رئیس مشترک ک.ج.ک از رئیس اقلیم کردستان به دلیل سکوت در برابر اقدامات داخلی و خارجی ترکیه به شدت انتقاد کرد

بسه هوزات، رئیس مشترک ک.ج.ک. شورای اجرایی پ.ک.ک، در سخنانی در مورد آخرین تحولات ترکیه به مسئله برکناری شهرداران وابسته به پ.ک.ک در ترکیه اشاره کرد و گفت: «دلیل این برکناری مسئله کُرد است و دولت ترکیه برای نابود کردن کردها برنامه ریزی کرده است. اکنون در مناطق کردنشین وضعیت فوق العاده حاکم است و قرار نیست برداشته شود».

این عضو شورای رهبری پ.ک.ک با اشاره به درگیری‌های کنونی ارتش ترکیه و پ.ک.ک در اقلیم کردستان که با حمایت بارزانی صورت می‌گیرد، از این اقدام بارزانی انتقاد کرد و گفت: «مسعود بارزانی در حالی مدعی است یکبار دیگر اجازه نمی‌دهم کردها همدیگر را بکشند که عملا هیچ اقدامی ‌انجام نمی‌دهد و نیروهای وابسته به او به صورت جدی با ارتش و سازمان اطلاعات ترکیه علیه ما همکاری می‌کنند». بسه هوزات به صورت ضمنی بارزانی را تهدید کرد اگر این روند ادامه یابد «مردم ناراضی» خواهند بود.  

گفتنی است همکاری بارزانی و ترکیه علیه پ.ک.ک تشدید شده به طوری که تعدادی از فرماندهان ارشد پ.ک.ک از جمله دیار غریب عضو شورای رهبری پ.ک.ک با همکاری اطلاعاتی- امنیتی نهادهای وابسته به بارزانی به دست ترکیه کشته شدند. در دهه نود میلادی نیز بارزانی و ترکیه و گاهی همراه جلال طالبانی برای اخراج پ.ک.ک از اقلیم کردستان تلاش کردند و طی آن چند هزار پیشمرگه و عضو پ.ک.ک کشته شدند. پ.ک.ک اخیرا تهدید کرده که جنگ را به داخل اقلیم کردستان خواهند کشاند و شهروندان اقلیم و امنیت آن را نابود خواهد کرد.

اخیرا نیز نیروهای پ.ک.ک، یک شهروند اقلیم را ربودند. یک جوان کرد اهل روستایی از توابع شلادزه در استان دهوک در اقلیم کردستان چند روز پیش توسط اعضای مسلح پ.ک.ک ربوده شده است و از سرنوشت او خبری در دست نیست. برادر «شکیب علی رزگه‌ایی» می‌گوید: «دو روز قبل وقتی برادرم به دره بالنده در مرز شلادزه رفت، توسط اعضای پ.ک.ک زخمی‌ و سپس ربوده شد. برادرم نه علیه پ.ک.ک و نه علیه هیچ کس دیگری خطایی مرتکب نشده و علیرغم مراجعه به مسئولین پ.ک.ک، آنها برادرم را آزاد نکرده‌اند». پلیس شلادزه نیز این موضوع را تایید کرده است.

پ.ک.ک حدود هزار روستای اقلیم را با حضور خود و متعاقب آن حملات جنگنده‌های ارش ترکیه تخلیه کرده و مردم ناچار شده‌اند از دامداری و کشاورزی دست بکشند و به شهرها پناه بیاورند. حکومت اقلیم کردستان نیز بر اثر فساد سیاسی و اقتصادی ضعیف است و توانایی تامین امنیت شهروندان خود را ندارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی