وکیل بین‌المللی فرانسوی با اشاره بر اینکه بحران خاورمیانه، نتیجه سیاست‌های غلط کشورهای غربی است بر استفاده ابزاری آمریکا از پ.ک.ک و کردها تاکید کرد.

 ایزابل کوتانپر وکیل بین‌المللی از فرانسه در مصاحبه با خبرنگار ما ضمن تاکید بر سیاست جنگ افروزانه کشورهای عضو ناتو، تاکید کرد همه بحران‌های خاورمیانه از جمله بحران در سوریه، نتیجه دخالت کشورهای غربی است. وی صراحتا پ.ک.ک و برخی گروه‌های مسلح کردی را ابزار آمریکا برای ایجاد آشوب در منطقه توصیف کرد. وی تاکید کرد که ترکیه نیز ابزار آمریکا و غرب است و از طریق آن حاکمیت سوریه نقض می‌شود.

خانم کوتانپر شما به عنوان یک حقوقدان، وضعیت پیش آمده در شمال سوریه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نخست باید بگویم کل بحران سوریه و حملات کنونی علیه شمال سوریه همانند دیگر بحران‌های خاورمیانه نتیجه سیاست کشورهای عضو ناتوست. ناتو عمدا این اقدامات را برنامه‌ریزی می‌کند تا منطقه را همیشه بی‌ثبات نگه دارد. بی‌ثباتی بهترین وسیله برای کشورهای عضو ناتوست تا منافع خود را تامین و حضور خود در منطقه را توجیه کنند. برای این هدف، آنها از گروه‌های مختلف استفاده ابزاری می‌کنند و این را در عراق نیز قبلا انجام داده‌اند. گروه‌های خشونت طلب مانند پ.ک.ک را ابزار عملیات کثیف خود می‌کنند.

 برخی گروه‌های مسلح کردی بارها آلت دست آمریکا بوده‌اند و این بار نیز در سوریه و با نام پ.ی.د. یا پ.ک.ک ابزار دست آمریکا و ناتو شدند. اما نتیجه آن را می‌بینیم که خیلی راحت در مقابل ترکیه رها شدند. آنچه در این میان مایه نگرانی است زندگی مردمی ‌است که قربانی این بازی می‌شوند. مردم سوریه از سال ۲۰۱۱ قربانی این بازی بوده‌اند و شمال سوریه نیز در حال حاضر یکبار دیگر هدف حمله ترکیه قرار می‌گیرد. آنچه رخ می‌دهد جنایت علیه مردم غیرنظامی ‌و درواقع جنایت علیه بشریت است و عامل اصلی و حامی ‌آن نیز غرب است و عمدا با صدور بیانیه و امثال آن محکوم می‌کند. در حالی که در عمل اقدامی صورت نمی‌گیرد.

بدون حمایت ناتو این حملات نمی‌تواند صورت بگیرد. در بین کشورهای خاورمیانه تاکنون فقط کشور شما ایران توانسته موفق شود و اجازه مداخله عملی به غرب را ندهد. ترکیه خودش نیز ابزار دست غرب است و از طریق آن حاکمیت، سوریه بعنوان کشور همسایه نقض می‌شود.

اکنون جامعه بین‌المللی چه اقدامی می‌تواند انجام دهد تا مردم بیش از این قربانی نشوند؟

 جامعه بین الملل! چنین جامعه‌ای وجود ندارد. چند کشور زورگو جمع شده‌اند و در تشکیلاتی به نام سازمان ملل گرد هم آمده‌اند و با حق وتو همه دنیا را مسخره می‌کنند. خود این چند کشور از جمله کشور من فرانسه عمدا این بحران‌ها را ایجاد کرده‌اند. لذا نباید انتظار داشته باشیم بیایند و مانع بدتر شدن اوضاع شوند. اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند که یکی از آنها فروش سلاح است. کارخانه‌های تولید سلاح به اینها تعلق دارد. اگر واقعا هدفی انسانی داشته باشند این سلاح‌ها را برای چه تولید می‌کنند؟ مگر غیر از این است که برای قتل انسان‌ها سلاح تولید می‌شود؟

 این کشورها شریک جنایاتی‌اند که علیه مردم در خاورمیانه صورت می‌گیرد. این چند کشور زورگو تصمیمات سازمان ملل را کنترل می‌کنند و اراده اکثریت کشورها را نادیده می‌گیرند. چیزی به نام شورای امنیت تاسیس کرده‌اند. این یعنی حضور یا عدم حضور دیگر کشورها بی‌معنی است. این شورا، شورای ناامنی است. هرچند بعضی کشورهای جنبش عدم تعهد در آن وجود دارند، اما عملا نمی‌توانند کاری کنند و در اروپا نیز کشورهایی مانند سوئد و امثال آن نیز خواهان حفظ آرامش و وضعیت موجود خود هستند و با قلدری چند کشور مانند آمریکا کاری ندارند. اگر چین، ایران، تا حدی هم هند به صورت جدی اراده کنند شاید بتوان مانعی بر سر راه کشورهای غربی ایجاد کرد. باید بگویم برای شمال سوریه قرار نیست جامعه بین ‌لمللی کاری انجام دهد چون نه چنین جامعه‌ای وجود دارد و نه چند کشور قلدر اجازه می‌دهند خاورمیانه آرام شود.

با توجه به مجموع شرایط، آینده سوریه به ویژه شمال آن را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

نمی‌توان با قاطعیت حرف زد. با شناختی که از مردم سوریه دارم می‌توانم بگویم اهل مقاومت هستند و از سال ۲۰۱۱ تاکنون می‌بینیم چگونه علیه هجوم تروریست‌های چند ملیتی مقاومت کرده‌اند و علی‌رغم حضور ده‌ها گروه تروریستی و تکفیری مورد حمایت غرب به ویژه آمریکا و ترکیه باز هم به زندگی خود ادامه می‌دهند. آنها مردمانی باهوش هستند. مسئولان سوریه نیز افرادی باهوش هستتند و معلوم است استراتژی دارند و به همین خاطر در برابر حجم زیاد فشار ایستادگی نمودند. دولت سوریه توانسته است حاکمیت خود را حفظ کند. اما ناتو حتی به وضعیت کنونی سوریه نیز راضی نیست و می‌خواهد آن را تکه تکه کند قسمتی تحت کنترل ترکیه باشد قسمت‌هایی نیز تحت کنترل گروه‌های مختلف تروریستی. تجربه مردم سوریه نشان می‌دهد موفق خواهند شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی