روسای سابق اقلیم و پارلمان منطقه‌ای در دیدار خود بر لزوم ادامه روابط اربیل- بغداد تاکید کردند

مسعود بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان، و سلیم جبوری، رئیس سابق پارلمان اقلیم کردستان، در صلاح الدین و در دفتر بارزانی با هم دیدار کردند. جبوری که اکنون همانند بارزانی فقط رئیس حزب است، در این دیدار در مورد آخرین تحولات سیاسی منطقه و عراق با مسعود بارزانی گفتگو نمود. طرفین همچنین تاکید کردند برای حل مشکلات عراق لازم است روند سیاسی و مسالمت آمیز، اساس تشکیل دولت مدنی در عراق قرار گیرد. همچنین بارزانی و جبوری خواهان ادامه روابط مسئولان بغداد و اربیل شدند.

بارزانی پس از برگزاری همه‌پرسی غیرقانونی اسقلال در سال ۲۰۱۷ ناچار شد با حقارت از پست ریاست اقلیم کناره‌گیری کند، در حالی که هشت سال به صورت غیرقانونی بر مسند این پست نشسته بود و علیرغم مخالفت‌ها همچنان به کار خود ادامه می‌داد. اکنون نیز تلاش می‌کند به صحنه سیاسی برگردد و برای همین نیز گفته می‌شود قصد دارد نهادی به نام «شورای سیاسی» در اقلیم تاسیس کند تا خود به عنوان رئیس آن باشد. این موضوع با مخالفت نچیروان بارزانی مواجه شده است، چون چنین شورایی عملا اقلیم کردستان را تحت دیکتاتوری شخص بارزانی قرار خواهد داد. این مسئله از طریق حاجی محمود رئیس حزب سوسیالیست کردستان (از افراد نزدیک به بارازنی) در مصاحبه با رادیو کردی آمریکا مطرح شد و مسعود بارزانی را گزینه مورد نظر این شورا معرفی نمود.

در حالی که اخیرا بعضی افراد و رسانه‌های وابسته به بارزانی اخیرا تلاش کردند تا با انتشار خبر مربوط به تاسیس شورای سیاسی به عنوان یک نهاد جدید حکومتی در اقلیم کردستان واکنش‌ها را بسنجند، این مساله با مخالفت قاطع اتحادیه میهنی کردستان وابسته به خاندان طالبانی مواجه شد. یکتی به عنوان یک حزب موثر در اقلیم کردستان مورد مشورت قرار گرفت اما با توجه به اختلافات عمیق و تاریخی پارتی و یکتی این طرح، مورد استقبال آن نیز قرار نگرفت لذا شانس بارزانی برای بازگشت آبرومندانه به سیاست از دست رفت. پس از این وضعیت، بارزانی از طریق علی عونی مشاور خود و دیگر افراد وابسته اصل مطرح کردن چنین طرحی را رد کرده و می‌گوید قرار نبوده چنین چیزی باشد و این مطالب کذب است تا بتواند بدین طریق راهی محترمانه برای خروج از فضای مخالفت با خود در چنین برنامه‌ای پیدا کند.

اگر احزاب و گروه‌های اقلیم کردستان با این شورا موافقت کنند، این شورا قدرت را در دست شخص بارزانی قرار خواهد داد و پست ریاست نچیروان بارزانی جنبه صوری خواهد داشت. اما مسرور بارزانی که با نچیروان اختلافات شدید و رقابت دارد با این پست و تشکیل شورا موافق است. 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی