کوردهوال/ گروه خشونت طلب پ‌.ک.ک گروهی چپگرا و مسلح در ترکیه است که از سال ۱۹۷۰ میلادی تشکیل شده و از سال ۱۹۸۴ فعالیتهای مسلحانه و چریکی خود را علیه دولت ترکیه و با هدف تجزیه طلبی آغاز کرده است.

در این راستا پ.ک.ک در تاریخ ۱۲ فروردین سال جاری، خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در منطقه مرزی “دوغو بایزید” را در یک و نیم کیلومتری مرز بازرگان ایران منفجر کرد و مسئولیت آن را برعهده گرفت.

ابعاد این حمله مشکوک و تروریستی را در چند مورد می‌توان بررسی کرد:

.

۱-  اگرچه حمله در خاک ترکیه و علیه حکومت ترکیه صورت گرفته است، اما این حمله مخاطب دیگری نیز دارد که ایران است.

پیام پ‌.ک‌.ک از این حمله تروریستی نمایش قدرت، قابلیت اجرای عملیات و تداوم آن پس از عملیات گسترده ارتش ترکیه علیه مواضع آنها در شمال عراق و سوریه است.

در واقع این حمله و همچنین انفجار تروریستی در منطقه سیلوان استان دیاربکر، تلاش این گروه تروریستی برای بی اثر نشان دادن حملات ترکیه و تکذیب اظهارات مقامات ترکیه‌ای در شکست پ.ک.ک بود.

.

۲-  در شرایطی که ایران تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی از جمله تحریم نفت قرار دارد، چرا خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه باید مورد هجوم قرار گیرد؟

اینجاست که صحبت از وابستگی پ.ک.ک به اسرائیل و آمریکا پیش می‌آید، و علیرغم تروریست عنوان کردن این گروه از سوی آمریکا شاهد اجرای طرحهای مطلوب سیا و موساد توسط پ.ک.ک هستیم.

با توجه به شرایط سخت صادرات نفت و سایر کالاهای غیرنفتی ایران که با شیوع بیماری کرونا محدودتر شده اند، قطع و یا اخلال در صادرات گاز می‌تواند ضربه و خسارت سنگینی برای ایران باشد. بنابراین پ.ک.ک با انجام این حملات در جنگ همه جانبه علیه ایران همپیمان آمریکا قرار گرفته و متعاقبا بایستی منتظر دریافت پاسخ و واکنش ایران نیز باشد.

.

۳-  چرا پ.ک.ک علیه منافع ایران عمل می‌کند؟

سوای از مباحث ماهیت، تفکرات و اهداف این گروه، بایستی به عملکرد پ.ک.ک در طرح تجزیه ایران در دهه هشتاد شمسی اشاره کرد که در آن برهه در کنار پژاک و عبدالمالک ریگی و… چه نقشی ایفا می‌کردند.
در سالهای ۸۶ تا ۹۰ که تهدیدات غربیها علیه ایران افزایش یافته بود و از سویی دیگر گروههای تروریستی موسوم به جندالله (جندالشیطان) و… حملات خود را به شدت افزایش داده بودند، پ.ک.ک حمایت همه جانبه‌ای از گروه پژاک داشت و مستقیما به درگیری با ایران پرداخت. این طرح تجزیه (که نمونه تکامل یافته آنرا سالهای بعد در سوریه مشاهده کردیم)، با امثال این گروهها برای ایران تدارک دیده شده بود که با قدرت ایران به شکست کشیده شد.

.

در نتیجه علیرغم اینکه حمله در ترکیه انجام شده و غالب خسارات گریبان‌گیر این کشور شده و همچنین پ.ک.ک دولت ترکیه را آغازگر درگیری عنوان کرده است، نمی توان از ضربه پ.ک.ک به منافع ایران چشم‌پوشی کرد؛ چرا که این خط لوله سالانه حدود ده میلیارد متر مکعب گاز ایران را به ترکیه منتقل می‌کند و با انفجار این خط لوله این روند متوقف شده و مشخص نیست چه زمانی انتقال گاز از سر گرفته خواهد شد.

.

بطور کلی برخورد ایران با معضل گروههای مسلحی مانند پ.ک.ک همواره با خویشتنداری و استراتژی ثابتی بوده است و همین موضوع موجب بالا رفتن سطح آگاهی مردم کُردها در برخورد با فتنه انگیزیهای گروههای مسلح در غرب در ایران بوده است، اما به نظر می رسد در این خصوص باید به نحو دیگری عمل کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی