به گزارش کورد هوال، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ در یک نشست خبری مشترک با فواد حسین، همتای عراقی خود ضمن تاکید بر همکاری کامل جهت پاک سازی عراق از #پ‌ک‌ک، اظهار داشت که ترکیه از تمام ظرفیتش برای این مهم بهره خواهد جست و در آینده نه چندان دور توافق‌نامه پاکسازی #سنجار از #پ_ک_ک نیز اجرائی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به حملات مداوم گروه تروریستی پ.ک.ک در سلیمانیه تصریح کرد: “پ‌ک‌ک(#PKK) و گروهک‌های اقماری آن نظیر ی‌پ‌گ(#YPG) و… همگی یک گروه هستند. این گروه‌های تروریستی به دلیل اینکه برداران #کُرد ما، در آنجا با آن‌ها همکاری نکردند، آن‌ها را هدف قرار داده و بدون قائل شدن هر گونه تفاوتی؛ آرامی‌ها، ایزدی‌ها، عرب‌ها، شیعیان٬ سنی‌ها و سایر اقوام را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند”.

پیرو نشست ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ و در جهت تحکیم توافقات فی‌مابین ترکیه و عراق، رجب طیب اردوغان در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با حضور مصطفی کاظمی در خصوص تحولات اخیر عراق عنوان داشت: نخست وزیر عراق در این دوران بسیار دشوار مسئولیت بسیار بزرگی را عهده‌دار است، لذا حمایت‌های ما همواره با آنان خواهد بود.

اردوغان در ادامه اظهار داشت: اهمیت حفظ اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی عراق بر همگان آشکار است، ما بدون تبعیض میان مردم عراق، تمام ملت این کشور را با هر زبان و دین و مذهبی برادر خود می‌دانیم و اتحاد با کشور دوست و برادر، عراق را رمز پیروزی بر سه دشمن مشترک، یعنی #داعش، #پ_ک_ک و #جماعت_گولن دانسته و بر این مهم به توافق رسیده‌ایم که در این خصوص همکاری و هماهنگی‌های میان ترکیه و عراق افزایش یابد، لذا نه در آینده عراق، نه در آینده سوریه و نه در آینده ترکیه گروه‌‌های #تجزیه_طلب و خسونت_طلبی نظیر پ‌ک‌ک و گروهک‌های اقماری آن جایی نخواهند داشت چرا که امروزه دیگر چهره خشن و وحشی این گروه‌های تروریستی با حملاتی که به شهروندان عادی می‌کنند روشن شده است، و در واقع با این اقدامات سبوعانه یک بار دیگر نشان دادند که آلت دست چه کسانی هستند.

نخست وزیر عراق نیز در اظهارات خود تصریح نمود: من برای توسعه روابط دو کشور و از میان برداشتن موانع پیشرو از جمله سایه نحس تروریسم و تجزیه طلبی که امروزه هم ترکیه و هم عراق به آن گرفتار شده است در اینجا حضور پیدا کرده‌ام و معتقدم ‌مامکه این امر تنها با اتحاد حاصل خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: خوشحالم که این فرصت به دست آمد تا بسیاری از موضوعات مشترک میان ترکیه و عراق را بررسی کنیم و امیدوارم در قالب احترام متقابل و بدون مداخله در امور داخلی یکدیگر بتوانیم در راستای تضمین منافع دو کشور و برچیدن بساط تروریسم و تجزیه طلبی از منطقه، گام‌هایی مؤثر برداریم.

برچسب ها : , , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی