بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ضمن اعلام این که حکومت سوریه مشکلی با کردها ندارد، عنوان کرد: بخش اعظم کردهایی که در سوریه حضور دارند سوری نیستند، از ترکیه به شمال سوریه آمده اند.

به گزارش کوردهوال، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردها در سوریه عنوان کرد: «کردهایی که در شمال سوریه حضور دارند در اثر فشارهای دولت ترکیه به سوریه آمده اند. ما آنان را به عنوان مسافر در کشور خود پذیرفته و برای آنان حقوق شهروندی تعریف کردیم. ما با گروه های سیاسی کرد در شمال کشور در حال ارتباط هستیم. فقط مسئله اصلی وجود برخی گروه ها در آنجا است که تحت الحمایه آمریکا فعالیت می کنند. بدون شک تمامی گروه های کرد این گونه نیستند، بسیاری از گروه های سیاسی کرد و قبایل کرد در آنجا از دولت حمایت می کنند. ولی این گروه ها نمی توانند صدای خود را درآورند و منطقه را آن گروه کوچک تحت الحمایه آمریکا اداره می کند».

اسد در گفتگو با تلویزیون روسیه ۲۴ در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «از مسئله کردها در سوریه سخن می گویند این در حالی است که در سوریه مسئله ای به نام مسئله کردها وجود ندارد. دلیلش نیز واضح است. برخی کردها در طول حیات خود در سوریه زندگی کرده اند. کردهایی که در شمال سوریه زندگی می کنند در صد سال اخیر در اثر فشارهای دولت ترکیه به آنجا منتقل شده اند. کردها، ارامنه و گروه های مختلف از ترکیه به شمال سوریه آمده اند. در آن موقع هیچ مشکلی وجود نداشت. به عنوان مثال در سوریه مسئله ارامنه وجود نداشت. ما با هیچ گروهی در سوریه مشکلی نداریم چرا باید با کردها مشکل داشته باشیم. ما با ذهنیت های تجزیه طلب مشکل داریم. به خصوص بعد از دهه هشتاد میلادی. ترکیه به کشتار و فشار علیه آنان ادامه می داد و ما نیز اجازه ورود آنان را به خاک سوریه می دادیم. در سوریه از حقوق شهروندی برخوردار شدند در واقع آنان سوری نیستند. به نظر من مسئله کردها در سوریه صحت نداشته و محصول رویاپردازی و دروغ پراکنی است».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی