«جمعه محمد» روزنامه نگار و تحلیلگر کُرد سوری در گفت‌وگویی با اشاره به وضعیت آب منطقه حسکه واقع در شمال و شرق سوریه، اظهار داشت: ترکیه و گروه‌های مسلح خشونت طلب وابسته به پ‌ک‌ک بصورت مدوام منبع آب علوک در سریکانی را بر روی مردم‌ منطقه قطع می‌کنند و از آن بعنوان سلاحی علیه مردم استفاده می‌کنند و از این‌طریق می‌خواهند درگیری و ناامنی و شورش در منطقه ایجاد کنند.

وی ادامه داد: ترکیه می‌خواهد علاوه بر آن که اراده ملت را در هم‌ بشکند بر روی میز مذاکره نیز به اهداف خود برسد و برای آن که برق به مناطق تحت تصرف “گروه‌های تروریستی” که در واقع وابسته به ترکیه در سریکانی و گری‌سپی برسانند، مبادرت به قطع ایستگاه آب علوک می‌کنند.

وی افزود: گروه‌های مسلح برای رها کردن آب علوک برق می‌خواهند و اداره خودگردان‌ نیز به آن‌ها برق می‌دهد. بعد از فشار فراوان‌ منطقه‌ای و بین المللی، ترکیه آب علوک را آزاد کرد و آب به حسکه رسید. اما به دلیل خرابکاری این گروهک‌های تروریستی در ایستگاه‌های تولید و انتقال برق و همچنین دزدین برقی که برای ایستگاه علوک می‌رود، جریان‌آب قطع می‌گردد. این برق دزدی‌ها به نقل از منابع آگاه عموما برای استخراج رمز ارز‌های دیجیتال توسط تروریست‌های وابسته به پ‌ک‌ک صورت می‌پذیرد به همین خاطر نیز جریان آب علوک قطع می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: به همین دلیل مردم در شرایطی بد قرار می‌گیرند و ملت ناچاراند یا آب بخرند و یا از آب چاه استفاده کنند که این آب قابل آشامیدن نیست، بویژه که در این گرمای هوای تابستان مردم به شدت نیازمند آب هستند و بیماری‌های واگیردار نیز در کمین‌ مردم است.

وی خاطرنشان ساخت: این اقدام ترکیه بی اخلاقی است و مغایر با حقوق بشر و قوانین بین‌المللی در خصوص حقوق آب است. در حال حاضر ترکیه آب را رها کرده اما مشخص نیست که چقدر این وضعیت ادامه داشته باشد و کی دوباره آن را قطع کند.  فشار آب ضعیف است و به همه محلات حسکه نمی‌رسد و برخی اوقات اصلا به داخل شهر حسکه نمی‌رسد و قطع می‌شود.

جمعه محمد یاداور شد: همانند مسئله آب علوک، قطع آب فرات نیز تاثیر بسیار بدی بر وضعیت منطقه و تمامی سوریه گذاشته است. به دلیل کمبود آب، میزان برق تولیدی از سدهای رود فرات بشدت کاهش یافته است. در این گرمای تابستان مردم روزها را بدون‌ برق سپری می‌کنند. عصرها جریان برق وصل می‌شود اما انقدر جریان و شدت آن‌ ضعیف است که مردم‌ نمی‌توانند از آن‌ استفاده مناسبی ببرند.

وی گفت: با این شرایط وضعیت کشت تابستانی نیز دچار خسارات فراونی شده و به دلیل کم آبی کشاورزان‌ با بحران روبرو هستند و نمی‌توانند به مانند گذشته محصولات تابستانی را به ثمر برسانند و این ممکن‌ است تهدیدی علیه حیات مردم‌ باشد.

وی در پایان افزود: این کم آبی باعث شده حتی چاه‌های منطقه خشک‌ شوند. همچنین‌ بدلیل پایین‌ آمدن سطح آب، ماهی‌های زیادی تلف شدند و صید ماهی نیز دچار وقفه شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی