پ.ک.ک با ۴ دهه جنگ، خشونت، ترور منتقدان، نابودی فرهنگ و زبان کردی، غارت شهرها و از بین بردن امنیت مردم، بیشترین نقض حقوق بشر را در حق مردم کرد در طول تاریخ این مردم رقم زده است.

 

کورد هوال/ ۴ دهه جنگ و خشونت و ترور پ.ک.ک و شاخه‌های آن در ایران، عراق و سوریه، بیشترین ضربه را به کردها زده است. نه از استقلال و تشکیل کشور کردی خبری است و نه از احترام به فرهنگ کردی! پ.ک.ک زبان رسمی خود را ترکی اعلام کرده است و بیشترین آسیب جنگ را نیز شهرهای کردی دیده‌اند.

در همین زمینه “ولکان تورک”، فعال حقوق بشر، در صفحه توییتری خود به نکته‌ای اشاره می‌کند که شاید بسیاری از کردها از آن مطلع نباشند. «پ.ک.ک نه تنها در راستای منافع کردها حرکت نمی‌کند، بلکه بیشترین قربانیان آن نیز کُرد هستند. آن دسته از کردهای معلم و پزشک که در انتخابات به حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP، شاخه سیاسی پ.ک.ک در ترکیه) رای ندادند مورد هدف پ.ک.ک قرار می‌گیرند و زندگی آنها با خطر مواجه است».

این فعال حقوق بشر به یک مغازه‌دار کُرد در شرناخ اشاره می‌کند که هشت فرزند داشت اما چون به HDP رای نداد هدف پ.ک.ک قرار گرفت و کشته شد. پ.ک.ک با هدف قرار دادن غیرنظامیان کُرد مرتکب بیشترین نقض حقوق کردها در طول تاریخ این مردم شده است. وی خواهان بررسی مستند و جمع‌آوری اسناد برای محاکمه سران پ.ک.ک در دادگاهی بین‌المللی شده است.

در تایید گفته‌های این فعال حقوق بشری ترک، “کایل اورتون” نویسنده انگلیسی که کتابی نیز در مورد PYD (شاخه پ.ک.ک در سوریه) و دیگر شاخه‌های پ.ک.ک در سوریه نوشته در صفحه توئیتری خود به نکات کلیدی در مورد پ.ک.ک اشاره کرده و نشان می‌دهد این گروه فقط به نام کردها وارد جنگ مسلحانه شده و قربانیان آن نیز بیشتر کُرد هستند. وی در بخشی از نوشته خود می‌گوید: «پ.ک.ک در دوره جنگ سرد، ابزاری برای شوروی در منطقه بود لذا در تاسیس آن نقش داشت و این گروه در عین حال بر ترور قتل مخالفان و منتقدان کُرد تمرکز کرد تا انحصار خود را حفظ نماید و منتقدان نتوانند آن را کنار بزنند. تعداد کشته‌های کُرد توسط پ.ک.ک بسیار بیشتر از کردهایی است که قربانی خشونت نظامیان ترکیه شده‌اند.

نباید فکر کنیم پ.ک.ک فقط یک مشکل امنیتی برای ترکیه است بلکه تهدیدی برای امنیت و ثبات خاورمیانه و اروپاست. این گروه با شبکه‌های مختلف در اروپا در حال گسترش اقدامات جنایی خود است و از مواد مخدر تا قاچاق انسان فعال است».

“شنر آکتورک”، روزنامه‌نگار اهل ترکیه نیز که بر رفتار PYD در سوریه و نقض حقوق اعراب در این کشور توسط پ.ک.ک متمرکز شده است می‌گوید: « PYD که همان پ.ک.ک است رفتار عدم تحمل مخالفان و منتقدان را از سازمان مادر یعنی پ.ک.ک به ارث برده و در شمال سوریه نیز راه را برای همه کردهای غیر طرفدار خود بسته و چنان عرصه را تنگ کرده که مخالفان و منتقدان جز فرار راهی ندارند و در غیر این صورت با شکنجه و زندان و قتل مواجه می‌شوند. اگر گزارش‌ها و آمارهایی که تاکنون رسانه‌ها یا نهادهای حقوق بشری منتشر کرده‌اند را به دقت مطالعه کنیم، خیلی واضح و شفاف است که مردم غیرنظامی کُرد قربانیان اصلی پ.ک.ک و شاخه‌های آن هستند. یعنی پ.ک.ک در بین کردها مشروعیت ندارد و با رعب و وحشت می‌خواهد ادامه حیات بدهد. پ.ک.ک و شاخه‌های آن اقتدارگرا هستند و این با روح دموکراسی در تضاد است، لذا پ.ک.ک نمی تواند دموکراتیک باشد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی