کوردهوال/ مارتین وان برویین‌سن، جامعه‌شناس هلندی، معتقد است خشونت سازمان‌های مسلح کُردی یکی از مهم‌ترین موانع رشد و توسعه شهرها و روستاهای کردنشین است که البته نقش مخرب پ.ک.ک و فعالیت های مسلحانه و خشونت طلبانه این گروه نقش به سزایی در عقب ماندگی مناطق کُردنشنی داشته است.

این نویسنده هلندی، کتاب جامعه‌شناسی مردم کُرد (آغا، شیخ و دولت) را با دیدگاهی جامعه شناختی و نیز از طریق پژوهش های میدانی بررسی کرده و نقش و تاثیر گروه های مسلح کُردی را در تحولات سیاسی کردستان ارزیابی نموده است .

وی در این کتاب، به خشونت‌های پ.ک.ک از آغاز و در دهه هشتاد میلادی می‌پردازد و یکی از موانع اصلی توسعه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کُردستان را فعالیت های مسلحانه این گروه توصیف می کند؛ نویسنده در صفحه ۵۸ کتاب می‌نویسد:

«پ.ک.ک حتی در سال‌های پیش از ۱۹۸۰ درگیر فعالیت‌های خشن بود و در دهه بعد تلاش کرد تا تصویر “انقلابی‌ترین” سازمان کُرد را برای خود ترسیم کند اما به خاطر حملات مکرر به ماموران دولت و غیرنظامیان کُرد نه تنها موفق نشد بلکه بیشتر مورد نارضایتی قرار گرفت».

.

.

وی در ادامه به تاکتیک ارتش برای مقابله با پ.ک.ک می‌پردازد که یکی از آنها استخدام کُردهای محلی به عنوان محافظان روستاست و می‌نویسد:

«پ.ک.ک نه تنها این محافظان روستاها بلکه خانواده آنان از جمله زنان و کودکان را هدف حملات خشن قرار داد و به قتل می‌رساند. این سبب شد تا پ.ک.ک بیش از پیش مورد انتقاد شدید کردها قرار گیرد. حضور و عملیات پ.ک.ک در مناطق کردنشین سبب شده تا زندگی مردم عملا دشوار شود. یکی از تبعات این اقدامات پ.ک.ک مهاجرت گسترده کردها از شهرها و روستاها به شهرهای غرب ترکیه و تخلیه روستاهای کرد است که تبعات منفی زیادی برای جامعه کرد دارد».

.

.

این جامعه‌‌شناس هلندی ضمن اشتباه خواندن رویکرد پ.ک.ک در تکیه کردن به خشونت خاطرنشان می‌سازد:

«استانبول، ازمیر، آنکارا اکنون بزرگترین شهرهای کردنشین هستند. حضور کردها در این شهرها چشمگیر است. این افراد در طی چند نسل اصالت کردی خود را از دست می‌دهند در حالی که سیاست دولت هنوز تغییر نکرده است. دولت هنوز هم آواز خواندن به کردی را ممنوع می‌کند، فعالیت در مورد زبان و تاریخ کردها را با شکنجه و مرگ پاسخ می‌دهد».

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی