موسسه استراتفور در تحلیل حملات گسترده ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه نوشت: ترکیه به هر قیمتی به دنبال نفوذ گسترده در شمال سوریه و جلوگیری از شکل گیری اقلیم کردستان دیگری، این بار در سوریه است. 

به گزارش کوردهوال، ترکیه بیش از ۱۰ روز است که با شدت تمام مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را از زمین و هوا هدف قرار داده است. این کشور اعلام کرده است که به دنبال بیرون راندن نیروهای کرد سوریه از مرزهای جنوبی خود به طول نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر و اسکان دادن آوارگان سوریه در این مناطق است.

موسسه استرافور  در تحلیل خود از حملات ترکیه  در شمال سوریه و مقاومت کردها و مخالفت های بین المللی با این تهاجم نوشت: ترکیه در اجرای اهدافش در شمال سوریه با مشکلات بزرگ روبه رو خواهد شد ‌اما همچنان مصمم به پی گیری اهداف خود برای بیرون راندن همه کردها در شمال سوریه است.

این موسسه با اشاره به استقرار نیروهای ارتش سوریه در برخی شهرهای تحت کنترل کردهای سوریه، به آنکارا هشدار داده است که ممکن است ترکیه در صورت تصرف شمال سوریه، با هم‌پیمانی مشترک کردها – دمشق روبه رو شده و این منطقه روی آرامش نخواهد دید.

این موسسه جمع آوری سلاح نیروهای کرد سوریه را بنا به خواسته ترکیه چندان مهم نمی داند زیرا  بر این باور است که با ادامه حضور ترکیه در شمال سوریه و شکل گیری مقاومت کردها و دولت سوریه، قاچاق اسلحه به شمال سوریه در جهت مقابله با قلمرو گشایی ترکیه بیشتر خواهد شد.

استراتفور هشداد داد اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه حساسیت کشورهای ذینفع در سوریه حتی روسیه را بر می انگیزد و مخالفت ها با آنکارا را در اتحادیه اروپا و آمریکا بیشتر خواهد کرد زیرا تحلیل آنها این است که ترکیه به دنبال تبدیل شدن به قدرت برتر در منطقه است که می تواند منافع قدرت های بین المللی مانند روسیه و آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد.

این موسسه معتقد است ترکیه همچنان از تشکیل اقلیم کردستان در عراق دل خوشی ندارد و هدف اصلی رجب طیب اردوغان از عملیات در شمال سوریه، جلوگیری از حضور متمرکز کردها در مرزهایش و تکرار تجربه اقلیم کردستان دیگری، این بار در سوریه است.

استراتفور پیش بینی کرده است با این که ترکیه بابت امیالش در شمال سوریه بهای گزافی خواهد پرداخت اما همچنان بر  هدف خود اصرار دارد و ممکن است به هر قیمتی به جنگ در شمال سوریه ادامه دهد. رسیدن این کشور به اهدافش در سوریه دور از انتظار نیست اما هزینه گزافی خواهد داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی