کورد هوال/ ساکنان عرب شرق سوریه یکبار دیگر علیه نیروهای سوریه دموکراتیک، نیروی شریک غرب در جنگ علیه داعش، اعتراض کردند. ریشه عدم قبول حاکمیت نیروی سوریه دموکراتیک در پویایی سیاسی منطقه قرار دارد و این کاملا قابل پیش‌بینی بود. نیروی سوریه دموکراتیک مدعی است نیرویی چندقومیتی و چند اعتقادی می‌باشد و این مسئله از نظر کسانی که زیر پرچم آن فعالیت می‌کنند صحت دارد. در عین حال این نیز کاملا درست است که ساختار فرماندهی نظامی‌ نیروهای سوریه دموکراتیک کاملا در دست یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ.) قرار دارد و ساختار سیاسی نیروی سوریه دموکراتیک نیز عمدتا در اختیار شاخه سیاسی ی.پ.گ. یعنی حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د.) است و این نیز در حدی گسترده تابع فرماندهان نظامی ‌ی.پ.گ. می‌باشد.

ی.پ.گ./پ.ی.د. نامی ‌است که پ.ک.ک برای شاخه خود در خاک سوریه بکار می‌برد. گزارش‎های اطلاعاتی آمریکا نیز این موضوع را به صورت علنی تایید کرده است. دیگر کشورهای غربی نیز به صورت مستند ثابت کرده‌اند پ.ک.ک شاخه‌هایی را ایجاد و سپس انکار می‌کند، به ویژه تاسیس گروه موسوم به «بازهای آزادی کردستان» موسوم به «تاک». پ.ک.ک به عنوان یک سازمان افراطی که مارکسیسم-لنینیسم را با ناسیونالیسم کردی ادغام نموده، در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا، آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی دیگر قرار دارد. دلیل این نیز اقدامات وحشیانه آن در جنگی خشن و استقلال‌طلبانه از اوایل دهه هشتاد میلادی می‌باشد.

ی.پ.گ./پ.ی.د. علنا به عبدالله اوجالان به عنوان رهبر معنوی خود اشاره می‌کند. فردی که رهبر پ.ک.ک و شخصیتی فرقه‌ای و مورد پرستش در پ.ک.ک است در حالی که وی به خاطر جنایت علیه بشریت به ویژه کردها زندانی است. ی.پ.گ. مدعی است فقط تحت تاثیر فلسفه اوجالان قرار دارد و هیچ ارتباط سازمانی با پ.ک.ک ندارد. قطعا این ادعا صحیح نیست. ائتلاف ضد داعش علنا مطلع است کمکی که به نیروی سوریه دموکراتیک می‌کند و مالیاتی که این گروه از مردم مناطق تحت کنترل خود جمع می‌نماید به مقرهای تاریخی پ.ک.ک در کوه‌های قندیل در شمال عراق ارسال می‌شود. بیشتر دستگاههای امنیتی که بر روی این موضوع کار کرده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که نیروی سوریه دموکراتیک پوششی برای پ.ک.ک است.

این واقعیت، نیازمند اثبات از طریق منابع مخفی نیست. شواهد فراوانی در منابع علنی وجود دارد که ارتباط ی.پ.گ. با پ.ک.ک را ثابت می‌نماید. یکی از فرماندهان علنی نیروی سوریه دموکراتیک «ژنرال مظلوم» از فرماندهان عملیاتی مشهور پ.ک.ک با نام فرهاد عبدی شاهین (شاهین جیلو) و از افراد تحت تعقیب ترکیه است. معمولا کمک آمریکا به پ.ک.ک سبب تنش بین آمریکا و ترکیه شده و دیدارهای علنی بین مظلوم/شاهین و مقامات ائتلاف ضد داعش نشان دهنده چراغ سبزی ویژه به او است.

پ.ک.ک در ساختار و ایدئولوژی خود سازمانی شدیدا اقتدارگراست. پ.ک.ک تحت هدایت اتحاد شوروی تاسیس و به نیرویی تبدیل شد که بتواند ترکیه را به عنوان یک دولت خط جبهه ناتو در جنگ سرد به چالش بکشد. این گروه با گروه‌های تروریستی ارتباط برقرار کرد. پ.ک.ک لنین و استالین را به عنوان منبع اصلی اعتقاد، باور و ارزش‌های خود تعیین نمود و صدها عضو آن به شیوه شوروی در تصفیه حساب‌های داخل حزب یا به خاطر مخالفت کشته شدند.

این میراث ایدئولوژیک یکبار دیگر هنگامی ‌که ی.پ.گ. یک واحد ارمنی تاسیس نمود، نشان داده شد. این گروه عکس‌هایی از انقلابیون ارمنی را نمایش داد، از جمله مونتته ملکونیان یکی از بنیانگذاران ارتش سری ارمنی برای آزادی ارمنستان (آسالا)، تا با این سازمان رقابت ‌کند. آسالا سازمانی تروریستی و وابسته به شوروی بود که ده‌ها شهروند غربی را به قتل رساند. کمی ‌امید در میان ساکنان محلی وجود داشت که نیروی سوریه دموکرایک یک پروژه آمریکایی باشد نه ساخته پ.ک.ک، این امر نیز می‌توانست گرایشات انحصارطلبانه پ.ک.ک را بهبود بخشد، اما متاسفانه چنین نشد. سیستم کمون نیروی سوریه دموکراتیک که قرار است سیستمی‌از دموکراتیک و از پایین با بالا باشد، در واقع برای تحمیل حکومت ایدئولوژیک ی.پ.گ./پ.ی.د. از بالا به پایین بوده، تا جایی که ممکن است مخالفان سیاسی ساختار قدرت را طرد ‌کند. افرادی که از «روژاوا»- به گفته نیروی سوریه دموکراتیک برای مناطق تحت کنترل خود- دیدن کرده‌اند متوجه شده‌اند که این نیرو منابع و خدمات را از مناطقی که در برابر آنها مقاومت می‌کنند به جای دیگر می‌برند. این مشکل در مناطق اکثرا عرب بیشتر مشهود است. کار سختی نیست متوجه شویم که این نوع اداره کردن جامعه، قابل پایداری نبود. در اواخر سال گذشته میلادی، خشم در دیرالزور علیه نیروی سوریه دموکراتیک به اوج خود رسید و معترضان تهدید کردند تمام ساختار نیروی سوریه دموکراتیک در منطقه را متلاشی خواهند کرد. حتی کسانی که تمایل داشتند با این نیرو ارتباط برقرار کنند نیز کاسه صبرشان لبریز شد.

همچنین مشکلات حمایت‌های کوته‌بینانه آمریکا از نیروی سوریه دموکراتیک بیشتر به چشم می‌خورد. در سطح ژئوپولیتیکی نیز روسیه از پ.ک.ک استفاده ابزاری نموده تا اختلاف بین اعضای ناتو را تشدید نماید. بحران روابط ترکیه و آمریکا اکنون به نقطه عطف بر سر خرید اس-۴۰۰ روسیه توسط آنکارا رسیده است. در عمل، عدم توانایی نیروی سوریه دموکراتیک در ایجاد یک حکومت مشروع محلی در مناطق عرب سنی- به عنوان تنها راه حل پایدار برای شکست دادنن افراطیون جهادی- تهدیدی است برای بی ثباتی جدید که می‌تواند حیاتی تازه به داعش بدهد.

 

 

 

 

نویسنده: کایل اورتون، نشریه «ناظر تروریسم»، جلد ۱۷، شماره ۱۲٫

برچسب ها : , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی