مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان در سخنانی ضمن دشوار خواندن وضعیت اقتصادی اقلیم، گفت که نظام مالی و هزینه کردن درآمدهای اقلیم کردستان اقلیم از ابتدا ناعادلانه و بی برنامه بوده و دولت با اجرای اصلاحات مالی و اجرایی، سعی در برون رفت از این شرایط را دارد.

بارزانی اعلام کرد که در آغاز فعالیت در راس کابینه نهم دولت اقلیم کردستان، همه تلاش خود را برای حل مشکلات با بغداد به کار گرفته و  به موازات این تلاش ها نیز، سعی داشته اقتصاد اقلیم را از خطرات و آسیب های تکیه بر درآمد تک منبعی نفت، محافظت کند. بحران کنونی اقلیم کردستان، ما را در ادامه استراتژی ایجاد تعدد منابع درآمدی برای اقلیم، مصمم تر کرده و تداوم پروژه اصلاحات اساسی و حل و رفع همه کاستی هایی که در گذشته و در مورد امور اجرایی و مالی اقلیم وجود داشته را، ناگزیر می سازد.

اقلیم کردستان دارای ۲۷ میلیارد دلار بدهی است و مسئولیت اکثریت این بدهی نیز به دلیل عدم پرداخت بودجه اقلیم از سوی دولت های پیشین عراق،  بر عهده دولت مرکزی است و به همین دلیل، متاسفانه اقلیم دارای هیچ گونه ذخیره مالی و اقتصادی نیست و دولت کنونی اقلیم فقط بر منابع درآمدی که اکنون و در حال حاضر هر ماه به دست می آورد، متکی است و در چنین شرایطی، به شدت در بحران های اقتصادی آسیب پذیر است و دچار مشکل میشود. بیشتر کارشناسان امر نیز از این واقعیت اطلاع دارند و موضوعی پنهان و مخفی نیست. اما متاسفانه در بسیاری از مواقع، این حقایق و همه مسائل سیاسی و ملی به حاشیه رانده شده و فقط موضوع حقوق مطرح می شود و این در حالی است که همگان از منابع تامین حقوق اطلاع دارند.

در مقطعی که درآمدهای نفتی اقلیم کردستان به ۷۰۰ میلیون دلار می رسید، ۴۰۰ میلیون دلار آن، برای هزینه های استخراج و صادرات نفت و بازپرداخت دیون و بدهی های اقلیم هزینه شده و فقط ۳۰۰ میلیون دلار آن، به خزانه دولت واریز شده و بودجه پرداختی از سوی بغداد نیز فقط ۳۸۳ میلیون دلاربوده و این مبالغ کفاف تامین بودجه مورد نیاز برای پرداخت حقوق به حقوق بگیران اقلیم را نداده و بالاجبار بخش بیشتری از درآمدهای داخلی نیز به عنوان مکمل این بودجه صرف شده است.همچنین هزینه های اداره امور و خدمات رسانی عمومی از درآمدهای داخلی اقلیم تامین شده و با این حال اقلیم هر ماه با کسری بودجه ۶۰ میلیون دلاری مواجه بوده است.

در حال حاضر نیز به دلیل کاهش نرخ جهانی نفت، درآمدهای نفتی اقلیم نیز، کاهش یافته و در ماه گذشته میلادی فقط ۳۰ میلیون دلار به عنوان درآمد نفت به خزانه دولت واریز شده و درآمدهای داخلی اقلیم نیز به ۶۰ میلیون دلار کاهش یافته و پرداخت بودجه از سوی بغداد نیز متوقف شده است.

هزینه کردن درآمدهای اقلیم کردستان، از ابتدا  ناعادلانه و بی برنامه بوده است. ۸۰ درصد درآمدهای اقلیم کردستان به پرداخت حقوق ماهیانه حقوق بگیران اختصاص داده شده و این در حالی است که حقوق بگیران اقلیم کردستان ۲۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند و بر اساس استانداردهای جهانی، شمار حقوق بگیران چندین برابر نیاز می باشد.

در بهترین وضعیت دارایی، فقط ۱۵ درصد از بودجه برای هزینه های جاری و خدمات اختصاص یافته است و کمتر از ۵ درصد برای توسعه اقلیم کردستان باقی می ماند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی