استاد علوم سیاسی دانشگاه صلاح‌الدین در مصاحبه با کورد هوال گفت:  آنکارا در پی استفاده از شرایط موجود منطقه برای توسعه‌طلبی ارضی است.

مصاحبه با دکتر صالح ملا عمر استاد علوم سیاسی دانشگاه صلاح‌الدین و از نزدیکان مسعود بارزانی، به دلیل مسائل مطرح شده، بسیار جذاب و چالشی بود. وی صراحتا در مورد برنامه‌های توسعه‌طلبی ارضی ترکیه هشدار داد و گفت عراق و سوریه ضعف داخلی دارند و حاکمیت توانایی اعمال قدرت در تمام مناطق کشور را ندارد. به همین خاطر ترکیه در پی ضمیمه کردن مناطق کردنشین به خاک خود است. او الیته اگر چه کُرد است، اما در سخنانی عجیب، تلویحا از تجاوز ترکیه و رویکرد این کشور به مناطق کردنشین حمایت کرد که جای تامل فراوان دارد. وی مدعی شد که اگر مناطق کردنشین سوریه و عراق به ترکیه ضمیمه شوند، برای کردها نیز بهتر خواهد بود. اما در مورد نظر مردم کُرد در خصوص این تجاوز ترکیه، سکوت کرد.

وی ضمن مفید توصیف کردن این اقدام، به دولت ایران هشدار داد که اگر ضعیف باشد، ترکیه به تمامیت ارضی ایران نیز دست درازی خواهد کرد. هرچند خبرنگار ما با بخشی از صحبت‌های این استاد دانشگاه موافق نبود، اما به دلیل امانت‌داری و آزادی بیان، متن کامل صحبت‌های وی منتشر می‌شود.

با توجه به حملات ترکیه به مناطق کردنشین سوریه به بهانه حضور پ.ک.ک، کشته شدن و آوارگی غیرنظامیان را شاهد هستیم. تحولات جهانی و منطقه‌ای چه نقشی در این تجاوز ترکیه ایفا می‌کنند؟

اکنون جهان دچار تغییراتی شده که نتیجه آن حاکم شدن نوعی بی نظمی‌در سیستم جهانی شده و در این تلاطم و بی نظمی ‌نیز بعضی کشورها از جمله ترکیه به دنبال جبران زیان‌های گذشته خود هستند. وضعیت خاورمیانه نیز به هم ریخته است و می‌دانیم با پیمان سایکس-پیکو سوریه و عراق به عنوان بخش‌هایی از عثمانی از آن جدا شدند و ترکیه همیشه بر مناطقی از آنها ادعای ارضی داشته است. دولت سوریه عملا قدرت اعمال حاکمیت در تمام سرزمین خود را ندارد. زیرا در بخش‌هایی هنوز درگیر جنگ با تروریست‌ها است. همچنین کردهای وابسته به پ.ک.ک نیز تسلیم دولت سوریه نشدند و کنترل این مناطق را به دمشق واگذار نکردند.

آنها گمان می‌کردند دولت آمریکا مانع از تجاوز ترکیه خواهد شد. اما در نهایت ترکیه حمله و آمریکا، سوریه را ترک کرد و این ارتش سوریه بود که با قدرت وارد مناطق کردنشین شد. ترکیه از ضعف دولت دمشق و بهانه حضور پ.ک.ک استفاده کرد و می‌خواهد حداقل در این بخش (شرق فرات) به دوره عثمانی برگردد. روسیه نیز این را می‌داند و به خاطر منافع خود سکوت کرده است.

آیا با این توصیف شما، در آینده چیزی به نام کردستان سوریه باقی خواهد ماند؟ زیرا اگر ترکیه آنجا را ترک نکند و یا مناطق اشغالی را تحویل دولت سوریه ندهد، عملا مانع از وجود و توصیف منطقه‌ای تحت نام مناطق کردنشین سوریه خواهد شد. همان طور که اردوغان، وجود منطقه‌ای به نام کردستان را در ترکیه منکر شد.

من اعتقاد دارم این منطقه در شرق فرات، از بین نمی‌رود و بخشی از خاک سوریه خواهد شد. می‌دانیم که بیشترین خاک و جمعیت کردها در ترکیه است و این توسعه‌طلبی ترکیه به نفع کردهاست! چون سبب افزایش قدرت جمیعتی و جغرافیایی کردها در ترکیه می‌شود و از طرفی نیز کردستان به جای ۴ قسمت به ۳ قسمت تقسیم خواهد شد و این یک گام به جلو برای کردهاست. کردها در ترکیه در این حالت قوی‌تر خواهند بود و ترکیه نیز همانند دوره عثمانی حقوقی را برای آنها به رسمیت خواهد شناخت.

سخنان شما دارای تناقض نیست؟ از طرفی مدعی هستید که شرق فرات که ترکیه آن را اشغال کرده، جزئی از سوریه باقی خواهد ماند و از طرف دیگر می‌گویید تجاوز ترکیه به یک کشور دیگر، سبب تقسیم کردستان به ۳ منطقه و افزایش قدرت کردها می‌شود. بعضی از کارشناسان می‌گویند اگر ترکیه در سوریه موفق شود، به سراغ اقلیم کردستان خواهد رفت. ارزیابی شما از این تحلیل چیست؟

اگر چنین چیزی صورت بگیرد، به نظرم بهتر است. چون مرزهای کردستان به سال ۱۵۱۴ بر می‌گردد (منظور وی جنگ چالدران بین شاه اسماعیل صفوی و سلطان سلیم است). اگر کردستان به دو قسمت تبدیل شود و همانند دوره عثمانی باشد، از چهار قسمت کنونی به مراتب بهتر خواهد بود. ترکیه می‌خواهد همه مناطق کردنشین حتی ایران نیز همانند آن دوره تحت حاکمیت آن باشند.

اما آقای دکتر قبل از سال ۱۵۱۴ همه کردستان از جمله مناطق تحت کنترل عثمانی، خاک ایران بودند.

بله اما اگر عراق و ایران و همچنین سوریه نتوانند از شهروندان کرد خود دفاع کنند بهتر است همه تحت کنترل ترکیه اما به صورت یک کردستان باشند و این سبب تقویت کردها خواهد شد. یعنی کردستان واحد اما در چارچوب ترکیه را شاهد باشیم. مثلا کردها می‌تواند در چارچوب ترکیه به صورت کانتونی یا فدرالی در قدرت شریک باشند. مجددا تاکید می‌کنم ترکیه امروز از این وضعیت بی نظمی ‌موجود استفاده می‌کند تا ابهت خود را به دست بیاورد و می‌داند عراق و سوریه توان دفاع از خود را ندارند و اگر ایران نیز ضعیف شود، در مورد ایران نیز این کار را خواهد کرد. اظهارات اخیرر نماینده حزب حرکت ملی در مجلس ترکیه نیز رنگ و بوی چنین پیام‌هایی را دارد که می‌گوید مناطق غرب ایران نیز به ترکیه تعلق دارد. در مجموع اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به نفع کردها خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی