شبکه خبر.۷ ترکیه در گزارشی اعلام کرد عربستان سعودی و امارات متحده عربی با هدف حفاظت از نیروهای پ.ک.ک در حال تشکیل یک ارتش ۵۰ هزار نفری متشکل از ستیزه جویان گروه های مخالف دولت سوریه هستند.

به گزارش کورد هوال، وبسایت خبر.۷ با انتشار گزارشی تحت عنوان ‘بازی پ.ک.ک از سوی عربستان و امارات’ نوشت: اتحاد عربستان و امارات همچنان به اقدامات خرابکارانه خود ادامه می دهد به طوری که این روزها با هدف گرفتن گروه های مخالف سوریه، بازی کثیف جدیدی را در این کشور آغاز کرده اند.
به نوشته این رسانه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای حمایت و حفاظت از پ.ک.ک اقدامات لازم را برای تشکیل یک ارتش تروریستی ۵۰ هزار نفری عربی در سوریه آغاز کرده اند و در این راستا ستیزه جویان گروه های مخالف دولت این کشور را با وعده دریافت حقوق ماهیانه یک هزار دلاری برای پیوستن به این ارتش عربی ترغیب می کنند.
خبر.۷ اضافه کرد: عوامل اطلاعاتی عربستان نقش ویژه ای در مراحل جذب این نیروها دارند و ستیزه جویان جذب شده ابتدا در مناطق حسکه و اردن تحت نظارت کارشناسان آمریکایی دوره های نظامی را پشت سر می گذرانند.
این رسانه تاکید کرد: فعالیت جذب نیرو از مناطق حسکه، حلب، دیرالزور، ادلب، حمص، دمشق، طرطوس و لاذقیه در جریان است و در صورت عدم جذب نیروی کافی از داخل سوریه، اقدامات لازم برای جذب ستیزه جویان پولی از کشورهای آفریقایی مانند مصر آغاز می شود و بنا بر اطلاعات موثق دریافتی، عربستان سعودی و امارات بودجه ای بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار را برای تشکیل این قوای نظامی اختصاص داده اند.
بنا بر اعلام این رسانه، عوامل اطلاعاتی دولت عربستان با حضور در مناطق مختلف سوریه با فرماندهان و ستیزه جویان گروه های مخالف دولت این کشور برای پیوستن به ارتش عربی مذاکره می کنند و حتی در بسیاری از موارد از اهرم تهدید علیه آنها و خانواده هایشان نیز استفاده می کنند.
خبر.۷ می نویسد بسیاری از ستیزه جویان گروه های مخالف دولت سوریه از پیشنهاد عوامل اطلاعاتی عربستان استقبال نکرده اند و بنا بر اطلاعاتی دریافتی تاکنون ۴۰ فرمانده ارشد این گروه ها در طول ۲ ماه گذشته به طرق مختلف از جمله تصادفات ساختگی کشته شده اند.
اواخر سال گذشته میلادی روزنامه وطن ترکیه در خبری اعلام کرد که فدوا الاوجیلی فرستاده ویژه آمریکا به سوریه با هدف جلب نظر و اقناع گروه های مخالف مسلح دولت بشار اسد به منظور همکاری با نیروهای پ.ک.ک از سوی آمریکا به شمال سوریه اعزام شده است.
به نوشته این رسانه، این فرستاده ویژه آمریکا به سوریه ماموریت دارد تا ضمن مذاکره با سازمان های غیر دولتی و گروه های مسلح مخالف دولت سوریه، نظر آنها را برای همکاری با پ.ک.ک جلب کند.
به نوشته این رسانه، الاوجیلی سوری تبار آمریکایی، حمایت مالی عربستان و امارات را نیز پشت سر خود دارد و برای جلب نظر گروه های مسلح مخالف، وعده های مالی نیز می دهد.
وطن نوشت: نقش الاوجیلی در همکاری پ.ک.ک و آمریکا در رقه بسیار مهم محسوب می شود چرا که او در توافقات پشت پرده سازمان جاسوسی آمریکا با پ.ک.ک نقش مهمی را ایفا کرده است.
به نوشته وطن، فدوا الاوجیلی سوری تبار از ۴۰ سال پیش ساکن آمریکا است و با سران کشورهای امارات، عربستان و مصر ارتباطات نزدیکی دارد.

ناظران سیاسی و فعالان رسانه ای که تحولات مناطق کردنشین سوریه را دنبال می کنند معتقدند نشانه های بسیار محکمی وجود دارد که بیانگر استفاده عربستان سعودی از کارت پ.ک.ک علیه ترکیه است و در نگاه وسیعتر پ.ک.ک را باید بازیگر جدید عربستان سعودی برای پیشبرد اهداف آل سعود در خاورمیانه دانست.

“دوران کالکان” عضو شورای رهبری پ.ک.ک اخیرا با اعلام حمایت از موضع عربستان سعودی در قطع رابطه با قطر گفت: پس از آنکه عربستان سعودی از محور سه‌گانه (ترکیه، قطر و عربستان) فاصله گرفت و قطر به عنوان حامی داعش لو رفت ، اکنون ترکیه نگران آن است که نامش علنا مطرح شود و برای همین سعی در تبرئه کردن قطر از اتهام حمایت از تروریسم دارد.

روزنامه الریاض عربستان سعودی نیز طی ماه های اخیر چندین مصاحبه اختصاصی با مسئولان پ.ک.ک انجام داده است. این رسانه سعودی  در حالی از صالح مسلم مسئول عالیرتبه شاخه پ.ک.ک در سوریه موسوم به PYD میزبانی کرد که آنکارا سال گذشته حکم بازداشت او را به اتهام دست داشتن در انفجار خونین فوریه سال ۲۰۱۶ و جان باختن ۳۰ نفر صادر کرد .

شبکه تلویزیونی کُردی زبان NRT در اقلیم کردستان عراق نیز در ژوئن ۲۰۱۷ از نشست پ.ک.ک، و نمایندگان عربستان سعودی و آمریکا در مناطق کردنشین سوریه خبر داد. شبکه تلویزیونی “NRT”  اعلام کرد: مسئولان شاخه سیاسی پ.ک.ک در سوریه موسوم به PYD و نمایندگانی از آمریکا، عربستان سعودی، انگلستان، امارات و اردن در یک منطقه کردنشین در شمال شرق سوریه نشستی مشترک برگزار کرده اند. بر پایه این گزارش در این نشست از ۲ نیروی شبه نظامی تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه یعنی یگان های مدافع خلق موسوم به YPG و نیروی سوریه دمکرات (HSD) خواسته شده پس از اتمام عملیات آزاد سازی شهر رقه ، کنترل سراسر مرز سوریه و عراق حدفاصل منطقه “الشدادیه” تا “الطنف” را به دست بگیرند. شبکه تلویزیونی “ان.آر.تی” در ادامه گزارش خود اعلام کرد: در این نشست به پ.ک.ک قول داده شد کمک های نظامی و اقتصادی به این گروه ادامه داشته باشد و از مرز سوریه و اردن یک گذرگاه تجاری برای انتقال کالا به مناطق کردنشین سوریه گشایش یابد.

سیامند معینی رئیس شاخه ضد ایرانی پ.ک.ک موسوم به پژاک نیز در مصاحبه اختصاصی خود با شارپرس ضمن حمایت از مواضع عربستان در قبال تحولات خاورمیانه گفت: در چنین شراطی ایران توان مقابله با عربستان و آمریکا را ندارد.

این در حالیست که خبرگزاری اسپوتنیک چندی قبل اعلام کرد : عربستان سعودی به شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه وعده حمایت مالی داده است و شرط آن را نیز این قرار داده که باید علیه ارتش سوریه بجنگد. به گزارش خبرگزاری اسپونتیک ، عربستان سعودی اعلام کرده که ، آماده است به ی.پ.گ که شاخه سوری پ ک ک می باشد سلاح بدهد تا علیه بشار اسد بجنگد.

روزنامه السفیر لبنان نیز به نقل از منابع نزدیک به پ ک ک گزراش کرده است که ، عربستان سعودی به پ.ک.ک پیشنهاد ویژه حمایت مالی داده است به شرطی که علیه ارتش سوریه بنجنگد.

نزدیکی پ.ک.ک به عربستان سعودی از چند ماه قبل وارد مرحله جدیدی شده است بویژه پس از دیدار مخفیانه بین عبدالرحمن بن سلیمان الاحمد سفیر عربستان سعودی در بروکسل و زبیر آیدار یکی از رهبران پ ک ک در اروپا سرعت بیشتری گرفت. این دیدار در دوم اکتبر سال ۲۰۱۶ و در محل ساختمان سفارت عربستان سعودی در خیابان لوئیز بروکسل صورت گرفت.

شبکه رسانه ای iuvmpress که مسائل مربوط به فعالان مردمی و مستقل را پوشش می دهد در این زمینه نوشت: دیدار سفیر عربستان در بروکسل با زبیر آیدار از رهبران پ ک ک مستقر در اروپا با میانجیگری مریم رجوی از سران سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و شورای ملی مقاومت ایران (شاخه مجری عملیات تروریستی منافقین) صورت گرفت.

در این دیدار، زبیر آیدار به سفیر عربستان سعودی اعلام کرده است : پ.ک.ک به این خاطر دست به سلاح برده است که درهای سیاست به روی آنها بسته شد. ما نمی توانیم گذشته را نادیده بگیریم.

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی