بر اساس اظهارات «ناصر رزازی» خواننده مشهور کورد که گفته کوردها ایرانی هستند ولی تجزیه طلب نیستند باید گفت که تمام واقعیت‌های تاریخی، فرهنگی و حتی سیاسی کوردها این را ثابت می‌کند که کوردها ایرانی بوده و هستند.

.

.

به گزارش کوردهوال، ناصر رزازی، خواننده مشهور کورد که در اوایل انقلاب اسلامی ایران با گروه‌های مسلح کورد از جمله کومله نیز همکاری‌هایی نمود و سپس عملکرد آنها را به شدت مورد انتقاد قرار داد و جدا شد، در پیامی ویدیویی ضمن رد هرگونه تجزیه‌طلبی کوردها و سرزنش کسانی که کوردها را تجزیه‌طلب معرفی می‌کنند، گامی به جلو گذاشته و از دولت ایران انتقاد می‌کند که «چرا برای اتصال مناطق کوردنشین جداشده از ایران شامل کوردستانات ترکیه، عراق و سوریه وارد عمل نمی‌شوند که زمانی بخشی از خاک ایران بودند»؟

.


در راستای اظهارات این خواننده مشهور کورد مبنی بر ایرانی بودن کوردها، باید گفت تمام واقعیت‌های تاریخی، فرهنگی و حتی سیاسی کوردها این را ثابت می‌کند که کوردها ایرانی بوده و هستند.

.


از لحاظ تاریخی، بسیاری از شرقشناسان و نویسندگان معروف از جمله مینورسکی و رشید یاسمی کوردهای امروز را بازماندگان مادها می‌دانند که بخشی از سه گروه ماد، پارت و پارس بودند و وارد فلات ایران شدند. حتی نویسندگان مختلف ایرانی تایید می‌کنند که مادها بنیانگذار حکومت و دولت در ایران بودند و با هخامنشیان نیز رابطه خویشاوندی داشتند.

.


همه مورخان بر این نکته تاکید دارند به خاطر این رابطه خویشاوندی، مادها همیشه در پست‌های حساس کشوری و لشکری هخامنشیان حضور داشتند چون هر دو ایرانی بودند.

.


در طی چندین سده کوردها هرگز در صدد تاسیس دولتی اختصاصی برنیامدند چون ایران را از آن خود می‌دانستند و خود را ایرانی. نباید تصور کرد ایران فقط به قوم فارس تعلق دارد. ایران مجموعه‌ای متعلق به همه اقوام ایرانی است.

.


مهم‌ترین سند موجود در مورد ایرانی بودن کوردها اشتراکات زبانی غیرقابل انکار حتی در عصر کنونی است. ممکن است کسانی بر داده‌های تاریخی و باستان شناسی خرده بگیرند و آنها را تفسیر به مطلوب خود کنند، اما اشتراکات زبانی کوردی و فارسی همانند دیگر زبان‌های خانواده ایرانی راه را بر هر گونه تفسیر مغرضانه می‌بندد.

.


بی‌دلیل نیست شرق‌شناسان، کوردی را در دسته زبان‌های ایرانی قرار داده‌اند. اشتراکات کوردی و فارسی فقط در حد کلمات نیست بلکه بنیادین و ساختاری است.

.


هیچ زبانشناسی کورد و علم‌گرا نمی‌تواند این را انکار کند؛ چون غیرقابل‌انکار و بسیار شفاف است.از طرفی، منابع تاریخی نیز به صراحت اعلام می کنند تمام مناطق کوردنشین امروزی در ترکیه، سوریه و عراق تا مقطعی از دوره صفویان بخشی از خاک ایران بود و به خاطر ضعف حکومت صفوی و البته عملکرد نادرست آنان در زمینه‌های مختلف از جمله در مورد قبایل مناطق مرزی سبب شد تا سلطان‌های عثمانی از فرصت استفاده و تمام این مناطق را اشغال کنند.

.


حتی امروز نیز رجب طیب اردوغان در راستای همان سیاست توسعه‌طلبانه حرکت می‌کند. شرفنامه که قدیمی‌ترین منبع مفصل و اختصاصی تاریخ کورد و نوشته یک امیر مشهور کورد به نام شرفخان بتلیسی است به صورت مفصل در مورد تقسیم‌بندی قبایل کورد و رابطه آنان با دیگر اقوام ایرانی از جمله لر و فارس، اشتراکات فرهنگی مانند داستان رستم و زال شاهنامه بحث و تا دیاربکر امروزی را خاک ایران معرفی می‌کند. جنگ چالدران عاملی مهم و تسریع‌بخش برای اشغال بیشتر خاک ایران از دیاربکر تا مرزهای کنونی سیاسی ایران و ترکیه بود.

.


همان طور که روسیه توانست شبه جزیره روس‌زبان کریمه و بخشی تاریخی از روسیه قدیم را به خاک خود منضم کند، در راستای اظهارات ناصر رزازی بایستی گفت که حق طبیعی ایران است ادعای ارضی کند و خواهان انضمام کوردستانات ترکیه، عراق و سوریه به خاک خود شود.

.


روابط حاکم بر نظام بین الملل، حق حاکمیت ناشی از آن، داشتن یا نداشتن قدرت لازم یا هر دلیل و مانع دیگر، هرگز این حق را از بین نمی‌برد.

.


امروز وضعیت کوردها در ترکیه و سوریه بسیار ناگوار است و در عراق نیز متناسب با قدرت و یا ضعف دولت مرکزی متغیر است. در ترکیه حتی وجود کوردها و زبان آنان انکار می‌شود، در سوریه حتی چند صدهزار کورد در طی چندین دهه فاقد شناسنامه بودند.

.


این در حالی است که در ایران حتی استانی به نام کوردستان به صورت رسمی نامگذاری شده است، امری غیرقابل تصور برای کوردهای ترکیه.

.


لذا، همان طور که ملامصطفی بارزانی نیز گفته «هر جا کورد هست آنجا ایران است». احسان نوری پاشا، رهبر قیام آرارات علیه ترکیه، نیز در کتب خود که به فارسی نوشته است، بر ایرانی بودن کوردها بسیار تاکید می کند.

.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی