حزب دمکراتیک خلق های ترکیه HDP در راستای تلاش برای ازسرگیری مذاکرات صلح میان کردهای ترکیه با دولت این کشور و نیز با هدف گفتگو  در مورد دیگر مسائل مربوط به کردها، هیئتی را به اقلیم کردستان اعزام می کند.

به گزارش کورد هوال، حزب دمکراتیک خلق های ترکیه HDP طی روزهای اخیر نشست داخلی خود را با مشارکت ۸۰۰ تن از اعضای حزب انجام داده و طی این نشست عملکرد و سیاست های حزب مورد بررسی قرار گرفته و این حزب تصمیم به تلاش برای ازسرگیری مذاکرات صلح میان کردهای ترکیه و دولت این کشور گرفت.

مذاکرات صلح در ترکیه میان دولت و کردها از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و طی آن درگیری های نظامی  میان ترکیه و پ.ک.ک، نیز متوقف شد، اما از سال ۲۰۱۵ و با پایان انتخابات در ترکیه دولت این کشور به مذاکرات صلح پایان داده و درگیری با پ.ک.ک، را آغاز و حملات هوایی و زمینی به اقلیم کردستان را نیز از سر گرفت.

در این خصوص حسین اوزگنوش نماینده حزب دمکراتیک خلق ها HDP در پارلمان ترکیه، طی گفتگو با سایت خبری کردی زبان هاولاتی، گفت که در نشست این حزب تصمیم گرفته شده که هیئتی از این حزب به منظور گفتگو با احزاب و جریان های اقلیم در مورد ازسرگیری مذاکرات صلح و نیز دیگر مسائل مربوط به کردها به اقلیم کردستان اعزام شود.

وی تأکید کرد که تلاش برای حل مسئله کردها وظیفه همه احزاب و جریان های کردی و نیز احزاب و نهادهای ترکیه است و حزب دمکراتیک خلق های ترکیه، همه احزاب پارلمانی و دیگر احزاب و جریان ها را دعوت می کند که با احساس مسئولیت در مورد ایجاد صلح در جامعه و مبارزه با جنگ تلاش کنند؛ چرا که جنگ هیچ نتیجه ای به دنبال نداشته و تنها گفتگو  و مذاکره راه حل مشکلات است.

همچنین تأکید کرد ائتلاف حاکم در ترکیه هیچ قصدی برای حل مشکلات و ایجاد صلح نداشته و با در پیش گرفتن سیاست فاشیسم به جنگ دامن می زند.

همچنین عابد ایکه نماینده حزب دمکراتیک خلق ها در اقلیم کردستان نیز به هاولاتی گفت که این حزب سیاستی صلح آمیز در پیش گرفته و تمام مواضع و اقدامات حزب نیز در همین راستا است و از همه احزاب و جریان های ترکیه و نیز اقلیم کردستان درخواست کرده که به فراخوان این حزب برای تلاش در جهت ایجاد صلح پاسخ گویند.

 ایکه گفت که حزب دمکراتیک خلق ها به زودی هیئتی را برای گفتگو در مورد مسائل مربوط به کردها و نقش اقلیم در از سرگیری مذاکرات صلح به اقلیم اعزام می کند و این هیئت نقشه راهی را برای ایجاد صلح با مقامات، نهادها و احزاب اقلیم بررسی می کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی