بر اساس تحلیل مرکز سیاست جهانی، روسیه تلاش هایی را در شمال شرق سوریه آغاز کرده است که هدف از آن خروج آمریکا از مناطق کوردنشین سوریه و کنترل مسکو بر این مناطق است.

.

به گزارش کوردهوال، مرکز  سیاست جهانی در تحلیلی پیرامون فشار روسیه بر آمریکا در شمال سوریه نوشت: مسکو تلاشی پیچیده و چشمگیر را در شمال شرق سوریه آغاز کرده است که هدف از آن از بین بردن حمایت محلی از حضور آمریکا در این مناطق و تکیه زدن بر جای آمریکا در این مناطق است.

بر اساس این تحلیل، در حال حاضر به جز روسیه، هیچ کدام از بازیگران سوریه تهدیدی جدی برای حضور آمریکا در شمال شرق این کشور محسوب نمی شوند. روسیه اما متفاوت است. این کشور تلاش می کند تعاملات اقتصادی، نظامی، سیاسی و همه جانبه را با جوامع محلی از جمله اعراب و کوردها در شمال شرق سوریه افزایش دهد و به این ترتیب آنها را از حمایت آمریکا بی نیاز کند. روسیه حتی دست دوستی به سمت مخالفان خارج نشین سوریه دراز کرده است تا موقعیت خود را برای بیرون راندن آمریکا تقویت کند.

اندیشکده مرکز سیاست جهانی می نویسد: آمریکا اعلام کرده است با این که میدان های نفتی سوریه را در اختیار دارد به دنبال حضور دائمی در سوریه نیست اما روسیه این را باور ندارد و آمریکا را مانعی جدی در عادی سازی روند پیشروی نیروهای دولت سوریه می داند. مسکو می داند که آمریکا مانعی جدی برای حل بحران سوریه بر اساس شرایط مورد نظر روسیه است.

مرکز سیاست جهانی در ادامه اشاره کرده است که حمله ترکیه به مناطق شرق رود فرات در سال ۲۰۱۹ و توافق بعد از آن میان ترکیه و روسیه، زمینه و فرصت لازم را برای حضور روسیه در این منطقه تحت کنترل آمریکا فراهم کورد و مسکو با توجه به اطلاعاتی که از پیش درباره ساختار قومی- قبیله ای، تاریخ، ساختار اجتماعی و دیگر رسوم شمال شرق سوریه دارد برنامه های سیاسی، اقتصادی و نظامی را بر اساس این ویژگیها به منظور تقویت نفوذ روسیه بر مناطق تحت کنترل مشترک آمریکا و کوردهای سوریه دارد.

مقاله منتشر شده این مرکز تقابلات و برخوردهای چند ماه گذشته میان نیروهای آمریکایی و روسی در شمال شرق سوریه را در همین راستا دانسته است.

همچنین اشاره شده است که کوردهای سوریه نزدیک به ۴۰ سال است که با روسها مراوده دارند که از جمله آن تحصیل تعداد زیادی از کوردهای سوریه در دانشگاههای روسی است. این مسائل به اهرم کمکی برای روسیه برای نفوذ بیشتر در میان کوردهای سوریه نسبت به آمریکا تبدیل شده است.

همچنین نیاز کوردها به روسیه برای مقابله با حملات بیشتر ترکیه زمینه حضور نظامی ترکیه را در شمال شرق سوریه فراهم کرده است به طوری که اکنون روسیه در فرودگاه قامیشلی مرکز آموزش نظامی دایر کرده و به کوردها و اعراب ۱۸ تا ۳۵ ساله که برای روسها کار کنند ماهانه قول پرداخت ۲۰۰ دلار داده است.

مرکز جهانی سیاست به تلاش های روسیه برای برقراری ارتباط میان کوردها و دولت مرکزی سوریه اشاره کرده و گفته است روسیه به دنبال ایجاد مکانیسم مشترک، سیاسی، نظامی  و اقتصادی میان کوردها و دمشق است تا برخی منافع کوردها حفظ شود که این مسئله در نهایت اعتماد کوردها به دمشق را به دنبال خواهد داشت. در سایه تلاش های روسیه، دولت سوریه در حال ترمیم و تعمیر زیرساخت های مناطق تحت کنترل کوردهای سوریه است تا دمشق نشان دهد سیاست های بازسازی آمریکا در مقابل برنامه روسیه ناکارآمد است.

با این حال، مقاله مذکور اشاره می کند که برنامه روسیه برای تقویت نفوذ مسکو در مناطق تحت کنترل کوردهای سوریه با موانعی روبه روست که مهم ترین آن پی بردن ائتلاف مبارزه با داعش به این استراتژی روسیه است. به همین دلیل برخی اعضای اصلی ائتلاف مانند آمریکا، به طور مرتب دیدارهایی را با مقامات و روسای قبایل پرنفوذ در مناطق تحت کنترل کوردهای سوریه برگزاری می کنند و با ارائه قولهایی مبنی بر بازسازی اقتصاد این مناطق، برای خنثی کردن تلاش های روسیه تلاش می کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی