جان آجون؛ پژوهشگر موضوعات سیاست خارجی از موسسه ستای ترکیه

به گزارش کوردهوال، انتشار اخبار پی در پی کشته شدن اعضای گروه تجزیه طلب و خشونت طلب پ.ک.ک در کشور عراق در رسانه‌های داخل و خارج از ترکیه، به خوبی نشانگر این حقیقت است که تغییرات استراتژیک ترکیه در نحوه مبارزه و چگونگی مقابله با آن‌ها در حال حاضر، ثمرات و نتایج مؤثری را به همراه داشته است.

دولت آنکارا با در پیش گرفتن دکترین امنیتی جدید، اقدام به رفع تهدیدات گروه خشونت طلب پ.ک.ک کرده و با تکیه بر تجهیزات نظامی پیشرفته، این گروه تجزیه طلب را به صورت بی‌سابقه‌ای زمین‌گیر کرده است.

جان آجون، پژوهشگر موضوعات سیاست خارجی از موسسه ستای ترکیه این مهم را اینگونه ارزیابی مینماید:

” ترکیه در سال‌های اخیر، با اتخاذ راهبردی تحت عنوان حداکثر فشار میدانی بر علیه پ.ک.ک، جنگ تهاجمی و شدیدی را علیه این گروهک تروریستی به نمایش گذاشته است. این راهبرد جدید، موجودیت تمام تروریست‌های وابسته به این گروهک را در تمام سطوح کشورهای ترکیه، عراق و سوریه تحت فشار مستمر خود قرار داده و با هدف قرار دادن ساختار و نظام فرماندهی این گروهک، اقدام به تضعیف  بخش فرماندهی و رهبری تروریست‌ها نموده است.

اندکی پس از اقدام به کودتای ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶،  ترکیه اقدام به اجرای عملیات فرامرزی سپر فرات کرد و به دنبال آن عملیات شاخه زیتون، عملیات چشمه صلح، عملیات پایداری و سپس عملیات در حال جریان پنجه عقاب علیه تروریست‌ها در کشورهای عراق و سوریه کرد و به این ترتیب توانست با تحت کنترل در آوردن بخش بزرگی از اراضی تحت اشغال تروریست‌ها، نیروی آنان را به حداقل ممکن برساند. فلذا ترکیه با در پیش گرفتن یک استراتژی جدید، از راهبرد سابق که مبتنی بر پیش روی و عقب نشینی از اراضی خالی شده از تروریست‌ها بود خودداری کرد و برای اینکه این اراضی مجددا در اختیار گروهک‌های تروریستی قرار نگیرد در ان مناطق مستقر شده و کنترل را در دست گرفت. “

در کنار همه این تحولات مطروحه، ترکیه با در پیش گرفتن این استرانژی جدید، ضمن هدف قرار دادن سرکردگان گروه خشونت طلب پ.ک.ک با جدیت تمام سعی در خنثی کردن ساختار فرماندهی و کنترل سازمانی آن دارد. در طی سال‌های اخیر شمار زیادی از اعضای گروه ک.ج. ک، وابسته به پ.ک.ک و نیز سرکردگان عملیاتی این گروه در ترکیه و همچنین در کشورهای عراق و سوریه از قدرت عمل ساقط شده‌اند. تحلیلگران نظامی بر این باورند که این عملیات موفق علاوه بر افزایش توان اطلاعاتی ترکیه، یقینا از طریق توسعه یافتن هواپیماهای ملی بدون سرنشین شناسایی و مسلح از سوی متخصصین امر در ارتش ترکیه حاصل شده است.

در سال‌های اخیر استفاده ترکیه از هواپیماهای بدون سرنشین مدرن از یکسو به صورت مؤثری امکان تحرک عناصر گروهک تجزیه طلب و خشونت طلب پ. ک .ک را تقریبا از بین برده و از سوی دیگر نیز سبب بروز و ظهور افسردگی عمیق و ناامیدی بالایی در میان اعضای این گروه شده است.

مطابق آمارهای رسمی، در حال حاضر شمار این تجزیه طلبان در داخل ترکیه به ۳۰۰ نفر کاهش یافته و دیگر اعضای این گروه خشونت طلب نیز در کشورهای عراق و سوریه به دلیل شدت و قدرت عملیات نیروهای مسلح ترکیه به ناچار وارد فاز دفاعی شده‌اند و به این ترتیب بخش اعظمی از توان تهاجمی خود را از دست داده‌اند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی