بدری فرات، دلیل عدم واکنش اقلیم کردستان و بارزانی نسبت به برکناری شهرداران کُرد در ترکیه را وابستگی بارزانی و اقلیم به آک.پارتی توصیف کرد

مصاحبه با بدری فرات سیاستمدار کرد ترکیه در مورد برکناری شهرداران در شهرهای کردنشین ترکیه و عدم واکنش بارزانی نسبت به این اقدام، حملات اسرائیل از شمال سوریه علیه حشد الشعبی، اختلافات پژاک با دموکرات ایران و سایر مسائل روز انجام شد. بدری فرات صراحتا دلیل عدم انتقاد بارزانی از ترکیه در ماجرای برکناری شهرداران شهرهای کردنشین را وابستگی پارتی و اقلیم به ترکیه دانست.

کوردهوال: جناب فرات اخیرا شهرداران شهرهای کُردنشین برکنار شدند، احمد ترک یکی از آنها بود که از اقلیم کردستان خواسته از رای مردم شهرهای کردنشین حمایت کند. اما تاکنون پارتی و اقلیم حتی بیانیه‌ای نیز صادر نکرده و اقدام ترکیه را محکوم نیز نکرده است. دلیل این بی تفاوتی اقلیم کردستان چیست؟

بدری فرات: در مورد حمایت اقلیم کردستان از شهرهای کردنشین، باید بگوییم نمی‌تواند این کار را بکند. چون سیاست مستقلی ندارد. به ترکیه به ویژه به حزب عدالت و توسعه وابسته است. برای همین نیز علیرغم درخواست، احمد ترک هنوز هیچ پاسخی مثبت دریافت نکرده است. چون اقلیم استقلال ندارد و دلیل آن نیز وابستگی به ترکیه است. آنها گوش به فرمان مقامات ترکیه‌اند و هرگز از دستورات ترکیه سرپیچی نکرده‌اند. تاکنون صدها نماینده، شهردار و ده‌ها نفر برکنار یا بازداشت شدند. اما اقلیم کردستان حتی بیانیه‌ای نیز صادر نکرد. فقط سکوت نموده و این سکوت نیز به دستور حزب عدالت و توسعه است و اقلیم کردستان نیز سلطه ترکیه را قبول می‌کند. باید بگویم این ادعای حمایت از حقوق کردها، با عملکرد اقلیم نمی‌خواند. شاید چون اقلیم مدعی است این شهرداران وابسته به پ.ک.ک بوده‌اند. پ.ک.ک نیز همان کار را در اقلیم انجام می‌دهد چون مدعی است اقلیم خائن است.

احمد ترک شاید امیدوار به کمک بوده اما کمکی صورت نخواهد گرفت. شهرداران با رای مردم انتخاب شدند؛ اما می‌بینیم حزب اردوغان و حکومت در تنگنا قرار دارد و دلیل آن را نیز کردها و شیوه رای آنها در انتخابات می‌داند و به ه.د.پ. حمله می‌کند. دولت ترکیه، سرپرست برای شهرداری انتخاب می‌کند. قبلا در شهرهای بزرگ ترکیه نیز تعدادی شهردار خلاف کردند اما به جای آنها حتی عی رغم وجود وضعیت فوق العاده سرپرست تعیین نشد. اما امروز تعیین سرپرست به معنای عدم توجه به اراده مردم کُرد است.

کوردهوال: شما به تعیین سرپرست‌ برای شهرداری شهرهای کردنشین اشاره کردید. می‌دانید اولین کاری این سرپرستان انجام دادند، از بین بردن تابلوهای زبان کردی و حتی صفحات کردی شهرداری در فضای مجازی بود. از طرفی هم می‌دانیم حزب جمهوریخواه خلق می‌گوید در استانبول از تدریس زبان کردی حمایت خواهد کرد. همان حزبِ آتاترک که زبان کردی و وجود کردها را انکار کرد. آیا این نشانه تغییر دیدگاه است یا استفاده ابزاری از کردها؟

بدری فرات: هدف حزب جمهوریخواه خلق، سواستفاده از خلا موجود است. حملاتی که به ه.د.پ. صورت گرفته، سبب شده ه.د.پ. در تنگنا قرار گیرد و همان طور که شما نیز اشاره کردید حزب جمهوریخواه خلق در سال ۱۹۲۴ با تغییر قانون، زبان کردی را انکار کرد. از آن زمان کردها اعتراض کرده‌اند، اما این اقدام توسط حزب جمهوریخواه خلق صورت گرفت و در این حزب نیز افراد ناسیونالیست هرگز قبول نمی‌کنند که حزب بگوید زبان کردی وجود دارد و هر کسی که این کار را انجام دهد به خیانت متهم می‌شود. هدف حزب جمهوریخواه خلق این است کردها را به سوی خود و با اهداف سیاسی جلب کند و می‌دانیم در مناطق کردنشین این حزب هیچ پایگاهی ندارد، بجز در منطقه درسیم. حزب جمهوریخواه خلق می‌خواهد یکبار دیگر با این اقدام کردها را فریب دهد.

کوردهوال: اخیرا اسرائیل به چند مرکز حشد الشعبی در عراق حمله کرد. نشریه میدل ایست آی می‌گوید دستگاه‌های امنیتی عراق نیز تایید کرده حملات پهپادی از مناطق تحت کنترل نیروی سوریه دموکراتیک در شمال سوریه صورت گرفته است. به نظر شما همکاری اسرائیل با این نیروی کُردی وابسته به پ.ک.ک و مورد حمایت ترکیه چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

بدری فرات: امروز در خلا ایجاد شده در این منطقه، کشورهای مختلفی نقش ایفا می‌کنند. هر کشور می‌خواهد مستقر شود و اسرائیل نیز تلاش می‌کند در این منطقه حضور داشته باشد. چون آمریکا حضور دارد، لذا اسرائیل نیاز نمی‌بیند حضورش علنی باشد. در شمال سوریه همه اقوام لازم است با هم متحد شوند و یک سیستم تاسیس کنند تا نماینده همه باشد تا در چارچوب سوریه واحد و مستقل به راه حلی برسند. این اتحاد بسیار مهم است. هر چه دخالت از بیرون بیشتر باشد مسئله حادتر می‌شود و راه را برای تجزیه پیش خواهد برد و این درست نیست.

کوردهوال: اخیر رسانه‌های حزب دموکرات کردستان ایران می‌گویند اقلیم کردستان به ویژه یکتی و پژاک با همکاری ایران برنامه‌ریزی می‌کنند تا این حزب را از بین ببرند و پژاک را نیز خائن و وابسته به پ.ک.ک می‌نامند. دلیل این اختلافات را چه ارزیابی می‌کنید؟

بدری فرات: این کلمات نشان می‌دهد حزب دموکرات کردستان ایران از کجا دستور می‌گیرد. حزب دموکرات کردستان ایران کاملا از حزب دموکرات کردستان عراق کپی برداری شده و از آن فرمان می‌گیرد. حزب دموکرات کردستان ایران پژاک را به عنوان رقیب برای خود می‌بیند. فکر و اعتقاد این دو حزب نیز یکی نیست و متفاوت هستند. هیچ کدام هم در پی منافع مردم و کُردها نیستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی