عضو شورای رهبری پ.ک.ک، ضمن هشدار در مورد خطر بروز جنگ داخلی میان کردها در منطقه زینی ورتی استان اربیل، حزب دمکرات کردستان (پارتی) را متهم کرد که برای اجرای نقشه های ترکیه و آمریکا علیه پ.ک.ک، نیروهای پیشمرگ را به این منطقه اعزام کرده است.

.

به گزارش کوردهوال به نقل از رسانه های پ.ک.ک، دوران کالکان با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته نیروهایی از حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) به منطقه زینی ورتی واقع در ۱۱۰ کیلومتری اربیل، اعزام شده اند، گفت که پارتی از مدتی قبل تلاش برای ایجاد پایگاه نظامی در این منطقه را آغاز کرده و اکنون مقابله با شیوع کرونا و جلوگیری از تردد های غیرقانونی در مزر اقلیم را بهانه قرار داده، درحالی که زینی ورتی ارتباطی با مرزهای اقلیم ندارد و یک منطقه امنیتی برای قندیل (رهبری پ.ک.ک) محسوب می شود.

.

همچنین گفت که پارتی سال گذشته نیز با همراهی ترکیه، سعی در ایجاد پایگاه نظامی در منطقه برادوست استان اربیل داشته، اما با هشدار و موضع گیری شدید پ.ک.ک، از این اقدام منصرف شده و اقدامی منطقی را انجام داد، اکنون نیز بار دیگر به همان صورت می خواهند با همکاری و حمایت آمریکا و ترکیه، با هدف ضربه زدن به پ.ک.ک و پشتیبانی از حملات ترکیه به برادوست، در زینی ورتی پایگاه نظامی ایجاد کنند و این اقدام خطرناک و غیرقابل قبول است و موجب بروز جنگ می شود.

.

همچنین گفت که آمریکا و ترکیه سعی دارند با هدف حمله به پ.ک.ک، حزب دمکرات (پارتی)  را در زینی ورتی مستقر کنند و این اقدام هیچ ارتباطی به آزادی خواهی و تشکیل دولت کردی ندارد و به صورت مستقیم حمایت از دولت ترکیه محسوب می شود و هدف از آن برپا کردن جنگ داخلی میان کردها است. این اقدام پارتی قرار گرفتن در جبهه آمریکا و ترکیه و اعلام جنگ علیه پ.ک.ک و برای ضربه زدن به کردها است و مسئول بر پا شدن جنگ نیز پ.ک.ک، نخواهد بود.

.

کالکان ابراز امیدواری کرد که حزب دمکرات این روند را متوقف سازد و گفت که منطقه زینی ورتی از سال ۲۰۰۰ میلادی در کنترل نیروهای پ.ک.ک، بوده و پیش از آن نیز در اختیار نیروهای اتحادیه میهنی کردستان قرار داشته و هرگز منطقه ای تحت اختیار پارتی نبوده است و پ.ک.ک، در چارچوب روابط و توافقات خود با یکیتی اجازه داد این حزب فعالیت هایی را در زینی ورتی داشته باشد.

.

همچنین در ادامه این پرسش را مطرح ساخته که چرا نیروهای یکیتی که در منطقه آوتنگ حضور دارند مانع از ورود نیروهای پارتی به زینی ورتی نشده اند و تاکید کرد که یکیتی باید مشخص کند  چه نقشی در این وضعیت و اهداف پشت پرده آن دارد.

.

وی خاطر نشان ساخت، آنچه اکنون روی می دهد از طریق آمریکا و ترکیه و با هدف ایجاد جنگ داخلی صورت می گیرد و پ.ک.ک، همه مسائل را در نظر گرفته و علیه این اقدامات مبارزه کرده و این وضعیت را نمی پذیرد.

.

عضو رهبری پ.ک.ک، خطاب به مردم اقلیم کردستان اعلام کرد همگان باید بدانند پ.ک.ک، مسئول وضعیت کنونی و تبعات آن نیست و نباید هیچ شخصی پ.ک.ک، را در مورد دفاع از خود مقصر بداند.

.

لازم به ذکر است که منطقه زینی ورتی میان کوه های کاروخ و قندیل در استان اربیل، جزو مناطقی است که نیروهای پ.ک.ک در آن مستقر هستند و در زمان جنگ برادرکشی میان دو حزب اصلی اقلیم کردستان نیز بخشی از آن تحت کنترل حزب دمکرات و بخش دیگر تحت کنترل اتحادیه میهنی بوده و اکنون نیز تنش های میان آنها در این منطقه ادامه دارد.

.

 منطقه مذکور طی روزهای گذشته نیز محل مناقشه نیروهای پ. ک. ک و نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان بوده و همزمان از سوی ارتش ترکیه نیز مورد حملات هوایی و بمباران قرار گرفته که در نتیجه آن، شماری کشته و زخمی شدند.

.

این در حالی است که اتحادیه میهنی تاکید می کند زینی ورتی جزو مناطق تحت اداره این حزب بوده و باید فرماندهان نظامی این حزب در آن حضور داشته باشند و حزب دمکرات نیز اعلام کرده اعزام نیرو به این منطقه توسط وزارت پیشمرگ و با تصمیم دولت اقلیم بوده و ارتباطی با این حزب ندارد.

.

مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگ نیز اعلام کرده اند که نیرویی از وزارت پیشمرگ و تحت امر دولت که متشکل از نیروهای پارتی و یکیتی است در راستای کنترل ترددهای غیرقانونی و جلوگیری از شیوع کرونا به زینی ورتی اعزام شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی