آلدار خلیل رئیس هیئت مذاکره کننده TEV-DEM گفت: گفتگو با ENKS مهم است اما راضی نخواهیم شد که همه چیز را با آنها به دو بخش تقسیم کنیم.

.

اخیرا با اقدام مظلوم کوبانی فرمانده HSD و با نظارت آمریکا، هردو طرف ENKS و TEV-DEM به منظور رسیدن به توافقی جامع مذاکره کردند.

آلدار خلیل رئیس هیئت مذاکره کننده TEV-DEM در مصاحبه با روزنامه آژانس جزئیات این نشست را آشکار نمود که در ادامه مشاهده می فرمایید.

.

در نشست اخیرتان با ENKS به چه نتایجی رسیدید؟

خلیل: موضاعات مختلفی در این نشست ها همچون شرکت در خودمدیریتی، مسائل نظامی، امور سیاسی مطرح شده است که برای هریک از این موضوعات پروژه گفتگو در حال آماده شدن است اما نظر اصلی ما این است که باید توافق دهوک مبنا قرار بگیرد.

.

آنقدر که ما مطلعیم ENKS تنها می‌خواهد با PYD گفتگو کند نه با دیگر طرف‌های کوردستان سوریه؟

خلیل: بله درست است، آنها می‌گویند ما به عنوان ENKS با PYD گفتگو می‌کنیم، اما ما گفته‌ایم که در کوردستان سوریه تنها PYD نیست که حضور دارد ۲۴ حزب دیگر در کوردستان سوریه در حال فعالیت هستند و شرکت دارند. اگر بخواهیم در حاشیه آنها را نگه داریم نخواهیم توانست چون آنها نیز دارای قدرت و سیاست و جایگاه خود هستند لذا شرط ENKS درست نیست و قابل قبول هم نیست اگر ما قبول هم بکنیم آننها قبول نخواهند کرد.

.

شما این را به ENKS گفتید که شرطتان قابل قبول نیست؟

خلیل: بله گفتیم. گفتیم شما هم اگر بسان پارتی می آیید گفتگو کنیم ما هم با PYD صحبت خواهیم کرد اما اگر شما مثل ENKS روی میز مذاکره بیاید طرف‌های دیگر هم حاضر خواهند شد چون آنها شریک ما هستند با همدیگر این دستاورد و تجارب را کسب کرده‌ایم و این مدیریت را تاسیس کرده‌ایم اما با این وجود گفتیم باشه ما تعداد را هدف قرار نمی‌دهیم که نگویند PYD سر راه مذاکرات مانع‌تراشی می‌کند ما این را قبول خواهیم کرد اما باید از آنها سوال کنیم.

.

طرف‌های دیگر چه موضعی درخصوص این درخواست ENKS داشته‌اند؟

خلیل: ما به آنها گفتیم که ENKS اینچنین می‌گوید طرف‌ها هم گفتند؛ شما بروید گفتگو کنید اما نه به عنوان PYD بلکه به نام تمامی طرف‌ها که اسم شواری میهنی کوردها باشد و لوگویی هم درست می‌کنیم وقتی این کار را کردیم آنها رفتند اربیل و بازگشتند گفتند مشکلی وجود دارد باید صحبت کنیم، ما هم گفتیم باشه بفرمائید گفتند ما آن اسم را قبول نخواهیم کرد باید اسم PYD در آن باشد ما گفتیم این شدنی نیست، ما به شما نگفته‌ایم که چرا اسمتان ENKS است. شما چرا قبول ندارید که ما به اسم خود باشیم.

.

میانجیگرها (مظلوم کوبانی و نماینده آمریکا) در خصوص مطالبات ENKS چی گفتند؟

خلیل: واقعا آنها هم شوکه شدند، گفتند اینکه آنها می‌گویند ربطی به مسئله اصلی ما ندارد که ایجاد اتحاد کوردها و حل مسئله است، حتی نماینده آمریکا با خنده گفت در آمریکا کسی با اسم شخص دیگری مشکل ندارد، اکنون مسئله پیش ENKS است و باید منتظر باشیم ببینیم آنهایی که میانجیگری می‌کنند چگونه این درخواست ENKS را حل می‌کنند منتظریم.

.

در اعلام نشستتان با ENKS این موضوع بیان شد که توافق دهوک مبنا باشد به نظر شما براین اساس توافق خواهید کرد؟

خلیل: در توافق دهوک گفتیم باید جبهه‌ای از کوردها تشکیل شود که وظیفه آن حمایت از خودمدیریتی باشد و نقشه و سیاست کوردستان سوریه را طراحی و برنامه‌ریزی کند، درخصوص رخدادهای منطقه موضع‌گیری واحد داشته باشند، مثلا گفتگو با رژیم یا اپوزسیون که صورت می گیرد هر جبهه ساز خود را نزند. ورود ENKS به امور اجرایی بدین معنا نیست که بگوید این وزیر برای من آن یکی از آن تو بلکه باید انتخابات برگزار شود، برای آنکه هرکس حق خود را صاحب شود و نهاد و دستگاه انتخابی داشته باشیم که مردم بپسندند.

.

سران ENKS می‌گویند PYD جدی نیست، برای رسیدن به یک توافق شما به جد خواستار رسیدن به توافق هستید؟

خلیل: واقعا ما هرچی لازم بوده انجام داده‌ایم برای اینکه به این توافق برسیم، برای گفتگو کردن با ENKS هیچ مانعی سر راه باقی نگذاشته‌ایم، ما با جان و دل برای اتحاد کوردها کار می‌کنیم. می‌خواهیم تنش‌ها را فراموش کنیم و کوردها را گردهم آوریم. با این حال نمی‌خواهیم آن همزیستی و توافق به حساب دیگر اقلیت‌ها دیگر باشد و علیه آنها باشد نباید با عناد با دیگر قشرها و اقلیت‌ها رفتار کنیم.

.

در گفتگوهای اخیرتان با ENKS در خصوص کدام اختلاف توافق کردید؟

خلیل: طرفین درخصوص برخی دیدگاه سیاسی متفق‌النظریم، از جمله درخصوص اینکه سوریه در آینده سوریه‌ای دمکرات و غیرمتمرکز باشد، درخصوص حل مسئله کورد، درباره وضعیت خلقمان در مناطق اشغال شده، درباره اینها در توافق دهوک پیش‌نویسی نوشتیم که طرفین متفق‌النظر بودیم و هیچ اختلافی نداشتیم. این شروعی خوب بود. اما پس از آنکه طرف‌های دیگر شرکت کردند دیگر طرف گفتگوها تنها PYD نبود، بلکه آنها هم شرکت کردند، این موضوع برای ENKS به معضل تبدیل شد، اکنون این را هم قبول دارند که دست به گفتگو کرده ایم ابتدا درخصوص برخی چیزهای کلی هم نظریم و هر دو طرف بر توافق دهوک هم توافق داریم که مبنا قرار دهیم. این خوب  است اما زمان زیادی هم برای برخی ماده و بندهای توافق دهوک لازم است تا بر آن توافق کنیم. نشست نهایی که در این ماه برگزار شد شروعی بود برای اینکه وارد جزئیات شویم. درباره چیز خاصی توافق نکرده‌ایم بلکه در محور کلی متفق‌النظر هستیم.

.

شما یعنی اکنون با همان روش ۲۰۱۴ (توافق دهوک) گفتگو خواهید کرد؟

خلیل: بدون شک تفاوت دارد و مثل هم نخواهند بود. اکنون ۲۰۲۰ است، ما و ENKS هم معتقدیم که دو زمان متفاوتند و وضعیت و مشکلات متفاوت ترند. آن وقت YPG و YPJ بودند، خیلی از مناطق تحت کنترل داعش  بود، اکنون HSD هست و حکومت خودگردان، مناطقی که از دست داعش آزاد شد، اکنون عفرین و سریکانی و گری سپی تحت کنترل ترکیه و راهزن‌هایش هستند لذا تغییراتی رخ داده ما می‌گوئیم توافق دهوک مبنا باشد اما نمی‌گوئیم دقیقا همان باشد.

.

ENKS می‌گوید که می‌خواهد نصف نصف با PYD شریک شود در امور اداری و نظامی و همه چیز؟

خلیل: در توافق دهوک آمده که %۴۰ برای TEV-DEM و احزاب متفقش و %۴۰ هم برای ENKS و احزاب و گروههای متفقش و %۲۰ هم برای دیگر احزاب خارج از این دو جبهه و افراد مستقل، اما اکنون گونه‌ای دیگر است آنگونه نخواهد شد، اما آن درصد به این منظور نیست که در امور اجرایی کوردستان سوریه دارای قدرت و حاکمیت باشند بلکه اینها نماینده کوردها خواهند شد که نظرات سیاسی و نظامی و اجتماعیشان را با کوردها در میان می‌گذارند، این روزها در رسانه شنیدم که گویا ما و ENKS پنجاه پنجاه تقسیم کرده‌ایم، نخیر همچنین چیزی نیست، ما تاکنون در این باره گفتگو نکرده‌ایم، اما درصد هرچی که باشد بیشتر یا کمتر یا به همان میزان آنها نماینده کوردها خواهند شد نه مدیر اجرایی. با اینها راضی نخواهیم شد و نگفته‌ایم با ENKS همه چیز را تقسیم بر دو خواهیم کرد.

.

به نظر شما ENKS به این راضی خواهد بود؟

خلیل: هنوز وارد این گفتگوها نشده‌ایم، حتما آنها هم دراین باره خود را برای گفتگو آماده کرده‌اند، ‌اما ما سیاست نصف نصف را رد می‌کنیم ما انتخابات باید برگزار شود در فضایی دمکراتیک بعد باید درخصوص پارلمان و مدیریت صحبت کنیم، ‌نمی‌شود قبل از انتخابات همه چیز را تقسیم کنیم، این از لحاظ اخلاق و سیاسی و اصول هم میسر نخواهد بود چون نمی‌توان گفت ما و ENKS توافق کردیم و دیگر گروه و اقلیت‌ها را به حاشیه برانیم.

.

از لحاظ نظامی چگونه توافق کرده‌اید؟

خلیل: هنوز زود است درخصوص مسئله نظامی حرف بزنیم، چونکه در این باره چیزی گفته نشده، اما از لحاظ پرنسیپ چیزی هست که نه تنها برای ما بلکه در کل دنیا هم اینگونه است و آن اینکه برای قوی شدن و اینکه شکست نخورید و سقوط نکنید باید یک نیروی نظامی داشته باشی اگر دو تا شد احتمال تنش و اختلاف و جنگ داخلی افزایش می‌یابد، ‌لذا به نفع همه است که یک نیروی نظامی داشته باشیم تا از ما و آنها محافظت کند.

برچسب ها : , , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی