وزارت امور داخلی اقلیم کوردستان، در بیانیه ای با اشاره به جان باختن نیروها و فرماندهان مرزبانی عراق به دلیل حمله ترکیه، تاکید کرد که باید پ.ک.ک و ترکیه درگیری های خود را از خاک عراق و اقلیم کردستان خارج کنند.

به گزارش کوردهوال به نقل از روداو، وزارت امورداخلی اقلیم کوردستان در واکنش به جان باختن  دو فرمانده عالی رتبه مرزبانی عراق  و راننده آنان، در  حمله پهپادی ارتش ترکیه به هیئت مرزبانی عراق در منطقه سیدکان از توابع سوران در استان اربیل اقلیم کوردستان که گفته می شود قصد مذاکره با هیئتی از پ.ک.ک در منطقه سیدکان را داشتند،بیانیه ای را صادر کرد.

در این بیانیه آمده:” در ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه روز سه شنبه ۱۱ اوت ۲۰۲۰ نیروهای مرزبانی تحت فرمان دولت مرکزی عراق، در حالی که درصدد رفع خلا امنیتی به وجود آمده در مناطق مرزی  (با ترکیه) برای محافظت از ساکنین منطقه از جنگ و درگیری بودند، یکی از خودروهای آنان  توسط  هواپیمای جنگی ترکیه هدف قرار گرفته و متاسفانه دو افسر مرزبانی شهید شده و یک افسر دیگر مجروح شده است.

در اینجا تاکید می کنیم که لازم است پ.ک.ک و ترکیه جنگ و درگیری میان خود را به خارج از خاک عراق و اقلیم کردستان برده و بیش از این مردم ما را قربانی کشمکش های خود نکنند.”

همچنین ضمن تسلیت و ابراز همدردی با خانواده های جان باختگان و آرزوی شفای عاجل برای مجروحین این حمله به مردم اقلیم کوردستان اطمینان خاطر داده شده  که دولت اقلیم همه توان خود را برای دور کردن این جنگ از اقلیم، به کار می گیرد.

این در حالی است که حملات ترکیه به اقلیم کوردستان که از سال های گذشته  و تحت عنوان اقدام علیه پ.ک.ک آغاز شده، از دو ماه پیش تاکنون به شدت افزایش یافته و موجب قربانی شدن شهروندان غیرنظامی اقلیم از جمله کودکان شده است.

از سوی دیگر، کمی پیش از این حمله ترکیه به نیروهای مرزبانی عراق،  سایت خبری ویستگه نیوز به نقل از منابع محلی در منطقه سوران از توابع استان اربیل اقلیم کوردستان، گزارش داد که امروز یک واحد از نیروهای مرزبانی ارتش عراق در صدد ایجاد یک پست بازرسی در روستای بردزین از توابع سوران بوده اند که با مخالفت نیروهای پ.ک.ک دراین منطقه مواجه شده و تنش و درگیری میان دو طرف به وجود آمده است.

بر اساس خبر این درگیری پس از مدت کوتاهی خاتمه یافته، اما ارتش عراق شمار بسیاری از نیروهای مرزبانی خود را به سوی منطقه سوران و روستای مذکور اعزام کرد.

لازم  به ذکر است که در پی افزایش حملات ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کوردستان و ورود نظامیان این کشور به عمق خاک اقلیم، نیروهای مرزبانی عراق به منظور جلوگیری از پیشروی ترکیه در برخی از نقاط مرز میان اقلیم و ترکیه مستقر شده اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی