امروز پنجم تیر ماه، چهل و نهمین سالگرد کوچ استاد «حسن زیرک»، شوالیه موسیقی کوردی است کسی که نام موسیقی کوردی با نامش عجین شده است.

.

به گزارش کوردهوال، وقتی از موسیقی کوردی سخن به میان می آید، اولین کلمه ایی که در اذهان شکل می گیرد، نام «حسن زیرک» است. از بلبل کوردستان، بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ ترانه باقی مانده است.

از اوایل تابستان ۱۳۳۷ که برای اولین بار برنامه کوردی به مدت یک ساعت از رادیو ایران پخش می شد، به همت زیرک حدود یک هزار ترانه بدون تکرار در آن سال ها از ایستگاه رادیو تهران توسط او خوانده شد.

.

«حسن زیرک» نابغه قرن خودش بود

هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی، «حسن زیرک» را “شوالیه موسیقی کوردی” می داند، که در میان تمامی کوردها شناخته شده و بی رقیب است.

به عقیده جاوید؛ «زیرک» یکی از عاشقان واقعی موسیقی بود، که در هر قرنی یک نفر می تواند به عنوان نابغه در یک عرصه سربرآورد که آن فرد نابغه هم «حسن زیرک» است.

.

زیرک، هیچ‌گاه در موسیقی کورد تکرار نخواهد شد

این استاد بی بدیل موسیقی کوردی، با آنکه سواد چندانی نداشت اما اکثر شعر و آواز ترانه هایش را با نبوغ مادرزادی که در این عرصه داشت، می ساخت.

مجتبی میرزاده، نوازنده ویولون و موسیقی‌دانی که در تمام آثار حسن زیرک در دهه ۱۳۴۰ در ارکستر رادیو کوردی کرمانشاه نوازندگی و تنظیم آهنگ‌های او را به‌عهده داشته، در مورد این هنرمند فقید در گفت‌وگو با راقم چنین اظهار داشت: «حسن زیرک، با این‌که به هیچ عنوان سواد نداشت، اما اشعار اغلب آثارش را به‌صورت بداهه و در آن لحظه که می‌خواند، می‌سرود.

او از حافظه‌ای بسیار قوی در حفظ شعر و آهنگ و مقام‌های کوردی برخوردار بود و باید گفت که حسن زیرک هیچ‌گاه در موسیقی کورد تکرار نخواهد شد؛ چرا که ماندگارترین و زیباترین نغمات کوردی را خلق کرد، و اینک نه‌تنها در ایران، بلکه حتی در میان همه کوردهای سایر نقاط جهان، آثار و نام و یاد او از مقام و منزلت والایی برخوردار است».

حسن زیرک در پنج تیر سال ۱۳۵۱، برابر با ۲۸ ژوئن ۱۹۷۲ در سن نزدیک به ۵۱ سالگی در بیمارستان بوکان به‌ علت سرطان کبد درگذشت و در دامنهٔ کوه نالشکینه به خاک سپرده شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی