احزاب، شخصیت‌ها، فرهنگ و اسامی و زبان کردی، همواره در تاریخ ترکیه نوین با محدودیت‌های فراوانی مواجه بوده‌اند/ دادستان ترکیه استفاده از کلمه کردستان را مصداق نژاد پرستی توصیف کرده است!

اگر با رویکردی تاریخی مناطق کردنشین خاورمیانه را مطالعه کنیم، هر پژوهشگر منصف و آگاهی، می‌تواند این نکته بدیهی را درک کند که تمام این مناطق کردنشین بخشی از ایران بزرگ بودند و به تدریج از آن جدا شده‌اند. در حالی که در ایران کلمات کُرد و کردستان به صورت رسمی آزاد هستند و حتی کردستان نام رسمی یک استان ایران است، در ترکیه حساسیت ویژه‌ای نسبت به این کلمه وجود دارد و افراد زیادی نیز تاکنون به خاطر استفاده از آن شکنجه، زندانی شده و حتی به قتل رسیده‌اند!

این دو مورد به وضوح برخورد دموکراتیک و غیردموکراتیک نسبت به کردها را نشان می‌دهد. در آخرین مورد نیز دادستان کل ترکیه استفاده از عنوان کردستان را مصداق نژادپرستی دانسته و بر اساس آن دستور داده تا این کلمه از عناوین «حزب آزادی کردستان ترکیه» (پاک)، حزب آزادی کردستان، حزب کمونیست کردستان و «حزب سوسیالیست کردستان ترکیه» (پ.س.ک.) حذف شود. مسعود تک، سیاستمدار کُرد ترکیه، می‌گوید این اقدام نشان می‌دهد که دولت ترکیه دموکراسی را زیر پا می‌گذارد و حتی کلمه کُرد و کردستان را قبول ندارد. حال چگونه می‌توان انتظار داشت که در این جامعه کردها آرامش داشته باشند!؟ دولت ترکیه فقط با اسلحه و زور با کردها سخن می‌گوید. اتهام وارده به این احزاب این است که خواستار رسمیت یافتن زبان کردی شده‌اند و تلاش می‌کنند ترکیه را تجزیه کنند. این احزاب هم در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند: «براساس قانون قبلا مجوز فعالیت را برای حزبشان دریافت کرده‌اند». ترکیه از سال ۲۰۱۴ برای اولین بار مجوز فعالیت به حزب دموکرات کردستان ترکیه داده است و اکنون ۵ حزب با عنوان کردستان در ترکیه به شیوه‌ای قانونی فعالیت می‌کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی