مسیر صعب العبوری که کولبران برای لقمه ای نان، طی می کنند این روزها جاذبه گردشگری شده و برخی تورهای گردشگری از آن برای جذب مشتری استفاده می کنند که این مسئله منجر به واکنش وزارت گردشگری شد.

.

به گزارش کوردهوال، راه های صعب العبوری که مسیر نان درآوردن عده ای شده و برای عبور از آن خطر مرگ را به جان می خرند، همان راه هایی که جان آزاد و فرهاد را گرفت، پای ایوب را گرفت، بینایی چشمان احمد را گرفت. همان راه هایی که کولبران زیادی از آن سقوط کرده یا جانشان را از دست داده اند و یا نقص عضو شده و برای همیشه از کار افتاده شده اند. همان راه هایی که کولبر برای لقمه ای نان، بار ۱۰۰ کیلویی بر دوش می گذارد و خطرات راه را به جان می خرد تا نان آور خانواده اش باشد. حالا سوژه برخی تورهای گردشگری شده و از آن می خواهند برای جذب مشتری استفاده کنند.

این وقاحت نیست که این همه رنج یک انسان برای به دست آوردن لقمه ای نان، محل درآمد عده ای شود و از آن به نفع خود استفاده کنند؟ این وقاحت نیست مسیر شغلی که حاصل فقر و توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات در کشور است جاذبه گردشگری و دست مایه عده ای برای پول درآوردن شود؟

هرچند پس از آنکه این مسئله رسانه ای شد و در فضای مجازی سر و صدا به پا کرد و دل مردم را به درد آورد معاون گردشگری وزرات میراث فرهنگی از برخورد با این گروه های توریستی خبر داد.  ولی تیموری ضمن تایید رفتن برخی تورهای گردشگری به محل عبور و جانباختن کولبران، اعلام کرد که با این تورها برخورد خواهد شد.

او گفت: «تعداد محدودی از گروه‌های گردشگری به صورت غیرقانونی از این محل‌ها بازدید کرده‌اند و یک مقوله سازمان‌یافته نبوده است.»

تیموری اضافه کرد: «گردشگران غالبا علاقه‌مند هستند از تمامی فضاها استفاده کنند اما تبدیل مسیر کولبران به جاذبه توریستی با ذات گردشگری در تضاد است.»

تیموری همچنین درباره برخورد با گروه‌های توریستی که از محل کشته شدن کولبران و مسیر آنها بازدید کرده‌اند، گفت پس از اطلاع از این موضوع با مسئولان استانی تماس گرفته تا با این موضوع برخورد شود.

اما ظاهرا این مسئله تازگی نداشته و صرفا به این دلیل که به تازگی رسانه ای شده است، وزارت گردشگری به آن واکنش نشان داده است. این مسئله مسبوق به سابقه بوده و پیش از این هم برخی از گروه های توریستی از آن به عنوان یک جاذبه گردشگری استفاده کرده اند. بنابراین وزارت گردشگری از آن قطعا خبر داشته و باید پیش از این ها با چنین مسئله ای برخورد می کرد.

سال هاست که طرح حمایت از کولبران در مجلس خاک می خورد و به آن بهایی داده نمی شود. هر چند وقت یکبار به ویژه در زمستان ها که وضعیت کولبران بسیار بغرنج می شود نام آنها بر سر زبان ها می افتد و پس از آنکه چند نفری قربانی می شوند باز هم قضیه مسکوت می ماند و دوباره به زمستان سال بعد موکول می شود.

بسیاری از مرزنشینان تنها راه درآمدشان کولبری و عبور از مسیرهای صعب العبور است شایسته نیست راه سخت نان درآوردن این افراد، جاذبه گردشگری شود و به جای آنکه قدمی برای رفع مشکل آنها که بالغ بر ۲۰ هزار نفر اعم از پیر و جوان و کودک و زن و مرد هستند، برداشته شود اینگونه راه درآمد عده قلیلی شود!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی