این احزاب، صرفا در پی کسب قدرت و ثروت ناشی از پول نفت هستند و هیچ برنامه‌ای برای حل مشکلات ارائه نمی‌دهند

در حالی که اقلیم کردستان حدود ۴ میلیون جمعیت و مساحت بسیار کمی دارد، روز به روز بر تعداد احزاب سیاسی در آن افزوده می‌شود. کارشناسان سیاسی ریشه بسیاری از مشکلات کنونی مردم در این منطقه را در وجود احزاب سیاسی می‌دانند که منافع مردم را قربانی منافع سران خود می‌کنند. در طی چند دهه گذشته دو حزب پارتی و یکتی با تقسیم قدرت موسوم به «پنچاه-پنچاه» قدرت مالی و سیاسی اقلیم را در دست گرفته‌اند و به افراد غیرعضو هیچ گونه امکاناتی نمی‌دهند.

در چنین فضایی در سلیمانیه نیز یک حزب جدید به نام «جنبش اصلاحات میهنی» تاسیس و اعلام شد و بیشتر اعضای آن نیز اعضای جدا شده و سابق حزب سوسیالیست هستند. این حزب مبارزه با فساد و تلاش برای اصلاحات را یکی از اهداف اصلی خود اعلام کرده است.  گفتنی است فساد گسترده سیاسی و اقتصادی در اقلیم کردستان سبب شده تا مردم و سیاستمداران غیر وابسته به پارتی و یکتی بر رویکردهای اصلاحات و مبارزه با فساد تاکید کنند. اختلافات احزاب نیز حل نمی‌شوند و صرفا در جلسات، در مورد آنها صحبت می‌شود.

اصولا یکی از ویژگی‌‎های احزاب کرد در اقلیم کردستان برگزاری جلسات روزانه و با محوریت رفع اختلافات است که به نتیجه مشخص هم نمی‌رسد. به عنوان مثال، حزب دموکرات کردستان (پارتی) به رهبری بارزانی و گوران نیز اختلافات عمیقی دارند و حتی در طی چند سال بارزانی با زور اسلحه یوسف محمد رئیس پارلمان اقلیم و از حزب گوران را از اربیل بیرون کرد و هنوز هم اجازه رفتن به اربیل را ندارد. اکنون این دو حزب در تقابل با یکتی با هم کنار آمده‌اند. در آخرین جلسه گوران و یکتی، طرفین در مورد وضعیت کرکوک بحث کردند و قرار است یک جلسه سه جانبه با شرکت یکتی نیز برگزار کنند. گفتنی است مشکل اصلی این احزاب رفع مشکلات مردم نیست، بلکه تلاش برای قبولاندن دیدگاه خود در مورد پست، مقام و پول نفت است. اکنون کابینه اقلیم با شرکت این سه حزب اصلی و چند حزب دیگر است اما هنوز هم یکتی و گوران به خاطر تنفر از همدیگر حتی با هم جلسه مشترک برگزار نمی‌کنند تا گفتگو کنند!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی