فساد مالی و سیاسی و جنگ بر سر پول نفت، تحزب و دولت، اقلیم را دچار بحران کرده است.

به گزارش کورد هوال، در ادامه اختلافات عمیق چند ده ساله حزب دموکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) یک مسئول پارتی با اشاره به فساد گسترده مالی یکیتی و زمین‌خواری اعضای آن می‌گوید: «بارها مواردی مانند قضیه محمود سنگاوی برای پارتی نیز پیش آمده اما پارتی هرگز موضوع را مطرح نکرده است».

بلند اسماعیل می‌گوید «نباید یکیتی در سطحی موضوع را مطرح می‌کرد که حتی سخنگوی آن در این زمینه اظهار نظر کند. اربیل مرکز اقلیم است و ده‌ها کنسولگری خارجی در آن مستقر است اما محمود سنگاوی با دهها خودرو یک نیروی ۱۵۰ نفری مسلح و خودروهای مسلح به دوشکا وارد آن می‌شود. بیینده تعجب می‌کند چه اتفاقی افتاده است! بخشی از یکیتی در دولت اقلیم هستند و بخش دیگر نیز برای اقلیم کردستان فقط مشکل ایجاد می‌نمایند». گفتنی است هفته گذشته محمود سنگاوی برای شرکت در یک جلسه حزبی قصد ورود به اربیل را داشت که با ممانعت پلیس اربیل در ورودی شهر مواجه شد و با عصبانیت اربیل را به مقصد سلیمانیه ترک کرد.

لازم به ذکر است که اقلیم کردستان حکومتی صوری دارد و اظهارات بلند اسماعیل نشان می‌دهد یک عضو یکیتی بدون توجه به حکومت و آسایش و تاثیر حضور خودروهای مسلح وارد اربیل می‌شود و به هیچ فردی نیز پاسخگو نیست. محور اصلی اقدامات یکتی و پارتی بر فساد سیاسی و اقتصادی بنا نهاده شده و خود مسئول مذکور پارتی نیز می‌گوید یکتی نباید موضوع را رسانه‌ای می‌کرد بلکه باید همانند پارتی آن را پنهان می‌کرد. این اظهارات بلند اسماعیل در پاسخ به انتقادات تند و تیز یکتی از پارتی و بارزانی صورت گرفته است و طرفین در حال تهدید به افشای مفاسد یکدیگر هستند. چندی پیش خبرگزاری باس نیوز وابسته به پارتی و حامی مواضع مسعود بارزانی، مدعی شده بود که «محمود سنگاوی از مسئولان پیشمرگه و عضو دفتر سیاسی یکیتی به نام تاسیس یک مکان نظامی، ‌قطعه زمینی بزرگ از یک منطقه گردشگری را تصرف کرده و برای استفاده شخصی بکار می‌گیرد». اصولا مشخص نیست یک شخص سیاسی چرا باید یک مکان نظامی تاسیس نماید. کارشناسان مشکل اصلی اقلیم کردستان را فساد سیاسی و اقتصادی می‌دانند. این وضعیت در سطوح مختلف دیده می‌شود. به طوری که محمود حاجی محمود در مصاحبه‌ای گفته بود «وقتی سران احزاب تشکیل جلسه می‌دهند فقط بر سر درصد پول نفت و مقام حزبی بحث می‌کنند و در رسانه ها نیز مدعی می‌شوند در مورد مشکلات مردم بحث و گفتگو کرده‌اند».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی