سیاست‌های اشتباه و تمامیت‌خواهانه پ.ک.ک و نهادهای اقماری آن در سوریه، باعث اشغال شهرهای کردنشین توسط ترکیه شده است.

کورد هوال/ زمان به ساعت صفر حمله گسترده ترکیه به شرق فرات و اشغال شهرهای کردنشین نزدیک می‌شود. ترکیه به بهانه حضور پ.ک.ک و نهادهای اقماری آن در سوریه (PYD / YPG) قصد حمله به شرق فرات و اشغال شهرهای مهمی مانند دیرالزور و کوبانی را دارد. پیشتر نیز عفرین، قربانی سیاست‌های توسعه‌طلبانه پ.ک.ک و تجاوز ارتش ترکیه شده بود.

در همین حال که آمریکا آماده خروج از سوریه شده و کردها را در مقابل ارتش ترکیه رها کرده است، الهام احمد، رئیس هم ارز هیئت رهبری «مجلس سوریه دموکراتیک» نزدیک به پ‌ک‌ک می‌گوید «در طی سال‌های بحران سوریه تصمیم‌های مختلفی گرفته‌ایم که بعضی نادرست بودند که مهم‌ترین آن اتخاذ تصمیم اشتباه در مورد عفرین است». خانم الهام که از فرماندهان پ.ک.ک است، «می‌گوید اکنون برنامه ترکیه تغییر بافت جمعیتی منطقه به ویژه عفرین است لذا می‌توانستیم راه را بر جنگ و این برنامه ببنیدیم اما اشتباه کردیم».

گفتنی است در آستانه حملات ترکیه به عفرین، روسیه و دولت مرکزی سوریه از ی.پ.گ. خواستند تا کنترل عفرین را به دمشق بسپارد اما پ.ک.ک از این کار خوددداری کرد. به گفته منابع نزدیک به ی.پ.گ. عفرین که شهری کاملا کرد بود اکنون جمعیت کردها در آن به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است. دخالت پ.ک.ک و شاخه سوری آن یعنی پ.ی.د به تحریک ترکیه و در نهایت حمله به عفرین و تهدید به اشغال شمال شرق ترکیه منجر شد. تهدیدی که این روزها رنگ واقعیت به خود گرفته است. همین مورد در عراق نیز صادق است. پ.ک.ک با حضور خود در شمال عراق، امنیت مناطق کردنشین را تضعیف کرده و باعث نقض حاکمیت عراق توسط دولت ترکیه شده است.

این اعتراف دیرهنگام در حالی صورت می‌گیرد که کردها عملا به نیروی زمینی ارتش آمریکا تبدیل شدند و با کشته هزاران کرد، پ.ک.ک توانست خود را متحد آمریکا جلوه دهد و در برخی مناطق کردنشین، ادارات خودگردان و کانتون‌های محلی تاسیس کرد. پ.ک.ک در سوریه نیز متهم به اقتدارگرایی و نقض حقوق بشر است. بحث کودک سربازی در مناطق تحت تصرف ی.پ.گ (شاخه سوری پ.ک.ک) به استناد گزارش‌های معتبر بین‌المللی، باعث نقض گسترده حقوق بشر و حقوق کودکان شد. حضور کودکان زیر ۱۸ سال در نبرد، حتی باعث تعرض جنسی به آنان نیز شده بود. بکارگیری کودکان، در برخی موارد بدون رضایت خانواده و والدین آنها بوده است و در مواردی، حالت آدم‌ربایی به خود گرفته است.

همچنین بازداشت خودسرانه و محاکمات ناعادلانه و بدون طی روند دادرسی قانونی در محدوده مورد تصرف کردهای سوریه (PYD)، از جمله مواردی است که مورد توجه سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی قرار گرفته است که قطعا بدون ارتباط با پ.ک.ک نیست. بازداشت خودسرانه به بهانه مخالفت با PYD و ارتباط با گروه‌های مخالف آن صورت می‌گیرد. در واقع، شاخه سوری پ.ک.ک نیز مخالفان را قلع و قمع کرده است. اعراب، از جمله مهمترین بازداشت شدگان توسط نیروهای کرد هستند. این در حالی است که کردهای سوریه و به طور خاص حتی پ.ک.ک ادعا می‌کند آرمان ساختن جامعه‌ای بدون گرایش‌های نژادی را دارد.

به این ترتیب مشخص می‌شود این دولت محلیِ خودخوانده و اقتدارگرا که امیدوار بود به پشتوانه آمریکا مورد حمله ترکیه قرار نگیرد، اکنون در داخل مشروعیت ندارد و در خارج، بدون حمایت بین‌المللی، منتظر حمله ترکیه است. اگر پ.ک.ک نبود، سوریه توسط ترکیه اشغال نمی‌شد و کردها آواره نمی‌شدند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی