌جدید اعلام کرده قصد دارد در عفرین، عزاز و الباب دانشگاه‌های ترکیه را فعال نماید این بدان معناست قصد دارد خاک سوریه را ضمیمه کند و آن را بخشی از ترکیه می‌داند، لذا نظام آموزشی خود را بر مردم سوریه تحمیل می‌کند. این نیز نتیجه اقدامات پ.ک.ک است. حتی تئوری جنگ عادلانه پ.ک.ک، نمی‌تواند مقابل این اقدامات اردوغان مقاومت کند و این یعنی شکست باورهای منحط یک فرقه.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی