برگرفته از کتاب ژنوفوبیای اوجالان؛ نوشته آسو کمال اوجالان

.


اوجالان در کتاب ژنولوژی درصدد است نشان دهد که او موضوع زن را تا سطح علمی ارتقا داده که قبلا تحریف شده است اما نوشته‌های رهبر دربند پ.ک.ک نه تنها هیچ اساس علمی ندارند بلکه درحقیقت فاجعه ادبی و علمی است.

.

اوجالان در کتاب ژنولوژی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، دیدگاه خود درخصوص علم زن مدل عالی زن، سکس و عشق و ویژگی زن کرد و مشکل زنان پ‌.ک.‌ک را بیان کرده است.

چه علمی در ژنولوژی هست؟

اوجالان در آن کتاب می‌خواهد نشان دهد که او از زن تا سطح علمی پیش برده که قبلا کسی از نزدیک آن هم عبور نکرده است، او می‌گوید: ویژگی مرد بالادست جامعه، تا روزگار امروز حتی این فرصت را نداده که تحلیلی علمی درخصوص پدیده زن صورت بگیرد.

ابتدا برای اینکه متوجه شوم اوجالان، فیلسوف آخر زمان چند اشتباه و فاجعه علمی در این کتاب انجام داده لازم است چند سوال را مطرح کنیم. برای اینکه بدانیم آیا نوشته وی اساس علمی دارد یا در حقیقت فاجعه‌ای ادبی و علمی است؟!

اوجالان از پدید زن می‌گوید، منظورش از پدیده زن چیست؟

ابتدا نمی‌دانیم منظور اوجالان از پدیده زن چیست؟ آیا مشکل ستمی است که بر زنان صورت گرفته و چگونگی پیدایش آن؟ یا موضوع نقش زن در جامعه و اقتصاد است؟

در ۲۰۰ صفحه‌یی که به دست اوجالان نوشته شده، هیچ متد و تحلیلی علمی بکار گرفته نشده نمی‌دانیم این علم جدید زن شناسی چه چیزی را کشف کرده است؟ کسی که طرفدارانش به وی می‌گویند زن شناس!

مشکل اصلی از همان ابتدا اینست که نمی‌دانیم چه متد علمی در تحقیقات پدیده زن بکار گرفته شده است؟

آیا اوجالان بسان یک باستان شناس، متد مطالعه نوشته‌های قدیم سومر و بابلی و آشوری‌ها را در لابراتور امتحان و راستی‌آزمایی کرده تا تز علمی جدیدیش که درخصوص جدایی زن از مرد و ممنوعیت سکس با زنان است را اثبات کند؟ یا براساس اصول عملی تحقیق میدانی با طایفه و عشایر بربر انجام داده تا متوجه شود توسعه و گسترش خانواده و عشیره کی شروع شده است؟

براساس تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته توسط ما مشخص شد که در کتاب اوجالان به هیچ یک از راهکار و منابع علم تاریخ آفرینش انسان و خانواده و ملکیت اشاره‌یی نشده است که در قرن نوزدهم توسط مورگان و باخوفن و کووالیویسکی و مارکس و انگل تا صدها محقق دیگر در دانشگاه و لابراتوارها مشخص شده، تا بفهمیم کشف اوجالان تداوم کدام اقدام علمی است که وی به آن اتکا کرده است.

فاجعه اینست که اوجالان خود طوری نشان می‌دهد که گویا اولین مردی است که درخصوص پدیده زن تحلیل علمی کرده است.!

از حرف اوجالان مشخص می‌شود که او نیازی به علم بشریت ندارد چون تمامی آن علم ویژگی‌های مرد بالادست جامعه  است و این مرد درخصوص پدیده زن تحلیل علمی انجام داده است.! لذا مطمئنا می‌گوید باور نمی‌کنم کس دیگری بسان من وجود داشته باشد که رابطه نظامی، سیاسی و اجتماعی را در موضوع زن تحلیل کرده باشد.!!

فرض کنیم این حرف صحت داشته باشد اما اوجالان باید نشانمان دهد که این کشف علمی با اتکا به چه تحقیقاتی و بررسی‌هایی بوده و به چه حقایقی پشت بسته که می‌تواند این همه سند علمی ذکر شده در تحقیقات را رد کند که دهها سال بر طوایف آمریکایی و استرالیایی انجام شده و از طریق تحقیق در نوشته‌ها و آثار به جا مانده یونانی و ژرمن‌ها و سومر و بابلی‌ها به اثبات رسیده است.

ژنولوژی اوجالان علی‌رغم ادعای خود در حقیقت یک نظر شخصی است و هیچ متد و اثبات علمی ندارد.

اسم علم را نمی‌توان بر هر فرضیه و نظری گذاشت اگر از طریق مدرک و امتحان و مقایسه و تحقیق و اثبات ارائه نشده باشد. لذا ژنولوژی اوجالان علی‌رغم ادعای خود درحقیقت نظر شخصی است و از این فراتر نرفته و هیچ متد و اثبات علمی‌ای در آن دیده نمی‌شود و مشکل و رویدادها نیز در جامعه وجود ندارند بلکه در جمع پ‌ک‌ک وجود دارند. نمی‌توان جامعه را در قالب پادگانی بزرگ فرض کرد تا این تزها را درباره آن به اثبات رساند.

اینجاست که باید به عنوان نظر شخصی با آن برخورد کنیم و به خاطر اینکه درخصوص مقرات پ.‌ک.‌ک انجام شده مگر تنها نزد پ.‌ک.‌ک تبدیل به علم شود. !

یک نمونه از آثار اوجالان درخصوص پدیده زن را به بحث بگذاریم تا متوجه شویم که آیا این کتاب هیچ ارزش علمی دارد؟ یا تنها خرافات است؟!

اوجالان می‌گوید کروموزوم زن از کروموزوم مردها بیشتر است.

۱-اما علم انسان‌شناسی و بیولوژی می‌گوید: کرموزوم زن و مرد یکسان هستند و هریک ۴۶ کرموزوم دارند. زن و مرد ۲۳ جفت کرموزوم دارند. که ۲۲ جفتشان یکسان است و یکی هستند  و به آنها گفته می‌شود آوتوسوم و ۲۳می جفتشان متفاوت است که سکس کروموزوم است. زن دو ایکس کروموزم دارد و مرد یک کرموزوم X و یک کرموزوم Y دارد.

اینجا اختلال و پارادوکس محسوس و ملموس در دیدگاه اوجالان علنا آشکار می‌شود چون از یک طرف سکس و تشکیل خانواده را برای زنان ممنوع می‌کند و آنرا حرام می‌پندارد از سوی دیگر می‌گوید که کرموزوم  زن از کروموزم مرد بیشتر است!

واقعا علت چیست که فیلسوف آخر زمان خود علیه دیدگاه خود می‌گوید؟!

۲-در علم اقتصاد، اوجالان این تز را به نام آثار خود معرفی می‌کند که اقتصاد مشکل و پیشه زن است که در مدرنیته سرمایه‌داری زن از اقتصاد رانده شده است.

اقتصاد پیشه زن است یعنی چه؟

در حقیقت از دیدگاه اقتصادی، اقتصاد فعالیتی انسانی است حال چه توسط زن صورت گیرد یا مرد، آن سیستم تولید و مبادله و توزیع است که مشخص می‌کند انسان‌ها چه جایگاهی در اقتصاد دارند، نه جنس انسان‌ها!

از دید اوجالان نقش زنان در مرکز اقتصاد به عنوان یک خاصیت خارجی درنظر گرفته می‌شود چون فرزند می‌آورد و بزرگش می‌کند.

اینجا می‌پرسیم آیا مرکز اقتصاد عبارت است از بچه آوردن و نگهداری کردن او؟ این قانون تولید و مبادله و توزیع اقتصادی است؟

آدام اسمیت و ریکاردو و مارکس در کجای این تز جدید هستند؟ متاسفانه آنها مطلع نبودند که اقتصاد جامعه آنقدر ساده است که نیازمند به تلاش‌های آنها نداشته و مسئله تنها در فرزند‌اوری و نگهداری کردنش است!

براساس تئوری ژنولوژی تمامی جنس ماده حیوانات به خاطر اینکه بچه می‌زایند در مرکز اقتصاد ایفای نقش می‌کنند! اما برعکس زن وقتی بسان انسان در جامعه خود را به اثبات می‌رساند که خارج از این نقش طبیعی به عنوان جنس ماده، در تولیدات اجتماعی و سیاسی ایفای نقش کند.

دوباره ژنولوژی اوجالان و وقتی از جایگاه زن در سیستم سرمایه‌داری سخن به میان می‌آورد می‌گوید: در مدرنیته سرمایه‌داری زن در اقتصاد بیرون رانده شده، این اشتباه است.

حقیقت اینست که پس از جامعه کمونیستی ابتدایی که زن در حوزه تولیدات اجتماعی جایگاهش در سراشیبی قرار گرفته و بیرون رانده شده، این سرمایه‌داری است که باردیگر زن را وارد بخش تولید کرده است.

شاهد هستیم که زنان در اوج تصمیم‌گیری و مدیریت هستند مثلا کریستیان لاگارد به عنوان زنی که رئیس صندوق پول بین‌المللی است یا مارگریت تاچر نخست وزیر سابق بریتانیا که طراح و پیاده ساز نئولیبرالیسم و فقیرترکردن کارگران و بیکارکردن زنان است. اینها جدا از مشارکت میلیون‌ها زن در کارگاهای تولیدی و خدمتگزاری و بازرگانی و سیاست‌سازی و مدیریت سیاست اقتصادی دولت‌هاست.

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی