مدت‌هاست که منابع آگاه از وجود قراردادی ۵۰ ساله و مخفیانه میان ترکیه و حزب دمکرات کُردستان خبر می‌دهند. این حزب که ده‌ها سال است روابط بسیار نزدیک و حسنه‌ای با ترکیه دارد در قبال خوش خدمتی‌هایش به ترکیه، کمک‌هایی را از سال ۱۹۹۲ تا سال ۱۹۹۸ از این کشور دریافت نموده که نوز هم ادامه دارد.

ترکیه نیز در قبال وفاداری حزب دمکرات کردستان عراق به تعهداتش به خاندان بارزانی کمک کرد تا بر بزرگترین بخش اقلیم کنترل یافته و در مقابل، حزب دمکرات نیز متعهد گردید که در قبال هدف قرار دادن گروهک تروریستی پ‌ک‌ک در خاک ترکیه، توسط این کشور مخالفت نکرده و بی‌طرف باشد.

اگر چه هنوز مشخص نیست که این توافق دقیقا شامل چه مواردی است، اما تأسیس شرکت “جنل انرژی” درست قبل از حمله به عراق، با هدف کشف و تولید منابع نفتی بِکر کُردستان، در تاریخ معاملات مخفیانه میان دو طرف تعریف شد که از این طریق بارزانی ۴۲ میلیارد دلار پول نفت اقلیم کُردستان را در بانک‌های ترکیه سرمایه گذاری کرد.

لذا ترکیه نیز از طریق همین دارایی‌ها خانواده بارزانی را همسو با اهدافش کنترل و راهبری می‌کند و از طریق

شرکت انگلیسی-ترکی “جنل انرژی” نیز علی رغم تلاش‌های اخیر برای شکستن این محاصره، مقامات اقلیم را کنترل می‌نماید.

البته با روند موجود، قابل پیش بینی است که اقلیم و عراق در آینده تحت فشار مالی بیشتری قرار خواهند گرفت، مگر اینکه جریانات سیاسی به طور قابل توجهی تغییر کرده و بغداد نیز برای کنار گذاشتن سلطه ۱۸ ساله ناتو، فعالانه اقدامات عملی‌تری را در دستور کار خود قرار دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی