نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره‌ به‌ این که‌ بعد از سقوط صدام، شیعه‌ها در عراق همیشه ترس‌شان از گذشته است، سنی‌ها ترس‌شان از آینده است (اینکه چه می‌شود) و کُردها ترس‌شان از گذشته، حال و آینده است، تاکید کرد: مهم‌ترین مسأله‌ای که در عراق امروز با آن مواجه هستیم؛ پیدا کردن فرمولی است که برای اداره کشور همه ما روی آن متفق باشیم.

به‌ گزارش کوردهوال، فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران در گفت‌وگویی با نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان مسائل مهم غرب‌ آسیا به‌ ویژه‌ عراق، کردها، سوریه‌ و سیاست های آمریکا در این منطقه‌ را بررسی نموده است.

نچیروان بارزانی در بخشهایی از این گفت و گو تصریح کرد: در سال ۲۰۰۳ وقتی که آمریکایی‌ها آمدند و صدام را کنار زدند، ادعا داشتند که ما برای شما دموکراسی آورده‌ایم. ما عراق را آزاد کردیم. خوب دموکراسی فرهنگ است. این‌طور نیست که دموکراسی را به شما مانند هدیه‌ای تعارف کنند و بگویند: بفرمایید این دموکراسی، برقراری دموکراسی زمان می‌خواهد. نیازمند یک فرصت است تا یک ملت بتواند این را تمرین کنند. اما متأسفانه این‌ها نتوانستند در این زمینه یک کار جدی در عراق کنند، آمدند صدام را ساقط کردند  درست؛ اما بعد از سقوط صدام برنامه‌ای برای اینکه چطور این کشور را اداره کنیم وجود نداشت. این باعث شد در یک مقطعی زرقاوی داشتیم. در یک مقطعی القاعده داشتیم و بعد تکفیری‌های داعش هم آمدند و… این صحنه‌ها تکرار شد و شما می‌بینید هر چه گذشت، بدبختی‌های عراق بیشتر شده است.

رئیس اقلیم کردستان در ادامه تاکید کرد؛ به نظر من کُردها، شیعه‌ها و سنی‌ها باید یک فرمولی را پیدا کنیم که با هم این کشور را اداره کنیم و هیچکدام از ما ترسی هم از آینده نداشته باشد. یعنی یک مشارکت سیاسی واقعی در ساختار سیاسی عراق باید بین طوائف بوجود آید.

وی در رابطه با رفراندوم غیر حقوقی استقلال نیز گفت: برای کُردها هم ثابت شد که برگزاری رفراندوم، رویکرد درستی نبود. این سیاست استقلال‌خواهی در حال حاضر چیزی است که قابل تحقق نیست و نتیجه ندارد. برای شیعیان هم فکر می‌کنم ثابت شده است و امیدوارم سنی‌ها هم در این مقطعی که ما الان در آن قرار گرفته‌ایم، به یک بلوغی رسیده باشند که همگی متوجه باشند وضعیتی که مردم عراق می‌خواهند این‌ها نیست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی