به گزارش کوردهوال به نقل از ایندپندنت عربی، عملیات نظامی اخیر ترکیه در خاک عراق، پرسش های متعددی درباره نقش آفرینی آینده ترکیه در عراق ایجاد و این احتمال را مطرح کرد که هدف این عملیات صرفا نابود کردن گروه تجزیه طلب پ.ک.ک نیست بلکه این عملیات بخشی از تلاش های آنکارا برای گسترش نفوذ نظامی خود و ایجاد پایگاه های نظامی جدید در خاک عراق است.

ناظران معتقدند عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق با موافقت ضمنی حکومت اقلیم کوردستان عراق و با اطلاع دولت مرکزی عراق صورت گرفته است چرا که حزب دموکرات کوردستان، حزب کارگران کوردستان (پ.ک.ک) را یکی از رقبای اصلی خود می داند که دولت اربیل را به رسمیت نمی شناسد و با این دولت بر سر سیطره بر مناطق مورد مناقشه بین بغداد و اربیل مثل شنگال در استان نینوا، جدال دارد.

ناظران معتقدند آنکارا از اوضاع نابسامان اقتصادی و سیاسی و امنیتی دولت عراق برای ایجاد مناطق نفوذ در شمال این کشور – شبیه به مناطق نفوذ ایجاد شده در شمال سوریه- بهره برداری می کند.

آمریکا تاکنون در برابر تحرکات نظامی ترکیه در شمال عراق موضعی اتخاذ نکرده است در حالی که نیروهای آمریکایی در پایگاه های نظامی در کوردستان عراق و خارج از آن حضور دارند. این مسئله موجب شد ایاد علاوی رئیس ائتلاف الوطنیه ضمن انتقاد از سکوت واشنگتن در برابر تجاوزات ترکیه به خاک عراق، خواستار شکایت بردن عراق به شورای امنیت شد.

احمد الشریفی پژوهشگر امور راهبردی معتقد است حمله ترکیه به پ.ک.ک در شمال عراق صرفا بهانه تراشی برای مداخله در عراق و نقض حاکمیت این کشور و تحقق بخشیدن به نظریه احیای عمق راهبردی ترکیه است.
از نظر احمد الشریفی، ترکیه منتظر به پایان رسیدن اعتبار توافقنامه لوزان امضا شده در سال ۲۰۲۳ است تا موصل را به خاک خود ضمیمه کند. عملیات نظامی کنونی ترکیه در عراق نیز زمینه سازی برای ضمیمه کردن موصل و دیگر مناطق به مناطق نفوذ ترکیه است. در واقع ترکیه مایل به سیطره بر هلال نفتی از استان کرکوک عراق تا موصل و دشت نینوا و سپس شهر حلب سوریه است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی